A tojásfőzés talán az egyik első dolog, amit a legtöbben megtanulunk a konyhában. De kérdés, hogy jól tanuljuk-e meg? Vannak tévhitek, berögzült bakik, amiket akarva-akaratlanul elkövetünk, így a tojásfőzés egyszerű feladata egy borzasztó kálvária lesz. Felejtsük el a sikertelen szétválasztást vagy a száraz rántottát, a lenti tanácsokkal igazi mesterei leszünk a tojásnak.
Eldobjuk a használható tojásokat
Kívülről nagyon nehéz megállapítani, hogy romlott-e egy tojás, vagy még használható. Persze feltörhetjük, és megszagolhatjuk a belsejét, de ez abban az esetben nem járható út, ha egészben kell megfőznünk.
Végezzük el a lebegőtesztet: helyezzük a tojásokat egy átlátszó tálba vagy pohárba, ami tele van vízzel. A frissességet az alapján tudjuk megállapítani, hogyan viselkedik a tojás a vízben.
A legfrissebb tojás a tál aljára süllyed, a közepesen új függőlegesen áll a vízben, ami pedig a felszínen úszik, az már átlépte a szavatosságát.
A tál szélén törjük fel a héjat
Amikor valamihez fel akarjuk verni a tojást, hajlamosak vagyunk a keverőtál peremén megkocogtatni a héjat, hogy feltörjön. Ez azonban ahhoz vezet, hogy sokkal recésebb lesz a törés, ami könnyen felhasítja a sárgáját.
Ehelyett üssük a tojást a pulthoz, vagy valamilyen más lapos felülethez. Sokkal egyformábban törik majd a héj, valószínűbb lesz, hogy két egyforma felet kapunk belőle, ami a szétválasztást is megkönnyíti.
Túlsütjük a rántottát
A rossz rántottaélmények valószínűleg a menzáról származnak legtöbbünk életében. Száraz, darabos tojáshalmaz, amit abszolút nem élvezet megenni reggelire. Ennek az oka a túlsütés, amit mindenképpen kerüljünk el, ha rántottát készítünk.
A szaftos, lágy, szinte krémes rántotta titka a folyadék. Tojásonként adjunk egy evőkanál tejet, tejszínt vagy vizet a tálhoz, majd jó alaposan keverjük el az egészet. Ne maradjanak benne fehérjecsíkok sem.
Ne sajnáljuk az olajat vagy vajat, azon süssük meg a tojást. Ne kavargassuk vadul, össze-vissza, kívülről befelé irányuló mozdulatokkal hozzunk létre redőket.
Mielőtt teljesen megsülne, vegyük le a lángról: a saját hője fejezi majd be a főzést, így a tányérban pont tökéletesen kész állapotban lesz.
Leragad a tükörtojás
A tükörtojás több szinten is kiábrándíthat minket: leragad, megég, túlsül vagy nyers marad. Ahhoz, hogy mindegyiket elkerülhessük, tartsuk be a következő javaslatokat.
Mindig használjunk tapadásmentes serpenyőt, amit alaposan zsírozzunk ki, teljesen vonja be az olaj. Közepes lángon süssük a tojást, fedő alatt, és tartsuk szemmel: amikor a fehérje már nem nyers, de a sárgája még kicsit lágy, elértük a tökéletes pontot.
Nem akar lejönni a főtt tojás héja
Érdekes, hogy sokkal nehezebb megpucolni azt a főtt tojást, ami friss. Ebben az esetben jobban járunk, ha már kicsit öregebb (mondjuk egy hetes) tojást főzünk meg. Ilyenkor nem fogunk szenvedni a fehérjére ragadó membránnal és héjdarabokkal.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
*Elindult a Nosalty Nyári Receptversenye, keressük az idei nyár legizgalmasabb receptjét!*
2021. július 20. és augusztus 22. között töltsd fel a kedvenc nyári fogásod receptjét az egyszerűsített receptfeltöltés segítségével, és nyerd meg az értékes ajándékok egyikét!
Senkit nem hagyunk egyedül a konyhában: