4 szabály, amire érdemes figyelni, ha tojást vásárolsz

Hiába az egészséges, fűben futkározó tyúkos kép a tojásdobozok csomagolásán, a hangzatos nevek és a gusztusosan megtervezett tojásdobozok önmagukban még egyáltalán nem jelentik azt, hogy a tojás szabad tartású farmról származna. A Tudatos Vásárlók Egyesülete most arra hívja fel a figyelmet, mikre kell ügyelnünk, hogy minél jobb minőségű tojást válasszunk vásárláskor.

Hiába a szép dobozok és a hangzatos megevezések, a bolti tojások látványos dobozai önmagukban nem jelentenek garanciát arra, hogy az élelmiszerek a lehető legjobb környezetből származnak – ez derül ki a Tudatos Vásárlók Egyesületének legutóbbi közleményéből.

Még a doboz színei is képesek lehetnek megtéveszteni a vásárlókat

Azt talán már mindenki tudja, hogy a tojásokon kódokkal kell kötelezően feltüntetnie a termelőnek, milyen tartásból származik a tojás. Az egyesület egy kérdőív segítségével járt utána annak, mire figyelnek a fogyasztók a tojásvásárlás során. A felmérést 194-en töltötték ki, a válaszadók összesen 9 tojás csomagolását vizsgálhatták meg, melyek között egyaránt volt ketreces, alternatív, szabad és ökológiai tartásból származó tojás is, háttérinformációt és árat azonban nem láttak a termékek mellett. A kérdőív alkotói arra várták a választ, mi a benyomása a kitöltőnek a kép alapján a termékről, a doboz alapján szimpatikus-e, és hogy milyen tartásból származhat az adott tojás.

A csomagolásokon látható idealizált farmok, futkározó tyúkok és virágzó rétek látványa alkalmas lehet azt elhitetni a vásárlóval, hogy az adott termék állattartási szempontból a lehető legjobb helyről származik. A különböző termékek dobozai tele vannak olyan divatszavakkal, mint a prémium, az egészséges, a vital vagy a nívó, az egyesület szerint azonban kevés mögött áll ellenőrizhető, sztenderdeken alapuló és garanciát biztosító tanúsítvány.

A kérdőívből az derült ki, hogy bár a válaszadók többsége tisztában van a tartási körülmények közötti különbségekkel, az olyan megnevezések, mint a „farm”, az „extra sárga” vagy az „állatbarát tartás”, valamint a zöld és a sárga színek használata könnyen arra a gyors következtetésre juttatják a gyanútlan vásárlót, hogy az állatok számára legjobb körülmények közül származik a tojás.

Ilyen volt például ebben a felmérésben egy-egy túlnyomórészt zöld színű csomagolás vagy a „vital” szó használata, ami ökológiai tartást sugallt, pedig „csak” alternatív tartásból származott a tojás. Az extra kifejezés, a sötétsárga szín és a szabadon kapirgáló tyúkok képe a dobozon még egy ketreces tartású tojást is könnyen alternatív tartásúvá avanzsálhat, ahogy ez a tesztelt termékek egyikével történt

– írja a Tudatos Vásárlók Egyesületének cikkére hivatkozva a Sokszínű vidék.

Nem mindegy, milyen kód szerepel a tojásokon

A felmérés részletei, eredményei és a kérdőív, valamint a különböző tojáskódok leírásai az egyesület weboldalán megtalálhatók. A Tudatos Vásárlók Egyesülete arra is felhívja a figyelmet, mire érdemes ügyelnünk vásárláskor, hogy a lehető legjobb tartásból származó tojást válasszuk.

  • Ismerjük a méretet! A szabványméretekhez kötelező súly is társul, melyet könnyedén ellenőrizhetünk a zöldséges részlegen található mérlegekkel. Mivel pár gramm különbség már méreteltérésnek számíthat – mely jelentős árkülönbséghez is vezethet – , praktikus, ha méret alapján felismerjük az S-L közötti különbségeket.
  • A piac nem garancia! Sajnos ahogy a zöldségek és gyümölcsök tekintetében is igaz, hogy a piac területe még nem garancia a háztáji, kistermelői forrásra. Érdemes megkérdezni az eladót vásárlás előtt, hogy milyen tartásból származik a tojás, valamint mikori tojásrakásból származik. Nem bízhatunk 100%-ig a dobozokban sem, azokat sokszor nem a termelőtől vagy az árustól származnak.
  • Ahány kistermelő, annyi szokás. Ha mindenképp helyi kistermelőtől szereznénk be a tojásokat, ajánlások útján jussunk el a gazdáig. Többen beszámoltak már csalódásról, mely akkor érte őket, amikor kitudódtak a tartási körülmények részletei. Attól még, hogy nem ipari léptékű egy állattartás, lehet rossz.
  • Ne a dobozon látható kép alapján döntsünk! Vásárlásnál ne a kép színét nézzük, inkább a minősítéseket ellenőrizzük! A pénzünk szavazat – támogassunk vele etikus vállalkozásokat!

Forrásaink voltak.


Elképesztően finom tojásos receptek a Nosalty-n:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...