Hiába a szép dobozok és a hangzatos megevezések, a bolti tojások látványos dobozai önmagukban nem jelentenek garanciát arra, hogy az élelmiszerek a lehető legjobb környezetből származnak – ez derül ki a Tudatos Vásárlók Egyesületének legutóbbi közleményéből.
Azt talán már mindenki tudja, hogy a tojásokon kódokkal kell kötelezően feltüntetnie a termelőnek, milyen tartásból származik a tojás. Az egyesület egy kérdőív segítségével járt utána annak, mire figyelnek a fogyasztók a tojásvásárlás során. A felmérést 194-en töltötték ki, a válaszadók összesen 9 tojás csomagolását vizsgálhatták meg, melyek között egyaránt volt ketreces, alternatív, szabad és ökológiai tartásból származó tojás is, háttérinformációt és árat azonban nem láttak a termékek mellett. A kérdőív alkotói arra várták a választ, mi a benyomása a kitöltőnek a kép alapján a termékről, a doboz alapján szimpatikus-e, és hogy milyen tartásból származhat az adott tojás.
A csomagolásokon látható idealizált farmok, futkározó tyúkok és virágzó rétek látványa alkalmas lehet azt elhitetni a vásárlóval, hogy az adott termék állattartási szempontból a lehető legjobb helyről származik. A különböző termékek dobozai tele vannak olyan divatszavakkal, mint a prémium, az egészséges, a vital vagy a nívó, az egyesület szerint azonban kevés mögött áll ellenőrizhető, sztenderdeken alapuló és garanciát biztosító tanúsítvány.
A kérdőívből az derült ki, hogy bár a válaszadók többsége tisztában van a tartási körülmények közötti különbségekkel, az olyan megnevezések, mint a „farm”, az „extra sárga” vagy az „állatbarát tartás”, valamint a zöld és a sárga színek használata könnyen arra a gyors következtetésre juttatják a gyanútlan vásárlót, hogy az állatok számára legjobb körülmények közül származik a tojás.
Ilyen volt például ebben a felmérésben egy-egy túlnyomórészt zöld színű csomagolás vagy a „vital” szó használata, ami ökológiai tartást sugallt, pedig „csak” alternatív tartásból származott a tojás. Az extra kifejezés, a sötétsárga szín és a szabadon kapirgáló tyúkok képe a dobozon még egy ketreces tartású tojást is könnyen alternatív tartásúvá avanzsálhat, ahogy ez a tesztelt termékek egyikével történt
– írja a Tudatos Vásárlók Egyesületének cikkére hivatkozva a Sokszínű vidék.
A felmérés részletei, eredményei és a kérdőív, valamint a különböző tojáskódok leírásai az egyesület weboldalán megtalálhatók. A Tudatos Vásárlók Egyesülete arra is felhívja a figyelmet, mire érdemes ügyelnünk vásárláskor, hogy a lehető legjobb tartásból származó tojást válasszuk.
- Ismerjük a méretet! A szabványméretekhez kötelező súly is társul, melyet könnyedén ellenőrizhetünk a zöldséges részlegen található mérlegekkel. Mivel pár gramm különbség már méreteltérésnek számíthat – mely jelentős árkülönbséghez is vezethet – , praktikus, ha méret alapján felismerjük az S-L közötti különbségeket.
- A piac nem garancia! Sajnos ahogy a zöldségek és gyümölcsök tekintetében is igaz, hogy a piac területe még nem garancia a háztáji, kistermelői forrásra. Érdemes megkérdezni az eladót vásárlás előtt, hogy milyen tartásból származik a tojás, valamint mikori tojásrakásból származik. Nem bízhatunk 100%-ig a dobozokban sem, azokat sokszor nem a termelőtől vagy az árustól származnak.
- Ahány kistermelő, annyi szokás. Ha mindenképp helyi kistermelőtől szereznénk be a tojásokat, ajánlások útján jussunk el a gazdáig. Többen beszámoltak már csalódásról, mely akkor érte őket, amikor kitudódtak a tartási körülmények részletei. Attól még, hogy nem ipari léptékű egy állattartás, lehet rossz.
- Ne a dobozon látható kép alapján döntsünk! Vásárlásnál ne a kép színét nézzük, inkább a minősítéseket ellenőrizzük! A pénzünk szavazat – támogassunk vele etikus vállalkozásokat!
Elképesztően finom tojásos receptek a Nosalty-n: