Húsvétkor szinte minden a tojás körül forog: ezt használjuk dekorációnak, részt veszünk tojásvadászatokon, és még a locsolóknak is piros tojást adunk ajándékba. De mit csináljunk azzal a rengeteg tojással, ami a nyakunkon marad? Együk meg mindet? Szakértők szerint inkább ne – ez komoly betegségekhez is vezethet.
Lehet, hogy pazarlásnak tűnik, de azokat a tojásokat, amiket kint tároltunk, nem érdemes megenni – még akkor sem, ha viszonylag rövid ideig voltak a szabadban. Ennek két oka van: ha a tojás a földön volt, az esetleges repedésein keresztül kórokozók juthattak bele, amelyek potenciálisan veszélyesek lehetnek az emberi szervezetre is. A másik ok az, hogy valószínűleg tovább voltak már a tojások a hűtőszekrényen kívül, mint kellett volna nekik.
Ha semmiképpen nem szeretnél pazarolni, és mindenképp ennéd azt a tojást, azt javasoljuk, hogy csak akkor tedd, ha nem telt el két óra a főzés és az evés, illetve a hűtőben tartás és az evés között.
Ha két óránál tovább van a szabadban az a tojás, akkor már nagy az esély rá, hogy a benne található baktériumok sokasodni fognak.
Ez is csak arra az esetre érvényes, ha a szabadban a tojás nem lett koszos, és nem férhetett hozzá semmiféle állat.
A tojásvadászat végén ellenőrizd, hogy a tojásokon nincs-e repedés, mielőtt visszatennéd a hűtőszekrénybe. Dobd ki a megrepedt tojásokat! A maradék, visszahűtött tojást hét napon belül fogyaszd el.
A tojások még akkor is összeszedhetnek veszélyes baktériumokat, ha a tojásvadászat beltéren zajlik. A keménytojás érzékenyebb a bakteriális szennyeződésekre, mint a friss, mivel a forralással eltávolítják a héjon lévő természetes védőréteget. Ráadásul a vadászatra használt tojások sokat vannak kézben, ami tovább növeli a bakteriális fertőzés veszélyét.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Készüljünk együtt a húsvéti ünnepre: