Megannyi tésztafőzési trükk található az interneten, ezek között vannak zseniálisak és egészen szörnyűek is. Nem hihetünk csak úgy bármilyen forrásnak, azonban, ha egy Nobel-díjas fizikus osztja meg egy tippjét, abban azért lehet valami, nem? Nos, egy Michelin-csillagos séf válasza erre a kérdésre az, hogy a suszter inkább maradjon a kaptafánál. És ha ezen a ponton azt hinnénk, hogy mindez egy nagyon csavaros és tanulságos példázat vagy kitalált mese, akkor tévedünk: ez a séf-tudós vita tényleg megtörtént, és az egész egy tésztafőzési trükkel kezdődött.
Minden azzal indult, hogy Giorgio Parisi, a 2021-ben kitüntetett Nobel-díjas fizikus a Facebookon azt javasolta, hogy az energiatakarékosság jegyében az emberek csak fele ideig főzzék a tésztát, utána zárják el alatta a lángot, és hagyják teljesen megpuhulni.
Logikus tanács, nem? Hiszen a folyamatos gáz- vagy villanyhasználat helyett a fennmaradó hő segítségével a tészta ugyanolyan állagúra főhet, ráadásul sokat spórolhatunk is ezzel az apró lépéssel.
Vagy mégsem?
Hát, Antonello Colonna, Michelin-csillagos séf szerint egészen biztosan nem: hevesen megfogalmazott válaszában felhívta a figyelmet arra, hogy egy ilyen módszerrel semmilyen körülmények között nem lehet al dente állagú tésztát készíteni.
Az epikus szópárbaj akkora port kavart, hogy a Nottingham Trent University két hallgatója laboratóriumi környezetbe ültette a problémát, ahol több spórolós módszert is megvizsgáltak. Céljuk a legolcsóbb és leghatékonyabb módszer megtalálása volt, amely ezen kívül megfelelő állagú tésztát produkál.
A nyertes módszer végül a következő lett: a tésztát főzés előtt 2 órával vízbe kell áztatni, így ennek a sós, forró vízben sokkal rövidebb ideig kell majd főnie. Szintén ajánlott a fedő használata főzés közben, illetve a főzővíz mennyiségének megfelezése is segít.
A diákok módszere még nem kapott Michelin-csillagos kiértékelést, így a tésztaháború nem terjedt át az olasz csizmáról a brit szigetekre...egyelőre.
Hírek, érdekességek, újdonságok: