A tepsis vacsorák csodája több elemből áll össze. Egyrészt nem kell olyan intenzíven főznünk, a sütő szinte elvégzi a munka nagy részét helyettünk. Mivel minden egy edényben készül, a mosogatás is hálásabb lesz. Emellett pedig úgy alakíthatjuk a tepsis vacsorát, ahogy csak szeretnénk, sokszínű ételeket hozhatunk létre és tehetünk az asztalra.
A tepsin sütés előnyei
A fazekakkal szemben egy forró tepsi jobban tartja és adja át a hőt, amíg a sütőben van. Ez gyors és egyenletes barnuláshoz vezet, az ételek minden oldalán. Egyedül az elosztásra kell figyelni, amikor tepsivel dolgozunk, nehogy nyers maradjon valami.
Az alap hozzávalók
A tepsis étkezésünket állítsuk össze valamilyen fehérjeforrásból és zöldségköretből.
A fehérje legyen gyorsan sülő hús (pl. csirke) esetleg hal, egyéb tengeri állat. Húsmentes alternatívát jelenthet a tofu vagy valamilyen sütni való sajt.
Mivel a gabonaköretet mindenképpen fazékban kell főzni, a tepsis ételünk esetében maradjunk a sült zöldségeknél. Ezek sokszínű és egészséges kiegészítői lehetnek a kiválasztott fehérjeforrásnak.
Mindkét hozzávalót ízesítsük a sütés előtt. A húst bepácolhatjuk, de egyszerűen száraz fűszerekkel és egy kevés olajjal is bedörzsölhetjük. A zöldségeket is kitehetjük egy hasonló eljárásnak, így a köret ízben is kiegészíti majd a főételt.
Különböző főzési idők
Ugyan a sütő képes egyenletes hőt biztosítani, a különböző alapanyagok ettől függetlenül hosszabb-rövidebb idő alatt sülnek meg. Ahhoz, hogy előre be tudjuk időzíteni a folyamatot, tanulmányozzuk a lenti listát a főzési időkről. Számoljunk azzal, hogy a tepsis vacsorát 190-200℃-on fogjuk sütni.
- csirkemell, csirkecomb (bőr és csont nélkül, egészben vagy kockázva): 15-20 perc
- csirkemell, csirkecomb (bőrrel és csonttal): 25-35 perc
- sertésszűz: 20-25 perc
- kolbász: 20 perc
- tofu: 30-35 perc
- garnéla: 6-8 perc
- hal: 10-15 perc
A zöldségek esetében megkülönböztetünk gyorsan és lassan puhuló fajtákat. Ezek így különülnek el.
- könnyen puhuló – hagyma, paprika, paradicsom, zöldbab, spárga, fagyasztott zöldség: 12-20 perc
- nehezen puhuló – krumpli, édesburgonya, brokkoli, karfiol, kelbimbó, cékla: 30 perc
Persze attól is függ a főzési idő, hogy mekkora darabokra vágjuk az alapanyagokat. A biztonság kedvéért a húsok esetében maradjunk a közepes szeleteknél, a köret pedig kisebb darabokban, kockákban legyen. Az állapotot akár egy húshőmérővel is ellenőrizhetjük.
Az időzítés fontossága
A célunk az, hogy minden egyszerre készüljön el a tepsin. Ezt úgy érhetjük el, hogy először a hosszabban készülő alapanyagokat tesszük a sütőbe. Amikor már épp annyi idő marad hátra, ami alatt a könnyen puhuló dolgok (pl. tofu, garnéla, zöldségek) is biztosan elkészülnek, tegyük azokat is a többi mellé.
Két jótanács a sütéshez
A biztos sikerhez tartsuk be ezt a két szabályt is. Mindenképpen melegítsük el a tepsit, ettől gyorsabban beindul majd a barnulás, alaposabban átsülnek a hozzávalók. Kapcsoljuk be a sütőt, és pár percig hagyjuk benne az üres edényt. Helyezzük a forró lemezre az előkészített ételt (a csirkét, halat érdemes bőrrel lefelé tenni).
Szintén fontos, hogy ne zsúfoljuk túl a tepsit. Hagyjunk helyet az alapanyagok között, hogy a forró levegő szabadon tudjon mozogni, és az elpárolgó nedvesség is távozhasson. Mindkét tényező hozzájárul az alapos barnuláshoz.
Kísérletezzünk kedvenc alapanyagainkkal, hozzuk létre a saját, személyre szabott ebédünket vagy vacsoránkat egy tepsin.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Még több konyhai segítség: