Te tudod, mitől lesz valaki tengeribeteg?

Hogy pontosan mi is a tengeribetegség, és mitől alakulhat ki egyeseknél, akik a vízre merészkednek, arról sok városi legenda kering. Néhányak komoly rosszullétről számolnak be egy hajókirándulás után, másoknak meg se kottyan, ha a Földközi-tengeren hajókáznak hetekig. Most eláruljuk, mi is pontosan a tengeribetegség, és hogyan lehet enyhíteni a tüneteket.

A tengeribetegség vagy utazóbetegség kortól függetlenül bárkinél jelentkezhet. Hogy pontosan kinél alakulhat ki, azt nem lehet előre megjósolni, csakúgy, mint a tériszonyt vagy a klausztrofóbiát sem. Az biztos, hogy sok kellemetlen tünettel jár, és az illetőnek még halálfélelme is lehet. Nézzük, mit is jelent pontosan a tengeribetegség!

A tengeribetegségnek különböző tünetei lehetnek

Az emberek 90 százaléka hajlamos a tengeribetegségre, amit akkor jelentkezik, ha valamilyen eszközzel a vízre merészkedik. Legyen ez egy hajókirándulás, vitorlázás, csónakázás vagy bármi más: a lényeg, hogy vízen legyen.

Sok esetben elég néhány óra vagy egy pár nap, hogy akklimatizálódjon az illető, és ezzel a tüneteknek hátat is fordíthat.

5 százalék nem tud hozzászokni a víz ringatásához, és amíg szárazföldet nem ér a lába, addig nem is enyhülnek a tünetek, de olyanok is vannak, akikre semmilyen hatással nincs a víz hullámzása.

Jellemző tünetek

Onnan tudhatod, hogy te is tengeribeteg lettél, hogy a fedélzetre lépve látási problémákkal, émelygéssel, hányással, fejfájással és alacsony vérnyomással találod szembe magad. Ezen kívül nem ritka a túlzott izzadás és nyáladzás, illetve a sápadtság és fáradtságérzet.

De mitől alakul ki a tengeribetegség?

A tengeribetegség a kinetózisnak köszönhető, ami azzal jár, hogy az agy nem tudja feldolgozni az egymásnak ellentmondó érzékszervi észleléseket.

Ez azt jelenti, hogy az agy érzékeli a mozgást a ringatózást kompenzáló izmokon keresztül, de a szemünkkel pásztázva mondjuk a fedélzet felszínét, álló állapotot is észlel.

A két egymásnak ellentétes információt pedig nem képes feldolgozni, ami hisztamin felszabaduláshoz vezet, ez pedig a hányásközpontot aktiválja.

Hogyan enyhíthetjük a tengeribetegség tüneteit?

Az egyik legegyszerűbb trükk, hogy amennyit lehet, tartózkodjunk a fedélzeten, a horizontot kémlelve. Ezzel az agy könnyebben megszokja a ringatózó mozgást.

Emellett elsősorban könnyű ételeket fogyasszunk, ha lehet, kerülve az alkoholt, és aludjunk eleget.

Akiknek ezek a praktikák sem válnak be, ők a tablettákat és a rágózást vethetik be, amik segítenek a mozgási betegség leküzdésében. További megoldást jelenthetnek az antihisztaminok, amik a hányinger ellen kiválóak, azonban álmosságot okoznak.

Forrásunk volt.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Címlapról ajánljuk

További cikkek