Te tudod, mitől lesz valaki tengeribeteg?

Hogy pontosan mi is a tengeribetegség, és mitől alakulhat ki egyeseknél, akik a vízre merészkednek, arról sok városi legenda kering. Néhányak komoly rosszullétről számolnak be egy hajókirándulás után, másoknak meg se kottyan, ha a Földközi-tengeren hajókáznak hetekig. Most eláruljuk, mi is pontosan a tengeribetegség, és hogyan lehet enyhíteni a tüneteket.

A tengeribetegség vagy utazóbetegség kortól függetlenül bárkinél jelentkezhet. Hogy pontosan kinél alakulhat ki, azt nem lehet előre megjósolni, csakúgy, mint a tériszonyt vagy a klausztrofóbiát sem. Az biztos, hogy sok kellemetlen tünettel jár, és az illetőnek még halálfélelme is lehet. Nézzük, mit is jelent pontosan a tengeribetegség!

A tengeribetegségnek különböző tünetei lehetnek

Az emberek 90 százaléka hajlamos a tengeribetegségre, amit akkor jelentkezik, ha valamilyen eszközzel a vízre merészkedik. Legyen ez egy hajókirándulás, vitorlázás, csónakázás vagy bármi más: a lényeg, hogy vízen legyen.

Sok esetben elég néhány óra vagy egy pár nap, hogy akklimatizálódjon az illető, és ezzel a tüneteknek hátat is fordíthat.

5 százalék nem tud hozzászokni a víz ringatásához, és amíg szárazföldet nem ér a lába, addig nem is enyhülnek a tünetek, de olyanok is vannak, akikre semmilyen hatással nincs a víz hullámzása.

Jellemző tünetek

Onnan tudhatod, hogy te is tengeribeteg lettél, hogy a fedélzetre lépve látási problémákkal, émelygéssel, hányással, fejfájással és alacsony vérnyomással találod szembe magad. Ezen kívül nem ritka a túlzott izzadás és nyáladzás, illetve a sápadtság és fáradtságérzet.

De mitől alakul ki a tengeribetegség?

A tengeribetegség a kinetózisnak köszönhető, ami azzal jár, hogy az agy nem tudja feldolgozni az egymásnak ellentmondó érzékszervi észleléseket.

Ez azt jelenti, hogy az agy érzékeli a mozgást a ringatózást kompenzáló izmokon keresztül, de a szemünkkel pásztázva mondjuk a fedélzet felszínét, álló állapotot is észlel.

A két egymásnak ellentétes információt pedig nem képes feldolgozni, ami hisztamin felszabaduláshoz vezet, ez pedig a hányásközpontot aktiválja.

Hogyan enyhíthetjük a tengeribetegség tüneteit?

Az egyik legegyszerűbb trükk, hogy amennyit lehet, tartózkodjunk a fedélzeten, a horizontot kémlelve. Ezzel az agy könnyebben megszokja a ringatózó mozgást.

Emellett elsősorban könnyű ételeket fogyasszunk, ha lehet, kerülve az alkoholt, és aludjunk eleget.

Akiknek ezek a praktikák sem válnak be, ők a tablettákat és a rágózást vethetik be, amik segítenek a mozgási betegség leküzdésében. További megoldást jelenthetnek az antihisztaminok, amik a hányinger ellen kiválóak, azonban álmosságot okoznak.

Forrásunk volt.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...