Így süthetsz fehér helyett teljes kiőrlésű liszttel kenyeret, pizzát és süteményt

A cukrászat művészete általában nem egy elnéző tudomány, minden szigorúan meg van szabva a tökéletes eredmény érdekében. Néha mégis megengedett egy kevés kísérletezés, például a teljes kiőrlésű liszt használatával. Lássuk, mit szabad és mit nem!

Ha teljes kiőrlésű lisztet szeretnénk használni a süteményekben, kenyerekben, kekszekben és más péktermékekben, néhány fontos szempontot szem előtt kell tartanunk. De összességében nem lehetetlen feladat előtt állunk, a legtöbb esetben ugyanis megoldható (bizonyos mértékig) a teljes kiőrlésű liszt használata.

Így süthetsz fehér helyett teljes kiőrlésű liszttel kenyeret, pizzát és süteményt

Néhány alapszabály

Maga a tény, hogy a teljes kiőrlésű és a fehér liszt cseréje lehetséges, továbbra is igaz. De ahhoz, hogy a kísérletezésünk kontrollált környezetben történjen, és a sütemények tényleg finomak legyenek, jegyezzük meg a következő dolgokat.

Cseréljünk fokozatosan: elsőre csak egy kis részét (mondjuk negyedét) változtassuk a lisztnek. Így nem vallunk rögtön kudarcot.

A teljes kiőrlésű liszt több faktorra is hatással van: változik a szín (sötétebb lesz a tészta), az állag, és nagy mennyiség használata esetén az íz is. Ha nem szeretjük kifejezetten ezt a különleges aromát, bánjunk óvatosan a lisztcserével.

A teljes kiőrlésű liszt kevesebbet nyom, mint fehér társa. Ráadásul sokkal több vizet is felvesz. Ezért érdemes súly helyett térfogatban mérni a lisztet, ha cserélni szeretnénk. Ezzel két dolgot is elérünk: súlyban kevesebb lesz a szárazanyag, és nem fog olyan sok nedvességet magába szívni.

Gyors tészták: palacsinta, omlós tészta

Ezek a sütemények általában jól tűrik a kísérletezést. Mivel túl komplex kémia nem történik a sütésükkor, nem kell aggódnunk, hogy valamilyen folyamatot elrontunk a teljes kiőrlésű liszt használatával.

Mennyit szabad: akár a liszt felét is felcserélhetjük.

Mire figyeljünk: ha a teljes mennyiséget kiváltjuk, a kész édességeknek szemcsés állaga lehet. A palacsintatészta esetében pihentessük a keveréket fél óráig, így nem fog túlságosan szétterülni.

Kivétel: nincs.

Sajtos-zöldfűszeres gofri

Brunchrajongók készüljetek, bitangjó, sósgofri-receptet hoztunk nektek! Nálunk talán kevésbé elterjedtek a sós gofrik, mint egy kontinenssel arrébb, pedig rendkívül sokféleképpen ...

Scone egyszerűen

A legangolabb teasütemény, ami egy teadélutánról sem hiányozhat! Egy csésze tejes tea, egy-két szem dzsemmel és clotted creammel megkent scone, és már jól is lakott mindenki! Mivel ...

Kelt tészták: pizza, kenyér, kalács

Annak ellenére, hogy az élesztős pékáruk kényesnek tűnhetnek, a lisztek cseréjét meglepően jól bírják. Mivel itt a tészta nagy részét a liszt teszi ki, erőteljesebb változást észlelhetünk majd a kész termékben. Érdemes speciális recepteket követni, hiszen ezek számolnak majd az esetleges extra folyadékigénnyel és más faktorokkal.

Mennyit szabad: kezdjük a liszt negyedével, süssünk le egy adagot, és ha elégedettek vagyunk az állaggal, nyugodtan toljuk tovább az arányokat.

Mire figyeljünk: a teljes kiőrlésű lisztből készült kenyerek nem kelnek meg annyira, és az állaguk is töményebb, nehezebb lesz (több vizet szív magába). Ezt orvosolhatjuk, ha a kenyértésztát pár evőkanállal több vízzel készítjük, majd dagasztás előtt hagyjuk pihenni fél órát.

Kivétel: a gazdag, zsíros kelt tészták (pl. croissant, briós, kalács) esetében inkább használjunk speciális receptet, ne kísérletezzünk.

Hagyományos teljes kiőrlésű kalács

Hoztam nektek egy számomra nagyon kedves receptet, amit még a nagymamától tanultam fehér lisztes tésztakészítési módszerrel. Mivel a fehér lisztet és a cukrot már több mint 7 éve ...

Vajas édességek: keksz, brownie

Ezek a sütemények viszonylag sok vajjal, cukorral és tojással készülnek, így a liszt arányaiban nem a főszereplő a receptben. Ez lehetővé teszi számunkra, hogy bátrak legyünk a kísérletezés terén.

Mennyit szabad: akár a liszt felét is kiválthatjuk.

Mire figyeljünk: a pihentetős tészták esetében (pl. csokis keksz) adjunk néhány kanál extra folyadékot a masszához, nehogy túl kemény legyen, amikor kivesszük a hűtőből. A sűrű, masszív édességeknél (pl. brownie) a teljes kiőrlésű liszt nagyobb szemei kellemetlenek lehetnek. Ezt elkerülhetjük, ha készen, felvágás előtt hagyjuk pihenni a süteményt egy éjszakára.

Kivétel: nincs.

Teljes kiőrlésű lekváros linzer

Most, hogy ilyen gyorsan közeledünk a karácsonyhoz, elkezdtem összeírni azokat a süteményeket, amiket idén biztosan elkészítek, de csakis egészséges alapanyagokból. A lekváros linzer ...

Kávés keksz

Nagyon csokis, nagyon kávés, kívül ropogós, belül puha. Kávés keksz barnított vajjal, ez az új kedvencünk! 

Kevert sütemények: piskóta, muffin

A kevert sütemények legfontosabb tulajdonsága az omlósság. Első látásra ezzel abszolút szembemegy a teljes kiőrlésű liszt használata. A látszat azonban csal, így is lehetséges finom, puha süteményt sütni, ami szinte elolvad a szánkban.

Mennyit szabad: a szárazanyag 50%-át cserélhetjük.

Mire figyeljünk: Minél többet használunk a teljes kiőrlésűből, a kész sütemény annál morzsásabb lesz. Egyesek számára szintén zavaró lehet a textúra: az amúgy sima tésztából kitűnik a teljes liszt szemcséssége.

Kivétel: a tojásos piskóta. Mivel ez a tészta nagyban támaszkodik a felvert, levegős tojásfehérje erejére, a teljes kiőrlésű lisztből készült piskóta nem fog olyan nagyra nőni. Ezt a korpa szemcséi okozzák: élesek, és „átvágják” a fehérjék gyenge szerkezetét.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Minden konyhai problémára van egy okos megoldásunk:

Forrásunk volt

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...