Most kiderül, tényleg jobbak-e teljes kiőrlésű termékek, mint a fehér liszttel készültek

Sokan hiszik, hogy a teljes kiőrlésű kenyér azért jobb, mint fehér társa, mert kevesebb kalóriát tartalmaz. Igaz ez vajon? Most kiderül!

Gyakran felmerülő tévhit, hogy a teljes kiőrlésű kenyerek azért ajánlottak egy fogyókúrában, mert a finomított lisztet tartalmazó testvéreiknél alacsonyabb energia- és/vagy szénhidráttartalmúak. Ha akad is némi minimális különbség-e két értékben, energia- és szénhidráttartalom tekintetében a fehér kenyér gyakorlatilag - sajnos - azonosnak tekinthető a teljes kiőrlésű változatokkal. Mivel a sikeres, fenntartható testsúlycsökkentés egyik alappillére a megfelelő napi energiabevitel - e tekintetben tehát mind a fehér, mind a teljes kiőrlésű kenyereket elsősorban mennyiségükben kell korlátozni a napi étrendben - , ez azonban korántsem jelenti azt, hogy teljes mértékben elhagyandóak.

Akárcsak a normál kiegyensúlyozott étrendben, a testsúlycsökkentő étrendben is kell, hogy szerepeljenek szénhidrátok. Ahogy azt már korábban megmutattam, fogyasztásukkal kapcsolatban a lényeg, hogy az egyszerű szénhidrátok (pl. cukor, édes sütik, hozzáadott cukorral készült termékek) helyett válasszuk az összetett szénhidrátokat: a zöldségféléket, a hüvelyeseket és a teljes kiőrlésű gabona felhasználásával készült termékeket (pl. tészta-, kenyérfélék, különféle formájú és méretű kifli- és zsemlefélék).

Ha viszont kalória szempontjából mindegy, hogy melyik fajta kenyeret választjuk, miért előnyösebb mégis a teljes kiőrlésű?

Most kiderül, tényleg jobbak-e teljes kiörlésű pékáruk, mint a simák

A Magyar Élelmiszerkönyv szerint a teljes kiőrlésű lisztek tartalmazzák a gabonaszem összes alkotórészét (a korpát és a csírát is), kivéve a külső, szennyezett, vékony héjréteget.

Gyakorlatilag ebből a tényből fakad a teljes kiőrlésű termékeknek a finomított termékekkel szemben jelentkező minden jó tulajdonsága: magasabb élelmi rost-, vitamin-, fehérje- és ásványianyag-tartalom. Igaz, hogy a gabonacsíra miatt a teljes kiőrlésű termékek zsírtartalma egy leheletnyit magasabb, de a csírarészben található zsírok bővelkednek az élettanilag kedvező hatású, egyszeresen- és többszörösen telítetlen zsírsavakban.

Ha magunk készítjük otthon a kenyeret, a kiflit, a zsemlét, a pizzát vagy akár a kalácsot, kekszet, süteményt, bátran próbálkozzunk teljes kiőrlésű lisztfajtákkal, Graham-liszttel. Kísérletezzük ki a magunk, családunk ízlésének leginkább megfelelő arányt a tésztakészítéshez!

A bolti termékeknél legyünk óvatosak, csak azért, mert valami barna színű, még nem jelenti azt, hogy teljes kiőrlésű lisztből készült! Ha tehetjük, olvassuk el a címkét, kérdezzünk rá az eladónál, keressük a megbízható kereskedőket és termékeket.


Még több hasznos cikk dietetikusunktól:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...