A tejtermékek készítése talán elsőre nagyon bonyolultnak tűnik, és ezért (teljesen jogosan) inkább meghagyjuk ezt a feladatot a szakavatott tejipari dolgozóknak. Azonban nincs is jobb érzés, mint amikor az ember megkóstolja a saját maga által készített joghurtot, vajat vagy sajtot. Most azokat a tejtermékeket fogjuk sorra venni, amelyeket vagy nagyon egyszerű vagy viszonylag olcsó a saját konyhánkban megcsinálni.
Vaj
Egészen valószínű, hogy párszor már csináltunk vajat, mondjuk ez tippre véletlen volt. Ugyanis a túl sokáig kevert tejszínből lesz a vaj. Jelen helyzetben, amikor nem tejszínhabot szeretnénk készíteni, végre a túl sokáig keverés nem probléma, hanem megoldás lesz.
Kézi mixerrel vagy robotgéppel verjük a zsíros tejszínt nagyjából 10 percig, ennyi idő alatt elválik egymástól a tejzsír és az író.
Csavarjuk a vajat konyharuhába vagy sajtkendőbe, és alaposan nyomkodjuk ki belőle a maradék folyadékot. Ettől tovább eláll majd a vaj. Akár át is moshatjuk jeges vízben, ettől még tartósabb lesz. Ízesíthetjük sóval, vagy meghagyhatjuk natúr ízben is. A kinyomkodott írót ne öntsük ki, még jól fog jönni.
Író
Az író önmagában is hasznos alapanyag, de sok recepthez is fel tudjuk használni. Ha készítettünk vajat az előző bekezdés utasításai alapján, akkor egyszerre két tejterméket kapunk: vajat és írót.
D tejből is elkészíthetjük: ekkor annyi a dolgunk, hogy zsíros tejbe pár evőkanál citromlevet vagy ecetet (ecetből mindig kevesebb kell, mert savasabb) teszünk, majd elkeverjük, és hagyjuk állni nagyjából 10 percig. A tej kissé darabosnak tűnik majd, és sűrűbb lesz az állaga.
Tejföl
Nagyon egyszerűen készíthetünk házi tejfölt, ha írót összekeverünk zsíros tejszínnel, majd az így kapott keveréket szobahőmérsékleten hagyjuk állni egy éjszakát. És láss csodát: reggelre kész is a tejföl.
Aludttej
Ezt talán nem nagyon kell magyarázni: a szobahőmérsékleten hagyott tej egy idő után megsavanyodik, besűrűsödik, és ez a nagyon finom, savanykás aludttej.
Túró
A legkönnyebben aludttejből kapunk túrót, a következő módszerrel. Miután megalvadt a tejünk, tegyük egy lábosba, és vágjuk fel egy késsel keresztben és hosszában közepes darabokra, majd tegyük fel főni.
De ne közvetlen tűzön tegyük ezt, hanem fogjunk egy nagyobb fazekat, abba öntsünk vizet, és ebbe tegyük a kisebb, aludttejes edényünket. Így főzzük szépen-lassan az egészet, amíg a túró ki nem csapódik, és el nem válik a savótól. Szűrjük le, és már készen is van a házi túrónk.
Friss sajt
Egy ricotta-jellegű, gyors sajtot is összehozhatunk otthon. Ehhez csupán annyi kell, hogy elkezdünk tejet melegíteni, majd kevés citromlevet vagy ecetet csorgatunk hozzá, ettől kicsapódik a tejfehérje. Ezeket a darabkákat kell felfognunk egy konyharuhában vagy sajtkendőben, majd leszűrés után préselnünk pár óráig.
Az így kapott sajt kissé ruganyos, kissé morzsás, érdemes valamivel fűszerezni (hagyma, snidling, bors, paprika, só), persze önmagában is nagyon finom. Leginkább egy nagyon lágy gomolyára hasonlít.
Joghurt
Joghurtot készíthetünk kultúrával is, de igazából elég hozzá egy doboz élőflórás, bolti joghurt is. A tejet fel kell melegítenünk nagyjából 42-48 fokra, majd hozzá kell kevernünk a joghurtot.
Az így kapott keveréket melegen kell tartani legalább 6 órán keresztül, ezért tegyük jól záró termoszba a tejet, hogy ott tudjon nevelkedni a házi joghurt.
Érdemes megjegyezni, hogy a fenti receptek nagy része nyers, kezeletlen, zsíros tejjel működik a legjobban. Persze némelyik működhet bolti tejjel is, csak nem olyan jól.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több házi praktika itt: