A tarte tatin, azaz a legegyszerűbb serpenyős pite alapreceptje

Eredetileg almatortaként indult útjára ez a desszert, azonban az évek során újabb és újabb fúziós hatások és ötletek érték, ami oda vezetett, hogy ma már tulajdonképpen teljesen a kedvünkre alakíthatjuk. Csupán egy alaprecept kell hozzá, ez következik most a cikkben.

A tarte tatin klasszikusan egy francia fordított almatorta. A szirupos, karamellizált almadarabokat vékony tésztaréteg fedi, ami a tetején aranybarnára pirul. Az édesség kombinált módszerrel készül: a tűzhelyen indul, majd a sütőben nyeri el végső formáját. A tarte tatin azonban nemcsak almával, hanem rengeteg más izgalmas gyümölccsel és zöldséggel is készülhet.

Tarte tatin, a legegyszerűbb serpenyős pite, amibe gyümölcs, sőt, zöldség is kerülhet

Miből áll egy tarte tatin?

A fordított torta elengedhetetlen része a tészta, ami alatt ragacsos, szinte üvegesre párolódott gyümölcs- és zöldségdarabok bújnak meg. A kettő tökéletes kombinációja egy olyan sütemény, ami egyszerre puha, és mégis enyhén ropogós-lemezes.

Mivel a tűzhelyen sűrűre főzzük, a szirup nem fogja eláztatni a tésztát, a sütő egyenletes hője mindent egységesen átsüt, így a kész édesség egyik pontja sem marad nyers.

A tészta

Az eredeti verzióban egy vajas, omlós tészta szerepel, amit vékonyra nyújtva tesznek a gyümölcsös rétegre. Persze készíthetünk ilyet is, ha szeretnénk, és ha nagyon ragaszkodunk a tradíciókhoz.

Azonban sokat gyorsíthatunk a recepten (anélkül, hogy minőségben rontanánk rajta), ha kész leveles tésztát használunk.

Ez már alapból kinyújtva kapható, így csak annyi dolgunk lesz vele, hogy a hűtőből elővesszük, és mehet is a formába. A sütőben kicsit felpuffad majd, ettől ne ijedjünk meg, ha kihűl, újra össze fog esni.

A leveles tészta lemezes omlóssága nagyon jól illik majd a puhára főtt, édes gyümölcsök mellé.

A szirupos gyümölcs/zöldség

Két dologra lesz szükségünk a gyümölcsös réteghez (persze a gyümölcsön kívül): vajra és cukorra. Ezt a kettőt kell egy serpenyőben összeforralnunk, enyhén karamellizálnunk, majd ebben kell megfőznünk kissé a feldarabolt gyümölcsöt.

Használjunk azonos mennyiségű vajat és cukrot (édesebb gyümölcsök esetében kevesebb cukrot), így lesz kellően ragacsos és sűrű a szirupunk.

A klasszikus almás verzió mellett bátran improvizáljunk, próbáljunk ki más alapanyagokat is. Vegyük figyelembe az alma tulajdonságait, és ezek alapján válasszunk. Közepesen kemény, gyorsan puhuló gyümölcsök, sőt, zöldségek is mehetnek a tortába.

Például ezek:

Természetesen keverhetjük is őket kedvünkre, készíthetünk hagymás-barackos, vagy répás-almás tortákat is.

Elkészítési alapszabályok

Egy olyan serpenyőt vagy fazekat használjunk, amit be tudunk tenni a sütőbe (ne legyenek rajta például műanyag részek).  Ebben készítsük el a vajas karamellt, majd adjuk hozzá a feldarabolt gyümölcsöt, zöldséget.

Fedő alatt pároljuk nagyjából 30 percig, vagy amíg a gyümölcs puha és a szirup besűrűsödött. Óvatosan fedjük le a tésztával, a széleit alaposan begyűrve, hogy a szirup ne tudjon kifolyni.

Ekkor tegyük 200℃-ra előmelegített sütőbe, egy újabb 30 perc erejéig. Akkor vegyük ki, ha a tészta barnára sült. Hagyjuk 10 percet hűlni, utána azonban mindenképpen borítsuk ki. Ha hagyjuk teljesen megdermedni, előfordulhat, hogy beleragad a torta az edénybe.

Tálaljuk langyosan, édesen fagylalttal, sósan egy friss salátával.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Készítsd el ezeket a fantasztikus ételeket is:

Címlapról ajánljuk

További cikkek