Egy francia tudósok által vezetett nemzetközi csapat megállapította: azoknál, akik reggel 9 órakor esznek először, hat százalékkal nagyobb eséllyel alakulhatnak ki szív- és érrendszeri megbetegedések, mint azok körében, akik reggel 8-kor reggeliznek. Továbbá arra is rámutattak, hogy az este 9 után történő vacsorázás is veszélyes: ez a szokás ugyanis 28%-kal növeli az agyi érrendszeri betegségek, például a stroke kockázatát összehasonlítva a korábban – 8 óra előtt - étkezőkkel. Ez azt összefüggést elősorban a nők körében mutatták ki.
Ezek az eredmények arra is rávilágítanak, hogy az „éjszakai böjt” – a népszerű intermittent fasting egy fajtája – hosszabb időtartama a stroke kockázatának csökkenésével jár.
A Global Burden of Disease tanulmány szerint a szív- és érrendszeri betegségek, köztük a szívinfarktus és a stroke a vezető halálokok világszerte. 2019-ben ezek a betegségek évente 18,6 millió halálesetet okoztak, és körülbelül 7,9 millió az étrendhez köthető. A kutatók mindezt részben a modern nyugati étkezési szokásoknak tulajdonítják – ilyenek például a késői vacsorák vagy a reggeli kihagyása. Ezek a szokások megzavarják a táplálékfelvétel és a böjt napi ciklusát, ami elengedhetetlen a szervezet perifériás óráinak vagy cirkadián ritmusának szinkronizálásához, miközben hatással van az olyan létfontosságú funkciókra, mint például a vérnyomás szabályozása.
A Nature Communications folyóiratban megjelent következtetések szerint az eredmények egyértelműen rámutattak:
a nap első étkezésének kitolása – például a reggeli kihagyása – egyenes út a szív- és érrendszeri betegségek magasabb kockázatához.
Azt is megjegyzik, hogy minden egyes órával történő eltolás esetén hat százalékkal nőtt ez a kockázat.
A „chrononutrition” tanulmányozása egyre fontosabbá válik annak megértésében, hogy hogyan függ össze az étkezések időzítése, a cirkadián ritmus és az általános egészség. A kutatócsoport több mint 103 000 francia állampolgár adatait elemezte – akik többségében nők (79%) átlagosan 42 évesek voltak –, hogy megvizsgálják az étkezési szokások, valamint a szív- és érrendszeri betegségek közötti kapcsolatot.
A csapat arra a következtetésre jutott, hogy a korábban történő étkezés és a hosszabb éjszakai böjtölés csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, de hozzátették, hogy további kutatásokra van szükség még a témában.
Még több életmód cikk: