Sokat tehetünk az egészségünkért, ha megfelelő időpontban étkezünk

Egy új kutatás szerint a korai reggelizés és a késői vacsorák elkerülése lehet a kulcs az egészségesebb szívhez.

Egy francia tudósok által vezetett nemzetközi csapat megállapította: azoknál, akik reggel 9 órakor esznek először, hat százalékkal nagyobb eséllyel alakulhatnak ki szív- és érrendszeri megbetegedések, mint azok körében, akik reggel 8-kor reggeliznek. Továbbá arra is rámutattak, hogy az este 9 után történő vacsorázás is veszélyes: ez a szokás ugyanis 28%-kal növeli az agyi érrendszeri betegségek, például a stroke kockázatát összehasonlítva a korábban – 8 óra előtt - étkezőkkel. Ez azt összefüggést elősorban a nők körében mutatták ki.

Sokat tehetünk az egészségünkért, ha megfelelő időpontban vacsorázunk és reggelizünk

Ezek az eredmények arra is rávilágítanak, hogy az „éjszakai böjt” – a népszerű intermittent fasting egy fajtája – hosszabb időtartama a stroke kockázatának csökkenésével jár.

A Global Burden of Disease tanulmány szerint a szív- és érrendszeri betegségek, köztük a szívinfarktus és a stroke a vezető halálokok világszerte. 2019-ben ezek a betegségek évente 18,6 millió halálesetet okoztak, és körülbelül 7,9 millió az étrendhez köthető. A kutatók mindezt részben a modern nyugati étkezési szokásoknak tulajdonítják – ilyenek például a késői vacsorák vagy a reggeli kihagyása. Ezek a szokások megzavarják a táplálékfelvétel és a böjt napi ciklusát, ami elengedhetetlen a szervezet perifériás óráinak vagy cirkadián ritmusának szinkronizálásához, miközben hatással van az olyan létfontosságú funkciókra, mint például a vérnyomás szabályozása.

A Nature Communications folyóiratban megjelent következtetések szerint az eredmények egyértelműen rámutattak:

a nap első étkezésének kitolása – például a reggeli kihagyása – egyenes út a szív- és érrendszeri betegségek magasabb kockázatához.

Azt is megjegyzik, hogy minden egyes órával történő eltolás esetén hat százalékkal nőtt ez a kockázat.

A „chrononutrition” tanulmányozása egyre fontosabbá válik annak megértésében, hogy hogyan függ össze az étkezések időzítése, a cirkadián ritmus és az általános egészség. A kutatócsoport több mint 103 000 francia állampolgár adatait elemezte – akik többségében nők (79%) átlagosan 42 évesek voltak –, hogy megvizsgálják az étkezési szokások, valamint a szív- és érrendszeri betegségek közötti kapcsolatot.

A csapat arra a következtetésre jutott, hogy a korábban történő étkezés és a hosszabb éjszakai böjtölés csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, de hozzátették, hogy további kutatásokra van szükség még a témában.

Forrásunk volt.


Még több életmód cikk:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Dubaji csoki

A dubaji csoki most óriási őrület, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk, hogy valóban felér e a hírnevéhez.

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...