Mégis mi az a sztaniolpapír, a szaloncukrok fényes kabátja?

Mi az a sztaniolpapír, miből van, hol használják, és mi köze van az Óz, a nagy varázsló bádogemberéhez?

Sztaniolpapír. Sokan nagyon jól tudjuk, mi is ez, mások viszont csak ízlelgetik ezt a furcsa szót, és nem is tudják hova tenni. Talán valami archaikus kifejezés? Köze lenne Sztálinhoz, netán a sztahanovizmushoz? Miért beszélnek róla egyesek vágyakozó nosztalgiával? A sztaniolpapír természetesen nem diktatórikus, és nem is munkamániás, de még a papír mivolta is hamis.

/ Fotó: Fortepan/Magyar Rendőr

Francia gyökerek, magyar innováció

Beszéljünk először magáról a szaloncukorról, ami, hogy, hogy nem, bizony be is kerülhetne a Hungarikumok csarnokába, hiszen a XIX. században magyar cukrászmesterek kezdtek foglalkozni a tömeges előállításával.

Volt előzmény is, ami természetesen a franciákhoz köthető, ez nem is szorul különösebb magyarázatra. Ami ehető, abban ők élen járnak. Tehát a fondantcukrot ők készítették el először és később Franciaországból Németországba vándorolt a receptúra és az ötlet is, onnan pedig német cukorművesek hozták Magyarországra a tudást.

Stühmer és a pesti szaloncukorgyártás

A mai Budapest Szentkirályi utcában működött Stühmer Frigyes üzeme, ahol Drezdából importált gőzüzemű gépekkel korszerűen gyártották az édességeket, még szaloncukorpapír-cakkozó géppel is dolgoztak! Egyes források szerint 1883 környékén kezdett el kifejezetten csokoládéval is foglalkozni, ez pedig még nagyobb népszerűséget hozott az egyébként is ismert Stühmernek. A századfordulón már éltek a szaloncukor kifejezéssel is, ami első megjelenései helyéről ered, hiszen az édességek először nem a fán lógtak, vagy alatta várakoztak, hanem szalonokban kínálták őket a vendégeknek, bonbonos tálakban.

Forradalmi gépesítéssel a cukorkák készítése már nem manufakturális keretek között ment, viszont maga a csomagolótechnika egészen sokáig, a II. világháború utánig megmaradt kézi vezérlésűnek. Először egy hártyavékony, az említett cakkozott szélű fehér papírba csavarták a desszerteket, majd ezután következett a sztaniol! Volt idő, amikor több száz színes, akár kis mintás sztaniolpapír közül választhattak a gyártók, és éltek is a lehetőséggel, hogy a legszebb szaloncukrokat gyárthassák.

Papír, ami nem papír, hanem fém

A név eredete – sztaniolpapír – ezen a ponton megfejtésért kiált. A vékonyság miatt a papír, a sztaniol pedig a latin stannum szóból ered, ami pedig nem más, mint az ón. Ez az a fém, amit a múltban lemezzé hengereltek, egészen fátyolvékonnyá, hogy aztán csörgős-zörgős, fémes ünneplőbe tekerjék a szaloncukrokat. És ez az a fém, ami miatt olyan csillogós volt a szív nélküli, mégis annyira kedves bádogember.

A modern Stühmer szaloncukor / Fotó: Facebook

Így szaloncukrozunk ma

Ahogy egyre több édesség, csokoládé került forgalomba, úgy került le a reflektorfény a fára akasztható, kicsi, csillogó ruhába bújtatott bonbonokról. Sok család persze még ma is fém akasztókkal fúrja át a csomagolást, vagy cérnát köt a cukorkára, hogy felkerüljenek a díszes fenyőre. Mások pedig csak tálba teszik a szaloncukrokat, és azokból is sokkal kevesebbet és jobb minőségűt vásárolnak, kizárólag azért, hogy el is fogyasszák őket. Azért biztos vannak olyan háztartások is, ahol a fán maradt cukorkák bekerülnek a jövő évi szórásba is… Tegye a szívére a kezét, aki ne kóstolt volna rá egy időutazóra, aki már szottyadt, pöttyös és fehéres árnyalatúvá vált csokibevonóval hívogatott az évi mumifikálódás alatt. De… van az a pillanat, amikor még nincs kész a szenteste vacsorája, és a bejglihez sem lehet hozzányúlni, nehogy idő előtt elfogyjon!

A házi készítéshez itt van néhány recept:

Zselés szaloncukor

Bár esztétikailag nem a legszebb látvány, de valljuk be, a szaloncukorban az a legjobb dolog, amikor leehetjük a karácsonyfáról. Az ünnep jelképévé vált kis bonbonokból egyre ...

Házi kókuszos szaloncukor

A kókuszos édességek karácsonykor is hódítanak, ebben az időszakban leginkább szaloncukor formájában. A bounty ízére hajazó házi finomság, különlegességével garantáltan elnyeri ...

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!

Szerző: Pákozdi Nóra
Címlapkép: Fortepan/Magyar Rendőr


Hangolódj az ünnepekre cikkeinkkel:

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...