Jót tesz nekünk valójában a szója?

A vegetáriánus és vegán étrendek térnyerésével az utóbbi években egyre nagyobb hangsúly kerül a szójára, mint alapanyagra. Nem is csoda, hiszen magas fehérjetartalmának és változatos elkészítési lehetőségeinek köszönhetően remek húsalternatíva. De mint minden újdonságnak számító élelmiszer esetében, úgy a szójánál is felmerülhet a kérdés: tényleg egészséges?

A szója alapján képező szójababok tehát magas fehérjetartalommal rendelkeznek, de telis-tele vannak esszenciális aminosavakkal is. Emellett sok benne a rost és a növényi zsír, de számos hasznos polifenol, izoflavon, vitamin és ásványi anyag is megtalálható benne. Ezen anyagok egy része az emberi szervezet normál működéséért felelős, de a polifenolok erős antioxidánsok is, míg az izoflavon az ösztrogénreceptorok aktivizálásában játszik szerepet – miközben egyéb egészségügyi előnyöket is hordoz magában.

Jót tesz nekünk valójában a szója?

A felsorolt tápanyagoknak köszönhetően a szójában gazdag étrend többféle szempontból is jót tehet nekünk.

Szív

Az egyik első számú előnye, hogy ha inkább szójából visszük be a fehérjéket, csökkenhet a rossz, míg nőhet a jó koleszterinszintünk. Ez a fajta étrend továbbá segíthet a szív védelmére kelni, hiszen az izoflavonok csökkentik az erekben jelentkező gyulladásokat, és javítják a rugalmasságukat is. És ha már szív és erek: a vérnyomás csökkentésében is szerepet játszhat arginin- és izoflavontartalma miatt. Ha ez még nem lenne elég, a vércukorszintnek is jót tesz, ha sok szóját fogyasztunk.

Ösztrogén

Említettük, hogy az izoflavonok az ösztrogénreceptorok működésére is hatással vannak. Egyes kutatások szerint így a szója képes lehet a női termékenység fokozására is. Ugyanakkor ez a tápanyag a menopauza kellemetlen tüneteit is képes lehet enyhíteni. Mindezek mellett pedig egyes kutatások szerint a szójában gazdag étrend segíti a csontok egészségét, antioxidánstartalma által pedig egyes rákos megbetegedéseket is megelőzhet.

Egyesek azonban mégis tartanak a fogyasztásától.

Egyes vélemények szerint az izoflavonoknak ösztrogénutánzó hatása van, másokat pedig az aggaszt, hogy a szójában található egyes anyagok csökkenthetik a pajzsmirigy működését.

Ezen elképzeléseket azonban a tudomány egyelőre még vizsgálja.

Amiben viszont biztosak lehetünk, az az, hogy nem mindegy, milyen szójaterméket választunk, ugyanis nem mindegyik egyformán tápláló és egészséges.

Ökölszabályként alkalmazhatjuk, hogy minél kevésbé feldolgozott a szója, annál több vitamint, ásványi anyagot és egészségre előnyös tápanyagot tartalmaz. És minél inkább feldolgozott, annál több lehet benne a só, a cukor, a zsír és egyéb szükségtelen adalékanyagok. Ha erre odafigyelünk a vásárlás során, mi is élvezhetjük a szója rövid és hosszú távú előnyeit!

Forrásunk volt.

Szerző: Szabó Anna


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Címlapról ajánljuk

További cikkek