Ezek a legjobb mozgásformák a szezonális depresszió ellen

Ősszel és télen sokan érzik magukat lehangoltnak, kedvtelennek. Testmozgással azonban enyhíthetünk a szezonális depresszió tünetein.

A szezonális depresszió minden évben ugyanakkor, legtöbbeknél az őszi-téli időszakban jelentkezik. Az elmúlt években a járvány miatt nem csupán a hideg idő és a napfényhiány, de az izoláció is negatívan hatott ránk az őszi időszakban. A karanténnal idén ősszel már nem, de a szezonális depresszióval most is meg kell birkóznunk. Szerencsére nem csupán a terápia, de bizonyos ételek fogyasztása vagy épp a rendszeres testmozgás is segítségünkre lehet.

Ezek a legjobb mozgásformák a szezonális depresszió ellen

Nem mindig könnyű felismerni

Ahogy egyre sötétebbek és hidegebbek a napok, úgy érzik magukat sokan kedvtelennek, lehangoltnak. Ha téged is évről évre megviselnek a hideg évszakok, könnyen lehet, hogy nem egyszerűen őszi levertséget tapasztalsz, hanem szezonális depressziód van.

Az ősz beköszöntével megjelenő rossz alvás, az energiaszint csökkenése, a visszahúzódás, ingerlékenység és a hízás mind a szezonális depresszió árulkodó jelei.

Ebben az időszakban a szerotonin- és dopaminszint lecsökken a szervezetünkben, aminek hatása van a hangulatunkra is. Szakértők szerint már napi 25 perc testmozgás jelentősen csökkenti a depressziós tünetek jelentkezésének és erősödésének esélyét.

Bár a napi 25 perc mozgás soknak tűnhet, nem kell tőle megijedni

Nincs szükség arra, hogy minden nap edzőterembe járjunk, a rendszeres séta is ugyanolyan hatékony tud lenni. A szezonális depresszió leküzdésére kimondottan jó a szabadban végzett mozgás, hiszen egyszerre sportolunk és vagyunk a friss levegőn, ér minket napfény. Ha van rá lehetőségünk öltözzünk fel jó melegen, és menjünk el sétálni, vagy húzzunk futócipőt, és kocogjunk egyet. Hétvégén pedig menjünk túrázni, biciklizni a barátainkkal, családunkkal. A mindennapi sétánk közben hagyjuk otthon a fülhallgatót, és zene helyett figyeljünk a környezetünk zajaira.

Ha nem tudunk a szabadban sportolni, otthoni edzéseket is beiktathatunk a mindennapokba. Néhány alapvető felszereléssel – matrac, kézi súlyzó, fitneszszalag – erősíthetünk, de saját testsúlyos edzéseket eszközök nélkül is végezhetünk. Ma már számtalan ingyen elérhető edzős videót találni az interneten a kezdőtől a haladó szintig, a legkülönbözőbb sportágakban. Akik az intenzívebb mozgásformákat kedvelik, szeretni fogják a HIIT edzéseket, amelyek rövidségüknek köszönhetően a reggeli rutinba is könnyen beilleszthetők, és kiváló stresszlevezetők.

Heti 1-2 alkalommal érdemes nyújtani vagy relaxációs gyakorlatokat, esetleg erősítő jógát végezni.

A rendszeres testmozgás segíthet leküzdeni a szezonális depressziót, de legyünk türelmesek magunkkal, fenntartható rutint alakítsunk ki, és ha szükségesnek érezzük, forduljunk szakemberhez segítségért.

Forrásunk volt.

Szerző: Kremmer Magdi


Ezek az életmódos cikkek is érdekelhetnek:

Legújabb receptek

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

3 napos mézeskalács-sajttorta

Egy igazi fűszeres karácsonyi finomság. A nevét azért kapta, mert a mézeskalácsok és a torta pihentetési ideje miatt 3 nap alatt készül el. Kóstoljátok meg! :)

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...