A Nosalty elkötelezett híve a fenntarthatóságnak, immáron pedig negyedik éve csatlakozik a műanyagmentes július kihíváshoz, hiszen kiemelt fontosságúnak tartja, hogy széles körben népszerűsítse a műanyagmentes életmódot. Célunk, hogy olvasóink könnyű, praktikus módszereket ismerjenek meg és alkalmazzanak a gyakorlatban nemcsak a műanyagmentesség, de a szelektív hulladékgyűjtés és az újrahasznosítás terén is.
A műanyagmentes július keretein belül arra gondoltunk, összeszedjük nektek a főbb infókat arról, hogyan is kell szelektíven gyűjteni a szemetet.
Mutatjuk a tipikus hibákat, melyeket mai napig sokan elkövetünk:
- Koszos, ételmaradékos szemetet (pl. zsíros ételes dobozt, zsírpacnis pizzás dobozt, használt zsebkendőt) dobunk a szelektívbe: csak tiszta papír, műanyag és fém kerülhet bele, semmi más!
- Nem mossuk el, amit bedobunk: a tejes- és joghurtos dobozokat, zsíros tárolódobozokat stb. sajnos mind el kell mosnunk kidobás előtt.
- A hungarocell nem újrahasznosítható: se nem műanyag, se nem papír, így nem szabad egyik kukába sem betenni!
- A műanyagot és fémet is tartalmazó gyógyszeres levélnek nincs helye a szelektív szemetesben!
- Nem tapossuk laposra a dobozokat, palackokat - pedig így sokkal több hely lenne a szemetesekben.
Hogy mit hova dobj? Mondjuk is!
1.) KÉK fedelű szemeteskuka
Ez a tartály újságok, folyóiratok, füzetek, könyvek, hullámpapírok és csomagolópapírok gyűjtésére alkalmas.
A dobozokat lapítva kell az edénybe helyezni, hogy minél kevesebb helyet foglaljanak, ezáltal minél több papírhulladék férjen a tartályba.
Mit ne dobj a kékbe?
Élelmiszer-maradványokat és egyéb szennyeződéseket tartalmazó (pl. olaj, zsír, oldószer) papírokat, használt papírzsebkendőt, szalvétákat, pizzás dobozt és kartondobozok, kiöblített italos kartondobozok (tejes-, gyümölcsleves doboz).
2.) SÁRGA fedelű szemeteskuka
Ezekbe a tartályokba kevert csomagolási hulladékot (pl. műanyag és fém csomagolási hulladék, összelapított italos kartondoboz, PET-palack és fém italosdoboz, műanyagzacskó stb.) helyezhetőek. Fontos továbbá, hogy a sárgafedelű tartályban kizárólag csomagolási anyag gyűjthető, tehát nem tehetőek bele egyéb műanyagok (pl: kertiszék maradéka, háztartási berendezések alkatrészei stb.) és fém használati tárgyakat (pl: ruhafogas, bútormaradvány, berendezések alkatrészei stb.).
Az alábbi műanyagfajták mehetnek a FKF sárga tetejű edényeibe:
- PET: 1-es kód
- HDPE: 2-es kód
- LDPE: 4-es kód
- PP: 5-ös kód
Mit ne dobj a sárgába?
Zsíros, olajos, háztartási vegyi anyaggal szennyezett (nem kimosott) flakont, margarinos dobozt, élelmiszer-maradványt tartalmazó műanyagot, hungarocellt, CD-Iemezt, magnó- és videokazettát, egyéb műanyagnak ítélt hulladékot (pl. nejlonharisnya), mert újrahasznosításuk jelenleg nem megoldott! A fémhulladékok esetében is fontos, hogy azok kiöblítve, tisztán kerüljenek a tartályba.
Az üres üvegek gyűjtésével kapcsolatos infókat itt találsz.
Forrásunk: FKF
Még több cikk a fenntarthatóságról: