Így gyűjtsd helyesen szelektíven a szemetet: ez menjen a sárgába, ez a kékbe

Unod, hogy sose tudod, hova menjen a laposra taposott gyümölcsleves doboz? Bajban vagy, mit hova dobj? A sárga vagy a kék kuka a nyerő? Most kiderül!

A Nosalty elkötelezett híve a fenntarthatóságnak, immáron pedig negyedik éve csatlakozik a műanyagmentes július kihíváshoz, hiszen kiemelt fontosságúnak tartja, hogy széles körben népszerűsítse a műanyagmentes életmódot. Célunk, hogy olvasóink könnyű, praktikus módszereket ismerjenek meg és alkalmazzanak a gyakorlatban nemcsak a műanyagmentesség, de a szelektív hulladékgyűjtés és az újrahasznosítás terén is.

Nézzük, mi mehet a sárga illetve a kék fedelű szelektív kukába!

A műanyagmentes július keretein belül arra gondoltunk, összeszedjük nektek a főbb infókat arról, hogyan is kell szelektíven gyűjteni a szemetet.

Mutatjuk a tipikus hibákat, melyeket mai napig sokan elkövetünk:

  • Koszos, ételmaradékos szemetet (pl. zsíros ételes dobozt, zsírpacnis pizzás dobozt, használt zsebkendőt) dobunk a szelektívbe: csak tiszta papír, műanyag és fém kerülhet bele, semmi más!
  • Nem mossuk el, amit bedobunk: a tejes- és joghurtos dobozokat, zsíros tárolódobozokat stb. sajnos mind el kell mosnunk kidobás előtt.
  • A hungarocell nem újrahasznosítható: se nem műanyag, se nem papír, így nem szabad egyik kukába sem betenni!
  • A műanyagot és fémet is tartalmazó gyógyszeres levélnek nincs helye a szelektív szemetesben!
  • Nem tapossuk laposra a dobozokat, palackokat - pedig így sokkal több hely lenne a szemetesekben.

Hogy mit hova dobj? Mondjuk is!

1.) KÉK fedelű szemeteskuka

Ez a tartály újságok, folyóiratok, füzetek, könyvek, hullámpapírok és csomagolópapírok gyűjtésére alkalmas.

A dobozokat lapítva kell az edénybe helyezni, hogy minél kevesebb helyet foglaljanak, ezáltal minél több papírhulladék férjen a tartályba.

Mit ne dobj a kékbe?

Élelmiszer-maradványokat és egyéb szennyeződéseket tartalmazó (pl. olaj, zsír, oldószer) papírokat, használt papírzsebkendőt, szalvétákat, pizzás dobozt és kartondobozok, kiöblített italos kartondobozok (tejes-, gyümölcsleves doboz).

2.) SÁRGA fedelű szemeteskuka

Ezekbe a tartályokba kevert csomagolási hulladékot (pl. műanyag és fém csomagolási hulladék, összelapított italos kartondoboz, PET-palack és fém italosdoboz, műanyagzacskó stb.) helyezhetőek. Fontos továbbá, hogy a sárgafedelű tartályban kizárólag csomagolási anyag gyűjthető, tehát nem tehetőek bele egyéb műanyagok (pl: kertiszék maradéka, háztartási berendezések alkatrészei stb.) és fém használati tárgyakat (pl: ruhafogas, bútormaradvány, berendezések alkatrészei stb.).

Az alábbi műanyagfajták mehetnek a FKF sárga tetejű edényeibe:

  • PET: 1-es kód
  • HDPE: 2-es kód
  • LDPE: 4-es kód
  • PP: 5-ös kód

Mit ne dobj a sárgába?

Zsíros, olajos, háztartási vegyi anyaggal szennyezett (nem kimosott) flakont, margarinos dobozt, élelmiszer-maradványt tartalmazó műanyagot, hungarocellt, CD-Iemezt, magnó- és videokazettát, egyéb műanyagnak ítélt hulladékot (pl. nejlonharisnya), mert újrahasznosításuk jelenleg nem megoldott! A fémhulladékok esetében is fontos, hogy azok kiöblítve, tisztán kerüljenek a tartályba. 

Az üres üvegek gyűjtésével kapcsolatos infókat itt találsz.

Forrásunk: FKF


Még több cikk a fenntarthatóságról:

Legújabb receptek

Vegán hamburgerzsemle

Ha a hamburgert egy új szintre szeretnénk emelni, akkor ideje házilag készíteni a bucit. Illetve most az érzékenyeknek is kedvezünk, ugyanis egy tej- és tojásmentes buci receptet hoztunk.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...