Zellerfajták: mikor használd a szárat illetve a gumót a konyhában

Szárzeller és zellergumó: két zöldség, amit nagyon hasonlóan használunk a konyhában. Ugyan sok közös van bennük, mégis vannak esetek, amikor az egyik lekörözi a másikat. Lássuk, mik ezek!

Lehet, már néhányunkban felmerült a kérdés, hogy mi a különbség a szárzeller és a zellergumó között. Tudjuk-e őket oda-vissza helyettesíteni anélkül, hogy komolyabban megváltozna az étel, amit készítünk? A cikkben több szempont szerint is összehasonlítjuk a két zöldséget, hogy kiderüljön, mégis mennyire más a szárzeller és a zellergumó.

Zellerfajták: így használd a szárat és a gumót a konyhában

Íz

Ez akkor lehet érdekes, ha cserélni szeretnénk a két zöldséget egy receptben. Hiszen itt fontos, hogy az új alapanyag is ugyanannyi ízt hozzon a fazékba, és szinte észre se lehessen venni a váltást.

A gumó koncentráltabb zellerízt ad, mint a szár. Egy kis szelet is elég belőle, hogy áthassa a ragut vagy levest, amiben használjuk. Ha ez a tulajdonság kell, válasszuk a gumót.

A szárzeller azonban általában frissebb, szinte csípős, amikor nyersen fogyasztjuk. Megfőzve jelentősen veszít ebből a karakteres jellemzőből, főtt ételekben nem a legjobb választás.

Textúra

Legtöbbször reszelve használjuk a zellergumót, szószok és raguk ízes alapja lehet ilyen formában. Azért szükséges a reszelés, mert nagyobb darabokban egyrészt lassabban fő meg a zöldség, másrészt nem nyújt olyan kellemes élményt.

A szárral nem kell ennyire kesztyűs kézzel bánnunk, elég, ha közepes méretűre vágjuk. Mivel magas a nedvességtartalma, gyorsan készre fő, mégis jól tartja az alakját.

Homogén szószokhoz tehát nyúljunk a gumóért, darabosabb ragukban pedig használjunk szárzellert.

Szín

Egyiknek sincsen túl harsány színe, és ezt a keveset is általában elveszítik a főzés melegében. Ilyen szempontból tehát nyugodtan felcserélhetjük a kettőt, komolyabb következmények nélkül.

Előkészítés

Ha a konyhai előkészítő munkáról van szó, a kevesebb mindig jobb. Ebben a versenyben abszolút a szárzeller kapja az aranyérmet: megmosás után csak a végeit kell levágnunk és már használhatjuk is.

Gyakran kaphatunk olyan zellergumót, ami már öregebb, ilyenkor felülete göcsörtös, héja vastag. Egy fokkal nehezebb ezért megpucolni, több vele a macera.

Ha a gyorsaság a fő szempont, mert nincs sok időnk a konyhában, mindenképpen válasszuk a szárzellert.

Nyersen

Persze megehetjük a gumót is nyersen, sokkal jobb élményben lesz részünk, ha friss szárzellert rágcsálunk. Mártogatósok, például hummusz vagy kőrözött mellé kiváló „evőeszköz”.

Megfőzve

Ahogy korábban olvashattuk, a szárzeller sokat veszít ízéből, ha megfőzzük. Ilyen esetekben használjuk inkább a gumót.

Sütve

Az egyben sült, krémes zellernél kevés finomabb dolgot ehetünk. Persze itt nem a vékony szárakról van szó: a gumót héjastul megsüthetjük, ettől belül teljesen puhára gőzölődik. Kiváló alapja lesz így krémlevesnek vagy pürének.

Elindult a Nagy Tavaszi Receptversenyünk, melyen minden receptbeküldő nyer!

Lássa és tesztelje a te főztödet az egész ország! 2021. április 26. és május 23. között töltsd fel a kedvenc tavaszi fogásod receptjét az egyszerűsített receptfeltöltés segítségével, és Nosaltys vászontáskával jutalmazunk – további nyeremények is várnak!

Nézd meg a részleteket, hogy te is részese lehess a kikeleti megújulásnak!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Bemutatkoznak a kedvenc zöldségeink és gyümölcseink:

Címlapról ajánljuk

További cikkek