A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) Járványügyi és Infekciókontroll Főosztályának legfrissebb adatai szerint 2023 szeptemberéig jelentősen megnőtt a szalmonellafertőzések száma itthon. Igaz, az elmúlt pár évben kevesebb volt a szalmonellás megbetegedés, ám a pandémia végeztével újfent sokat utaznak az emberek, így pedig nagyobb eséllyel kapják el a fertőzést – írja a Pénzcentrum cikke. Az alábbiakban kitérünk arra, hogy miként tudod elkerülni a szalmonellát, illetve hogy milyen esetben kell orvoshoz fordulni.
A tünetek már pár órán belül jelentkezhetnek
A szalmonellafertőzés (salmonellosis) egy gyakori, baktériumok által okozott fertőzés, amely elsősorban a gyomor- és bélhurutban (gasztroenteritis) jelentkezik. A fertőzés legfőbb tünetei közé tartozik a láz, a hasmenés, az elesettség, a fejfájás, a hasi fájdalom, a görcsök, a hányinger, illetve a hányás és a nyákos széklet. A felsorolt tünetek a fertőzést követő néhány órától 1-2 napig terjedő időszakban jelennek meg, és általában 2-7 napig tartanak – olvasható az NNGYK oldalán.
A szalmonella leggyakoribb forrásai a nyers tojás, a nyers húsok, a tenger gyümölcsei, a mosatlan vagy fertőzött vízzel tisztított zöldségek és gyümölcsök.
Csak kevesen tudják, de a szalmonellafertőzést emberek is átadhatják egymásnak, ezért fertőzés esetén nem szabad másokkal érintkezni, illetve a hányás és a hasmenés megszűnése után még legalább 24 órán át kerülni kell mások társaságát.
Több mint 3000 esetet regisztráltak idén
Az NNGYK adataiból az derült ki, hogy szeptember 3-ig összesen 3179 szalmonella okozta megbetegedést regisztráltak itthon, vagyis a tavalyi év azonos időszakában diagnosztizált betegeknek (2067) több mint a másfél szeresét.
A legfontosabb viszont az, hogy a különösen veszélyeztetetteknek (csecsemők, várandósok, idősek, legyengült immunrendszerű személyek) rendkívül oda kell figyelniük az élelmiszerbiztonságra és a fertőzés elkerülésére.
A hatóság szerint a szalmonellafertőzés megelőzésének leghatásosabb módja, ha
- ügyelsz az élelmiszerbiztonságra, vagyis az ételek higiénikus kezelésére,
- az ételeket megfelelő ideig és hőfokon sütöd, főzöd, forralod,
- a magas kockázatú élelmiszerekkel nagyon körültekintően bánsz,
- alaposan kezet mosol az ételek elkészítése előtt és után.
Milyen esetben kell orvoshoz fordulni?
A fertőzés általában enyhe lefolyású, és pár napon belül elmúlik, ha azonban ez nem így történik, akkor mindenképpen fordulj orvoshoz! Abban az esetben, ha a megbetegedés magas lázzal, súlyos hasi fájdalommal, véres hasmenéssel, kiszáradás gyanújával jár, akkor azonnal fordulj orvoshoz.
Még több friss hír: