Egyre több a szalmonellafertőzés itthon, így tudod elkerülni

Az elmúlt időszakban egyre több szalmonellás esetet regisztráltak Magyarországon, így érdemes tisztában lenned azzal, hogy miként lehet elkerülni a kellemetlen fertőzést, illetve hogy milyen tünetek esetén kell azonnal felkeresni a háziorvost.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) Járványügyi és Infekciókontroll Főosztályának legfrissebb adatai szerint 2023 szeptemberéig jelentősen megnőtt a szalmonellafertőzések száma itthon. Igaz, az elmúlt pár évben kevesebb volt a szalmonellás megbetegedés, ám a pandémia végeztével újfent sokat utaznak az emberek, így pedig nagyobb eséllyel kapják el a fertőzést – írja a Pénzcentrum cikke. Az alábbiakban kitérünk arra, hogy miként tudod elkerülni a szalmonellát, illetve hogy milyen esetben kell orvoshoz fordulni.

Egyre több a szalmonellafertőzés itthon, így tudod elkerülni

A tünetek már pár órán belül jelentkezhetnek

A szalmonellafertőzés (salmonellosis) egy gyakori, baktériumok által okozott fertőzés, amely elsősorban a gyomor- és bélhurutban (gasztroenteritis) jelentkezik. A fertőzés legfőbb tünetei közé tartozik a láz, a hasmenés, az elesettség, a fejfájás, a hasi fájdalom, a görcsök, a hányinger, illetve a hányás és a nyákos széklet. A felsorolt tünetek a fertőzést követő néhány órától 1-2 napig terjedő időszakban jelennek meg, és általában 2-7 napig tartanak – olvasható az NNGYK oldalán.

A szalmonella leggyakoribb forrásai a nyers tojás, a nyers húsok, a tenger gyümölcsei, a mosatlan vagy fertőzött vízzel tisztított zöldségek és gyümölcsök.

Csak kevesen tudják, de a szalmonellafertőzést emberek is átadhatják egymásnak, ezért fertőzés esetén nem szabad másokkal érintkezni, illetve a hányás és a hasmenés megszűnése után még legalább 24 órán át kerülni kell mások társaságát.

Több mint 3000 esetet regisztráltak idén

Az NNGYK adataiból az derült ki, hogy szeptember 3-ig összesen 3179 szalmonella okozta megbetegedést regisztráltak itthon, vagyis a tavalyi év azonos időszakában diagnosztizált betegeknek (2067) több mint a másfél szeresét.

A legfontosabb viszont az, hogy a különösen veszélyeztetetteknek (csecsemők, várandósok, idősek, legyengült immunrendszerű személyek) rendkívül oda kell figyelniük az élelmiszerbiztonságra és a fertőzés elkerülésére.

A hatóság szerint a szalmonellafertőzés megelőzésének leghatásosabb módja, ha

  • ügyelsz az élelmiszerbiztonságra, vagyis az ételek higiénikus kezelésére,
  • az ételeket megfelelő ideig és hőfokon sütöd, főzöd, forralod,
  • a magas kockázatú élelmiszerekkel nagyon körültekintően bánsz,
  • alaposan kezet mosol az ételek elkészítése előtt és után.

Milyen esetben kell orvoshoz fordulni?

A fertőzés általában enyhe lefolyású, és pár napon belül elmúlik, ha azonban ez nem így történik, akkor mindenképpen fordulj orvoshoz! Abban az esetben, ha a megbetegedés magas lázzal, súlyos hasi fájdalommal, véres hasmenéssel, kiszáradás gyanújával jár, akkor azonnal fordulj orvoshoz.

Forrásunk volt.


Még több friss hír:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep

Hoppá, ez odaégett! Ugye veled is előfordult már hasonló az ünnepi kapkodásban? Nem vagy egyedül – az ünnepek során a sietség ugyanúgy rossz tanácsadó lehet, mint a rutin. Mindegy, hogy a gyakorlatlanság, a túlzott magabiztosság vagy egy rosszul értelmezett régi recept miatt sütöd túl kissé az ételt, az eredmény ugyanaz: nem lesz olyan egészséges, mint amilyen lehetne. Állj meg egy pillanatra még az ünnepek előtt, és gondold végig, mit tehetsz, hogy ne csak ízletesek, de táplálóak is legyenek az ünnepi finomságok.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Céklacarpaccio

Húsmentes carpaccio céklával. A hajszálvékony céklaszeleteket csodálatosan tálalhatjuk mandulaszósszal, zöldsalátával, csírával, magokkal, bogyós gyümölcsökkel, akár ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...