Szalmonella, E.Coli, és egyéb bacik, vírusok, kórokozók mindenütt előfordulhatnak a konyhákban (is), rossz hír azonban, hogy nem csak a hatalmas, nagyüzemi konyhákban – a nyers vagy kevésbé friss húsfélék, a szerves hulladék mind-mind olyan veszélyforrások lehetnek saját otthonunkban is, melyektől csúnya fertőzéseket tudunk összeszedni, ha nem vigyázunk. Tartsunk be pár higiéniai szabályt, hogy ne történjen baj.
Katt a galériára, hogy lásd, melyek azok a higiéniai konyhai alapvetések, amelyeket tarts be, hogy elkerüld a fertőzéseket!
6 konyhai higiéniai szabály, amit ha nem tartasz be, beteg lehetsz
Moss kezet, sokszor!
A kézmosást a konyhai műveletek közben sem lehet túlzásba vinni: minél több, annál jobb, maximum a kézfejed bőrére kell figyelned pluszban. Mindenfajta főzésnek és sütésnek tiszta kézzel állj neki, és a különféle fázisfolyamatok között (főleg a nyers hússal dolgozás!) is most meg a kezed. Nem, nem csak akkor, ha épp világjárvány van. A legalaposabb kézmosótechnikát itt találod.
A konyhai eszközök legyenek tiszták!
Ebben a témakörben is a nyers hús a ludas a legtöbbször: olyan edényeket és vágódeszkát, amelyeken nyers hússal dolgoztunk, sose használjunk mosogatás előtt másra. A vágódeszkák esetében pedig pedig, ha tehetjük, használjunk egy műanyagot vagy kőből/márványból készültet a húsokhoz, és egy jól megkülönböztethető színű akár fa vágódeszkát a többi alapanyaghoz (pl. zöldségek). Fa vágódeszkán ne nagyon szeleteljünk nyers húst! Tisztítási tippek itt.
Hogyan mossuk meg a nyers húst? Megmossuk egyáltalán?
Úgy tűnik, érdemes elfelejteni a nyers hús megmosását, hiába tiltakozunk ez ellen: Keith Schneider, a Floridai Egyetem Élelmiszer-tudományi és Emberi Táplálkozástudományi Tanszékének élelmiszerbiztonsági professzora szerint nem célszerű megmosni a nyers húst, mivel a mosással nem érhető el az esetleges korokozók eltávolítása, ezért a folyamat szükségtelen, sőt, veszélyes. A mosás során a különböző fertőző egységek bekerülnek a mosogatótálcába, a lefolyóba és a mosás közben történő fröcskölés a konyha számos pontjára juttatja el a korokozókat.
Húsok kiolvasztása
A nyers hús kiolvasztása mindig egy macerás folyamat, mely sok kérdést felvet, és persze mindenképp másképp csinálja. Na de hogyan biztonságos? A szobahőmérsékleten való kiolvasztással lehet a legtöbb gond, ugyanis mire a hús belseje is kiolvad, az egy hosszas, sokórás folyamat, és ez idő alatt a külső részre kórokozók kerülhetnek a nagyobb kitettség miatt. Inkább előző este vegyük ki a húst, és tegyük át a sima hűtőbe egy külön tálban! A különféle kiolvasztási technikákról itt írtunk.
Meleg ételnek nincs helye a hűtőben
Azt mindenki tudja, hogy meleg ételt nem ajánlatos betenni a hűtőbe, de miért nem? Amellett, hogy a hűtőszekrénynek sem tesz jót, ha olyan kerül bele, amely hőt bocsát ki, ránk nézve is negatív hatása lehet: főzés után is megszennyeződhetnek az ételek, az ételek hűlésének ugyanis van egy megfelelő hőmérsékleti tartománya (5 és 57,22 fok között), és ha nem ezen a tartományon belül történik, újfent táptalajt adunk a baktériumoknak. Hűtsük ki a hűtőbe pakolás előtt az ételt, ha sietünk, jég felett vagy kisebb darabokba vágva!
Még több otthontipp: