A böjtölés vagy szakaszos böjtölés (azaz intermittent fasting) étrend alapja, hogy bizonyos időszakban normális étrenden vagyunk, majd a következő időszakban egy korlátozott, böjti étrenden. Eddig a napi 16 óra böjt, 8 óra evés számított a legdivatosabb verziójának. Egyes kutatások szerint az időszakos böjtölés hatással van az inzulinháztartásunkra. Ezek szerint a böjtölési időszakokban a szervezet inzulinkiválasztása csökken, és ezért kénytelenek vagyunk a zsírszövetben raktározott energiát felhasználni. Más kutatások szerint a szakaszos böjtölés fokozza az anyagcserét, ami az elfogyasztott tápanyagok hatékonyabb felhasználásához vezet. Egy friss kutatás azonban az étrend egy újabb pozitív tulajdonságára világított rá.
A Mainzi Egyetem friss kutatásában 30 ember vett részt, akik az imént említett 16:8-as böjt időszaka alatt kérdőíveket töltöttek ki. A kutatócsapat a kérdésekkel többek között a résztvevők fáradékonyságának mértékét próbálta meghatározni – olvasható az IFL Science oldalán.
A 2022-es tanulmány eredményei szerint azoknál a böjtölőknél, akik három hónapon keresztül heti öt napon át tartották az étrendet, az egészségügyi állapotukat mutató markerek (jelölők) száma megnőtt, ugyanakkor a daganatok kialakulásáért felelős markerek száma visszaesett. Ezenfelül a tumorok növekedését elősegítő IGF-1 hormon is jelentősen csökkent.
Az eredmények igazán pozitív képet festenek, hiszen a résztvevők nem változtattak életmódjukon, csupán a böjti étrendet követték. Szintén nagy örömre ad okot az a tény, hogy a kutatás legtöbb résztvevőjénél az életminőség illetve a fizikai és a mentális egészség is javult. A pozitív változások egyeseknél két hét után jelentkeztek, míg másoknál négy hét után.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy egy korábbi kutatás arra mutatott rá, hogy az időszakos böjt alatt a fogyás inkább izmokból, mint zsírból történik. Tehát, míg a Mainzi Egyetem kutatása jó hírekkel szolgált, azért még nem érdemes komolyabb következtetéseket levonni.
Az étrendekről és a helyes táplálkozásról még többet olvashatsz itt: