Vannak ételek, amelyek megsütését el sem tudnánk képzelni sütőpapír nélkül. Az egyszerű darab papír rengeteg időt, energiát és idegeskedést megspórolhat nekünk, ugyanis amikor bevetjük, nem (vagy csak minimálisan) kell a tepsit, sütőedényt eltakarítanunk, emellett pedig az étel sikere is garantált. De meg kell néznünk az ellenoldalt is: azokat az ételeket, amelyeknél logikusan használnánk sütőpapírt, azonban jobban járunk, ha elhagyjuk azt.
Igen: Sült sütőtök
Ugyan nagyon specifikusnak tűnhet ez a példa, mégis igaz: amikor szeletekben vagy egészben sütünk sütőtököt, abból nagy mennyiségű „cukros” lé sül ki. Ez pedig magasabb hőfokon csúnyán ráéghet a tepsinkre, így később borzasztóan nehéz lesz levakarni.
Tegyünk a zöldségdarabok alá papírt, és előzzük meg ezt. Hasonlóan járjunk el az édesburgonya esetében is.
Igen: Mirelit rántott ételek
Ha neadjisten előfordul, hogy a gyorsaság vagy a kényelem miatt mirelit ételeket készítünk otthon, és ehhez a sütőt választjuk a forró olaj helyett, mindenképpen alkalmazzunk sütőpapírt. Egyrészt azért, hogy a sajtok, halrudacskák vagy húsok egységesen süljenek, alul se kapjanak oda a forró fémtől, másrészt azért, hogy az esetlegesen kifolyt olvadt sajt vagy egyéb szubsztancia ne égjen rá az edényre.
Nem: Melegszendvics
Míg a rántott ételeknél kerülendő, addig egy jól megpakolt szendvicsnél kifejezetten szükséges, hogy a kenyér alul jobban megsüljön. Így kaphatunk ugyanis olyan izgalmas, texturálisan eltérő végeredményt, ami egy jó melegszendvics ismérve: felül ropogósan sajtos, belül szaftos, alul pedig aranybarnára pirult. Ne gátoljuk ezt plusz szigetelő réteggel, hagyjuk el a papírt!
Nem: Pizza
Sokan attól tartanak, hogy a tepsire tett pizzatészta leragad, esetleg a szósz vagy az olvadt sajt ég oda. Azonban még e félelmek mellett se használjunk sütőpapírt, mert a tészta aljának közvetlen kontaktusra van szüksége a forró fémmel – így imitálhatjuk a legpontosabban a forró kemence által biztosított tüzes felületet. Szórjuk meg alaposan liszttel az edényt, hogy ne ragadjon le semmi.
Nem: Sült zöldség
A legegyszerűbb zöldségköret nem párolva, hanem sülve készül – ráadásul így az ízek is sokkal karakteresebbek, intenzívebbek lesznek. Nem véletlen ez: ha a zöldségek közvetlenül érintkeznek a felforrósodott fémedénnyel, alaposabban karamellizálódnak, mintha vizes vagy gőzös közegben készítenénk el őket.
Ezt azonban csak akkor érhetjük el, ha elvetjük a sütőpapírt, és hagyjuk az alapanyagainkat jobban megismerkedni a tepsivel.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezeket a konyhai tippeket, tanácsokat is fogadd meg: