2 étel, ami alá mindig tegyél sütőpapírt és 3, ami alá inkább ne

A sütőpapír egy csodás találmány, az olyan esetekben nagyon jól jön, ha meg akarjuk előzni az ételek leragadását. Azonban – meglepő módon – néha előnytelen a jelenléte: nézzük, mely ételeknél érdemes elhagyni.

Vannak ételek, amelyek megsütését el sem tudnánk képzelni sütőpapír nélkül. Az egyszerű darab papír rengeteg időt, energiát és idegeskedést megspórolhat nekünk, ugyanis amikor bevetjük, nem (vagy csak minimálisan) kell a tepsit, sütőedényt eltakarítanunk, emellett pedig az étel sikere is garantált. De meg kell néznünk az ellenoldalt is: azokat az ételeket, amelyeknél logikusan használnánk sütőpapírt, azonban jobban járunk, ha elhagyjuk azt.

Sajtos-zöldséges melegszendvicsek tepsin
A melegszendvics alá nem érdemes sütőpapírt tenni

Igen: Sült sütőtök

Ugyan nagyon specifikusnak tűnhet ez a példa, mégis igaz: amikor szeletekben vagy egészben sütünk sütőtököt, abból nagy mennyiségű „cukros” lé sül ki. Ez pedig magasabb hőfokon csúnyán ráéghet a tepsinkre, így később borzasztóan nehéz lesz levakarni.

Tegyünk a zöldségdarabok alá papírt, és előzzük meg ezt. Hasonlóan járjunk el az édesburgonya esetében is.

Igen: Mirelit rántott ételek

Ha neadjisten előfordul, hogy a gyorsaság vagy a kényelem miatt mirelit ételeket készítünk otthon, és ehhez a sütőt választjuk a forró olaj helyett, mindenképpen alkalmazzunk sütőpapírt. Egyrészt azért, hogy a sajtok, halrudacskák vagy húsok egységesen süljenek, alul se kapjanak oda a forró fémtől, másrészt azért, hogy az esetlegesen kifolyt olvadt sajt vagy egyéb szubsztancia ne égjen rá az edényre.

Nem: Melegszendvics

Míg a rántott ételeknél kerülendő, addig egy jól megpakolt szendvicsnél kifejezetten szükséges, hogy a kenyér alul jobban megsüljön. Így kaphatunk ugyanis olyan izgalmas, texturálisan eltérő végeredményt, ami egy jó melegszendvics ismérve: felül ropogósan sajtos, belül szaftos, alul pedig aranybarnára pirult. Ne gátoljuk ezt plusz szigetelő réteggel, hagyjuk el a papírt!

Nem: Pizza

Sokan attól tartanak, hogy a tepsire tett pizzatészta leragad, esetleg a szósz vagy az olvadt sajt ég oda. Azonban még e félelmek mellett se használjunk sütőpapírt, mert a tészta aljának közvetlen kontaktusra van szüksége a forró fémmel – így imitálhatjuk a legpontosabban a forró kemence által biztosított tüzes felületet. Szórjuk meg alaposan liszttel az edényt, hogy ne ragadjon le semmi.

Nem: Sült zöldség

A legegyszerűbb zöldségköret nem párolva, hanem sülve készül – ráadásul így az ízek is sokkal karakteresebbek, intenzívebbek lesznek. Nem véletlen ez: ha a zöldségek közvetlenül érintkeznek a felforrósodott fémedénnyel, alaposabban karamellizálódnak, mintha vizes vagy gőzös közegben készítenénk el őket.

Ezt azonban csak akkor érhetjük el, ha elvetjük a sütőpapírt, és hagyjuk az alapanyagainkat jobban megismerkedni a tepsivel.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezeket a konyhai tippeket, tanácsokat is fogadd meg:

Legújabb receptek

Vegán csokis babka

Ha egy isteni foszlós kalácsra vágyunk, méghozzá jó csokisan, akkor itt a tuti recept! Tej- és tojásmentes, így az érzékenyek is bátran fogyaszthatják!

Vegán almás pite

Egy klasszikus süteményt, az almás pitét készítjük el teljesen vegán módon. Ebben a videóban lépésről lépésre megmutatjuk, hogyan készíthetsz szaftos, fűszeres tölteléket és ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

5 élelmiszer, amit nem mosol meg, pedig nem ártana

A főzés nulladik lépése az alapanyagok megmosása: így gondoskodhatunk arról, hogy az étel nemcsak finom, de biztonságosan fogyasztható is lesz. Vannak egyértelmű esetek, az alábbiak nem ezek közé tartoznak: nézzük, mit kell még a csap alá tartani!

Top Receptek

Tradicionális gulyásleves

Az igazi Hungarikum, amire igazán büszkék lehetünk. Vendéglátós lévén tapasztaltam, hogy a külföldi turisták, amikor betérnek az étterembe, az volt az első kérdésük, hogy "Gulász " ...