Mit eszik a vega a szalonnasütésen? – Tűzön tesztelt receptek

Vegaként sokszor éreztem magam „kilógó elemnek” szalonnasütéseken, és ez néha azt jelentette, hogy bizony éhes maradtam. Most szeretném megosztani néhány tanácsomat, hogy tanulhassanak belőle mind a sütögetésre meghívott húsmentesek, mind az összejövetel szervezői. Nézzük, mi kerüljön a nyársra!

A hosszúhétvégén megtörtént baráti társaságomban az év első sütögetése, amelyre vegaként szerencsére már sokkal felkészültebben és tapasztaltabban mentem, mint évekkel ezelőtt. Korábbi alkalmakkor vagy nem sütöttem semmit és csak a köretekből falatoztam, vagy fejben jól elképzelt, de a valóságban befuccsolt nyársakkal próbálkoztam. A házigazdák sem tudták, mivel készüljenek, de sokáig én magam sem voltam tisztában azzal, melyek a legalkalmasabb vega ételek egy sütögetésre. Egy szó, mint száz, több évnyi feszélyezettség, majd kísérletezés után most meg tudom írni ezt a cikket, hogy mindenki más átugorhassa a kudarcok időszakát, és rögtön a sikerhez, no meg persze a pattogó tűz melletti, füstös jóllakottsághoz érkezhessen.

Mit eszik a vega a szalonnasütésen? – Tűzön tesztelt receptek

Vigyünk saját ételt

Elég rossz első tanácsnak hangozhat, főleg az udvariasság és a csoportkohézió miatt, azonban érdemes megfogadni ezt az ajánlást. Főleg akkor, ha nem a saját otthonunkban sütögetünk, hanem valaki máshoz, esetleg az erdőbe megyünk.

Azért jobb, ha magunknak készülünk, mert így megspórolhatunk a szervezőnek néhány bonyolult kört, és az esetleges kellemetlenségeket is elkerüljük.

Ha már nagyjából kitapasztaltuk, hogy mit tudunk/szeretünk elkészíteni sütögetések alkalmával, nyugodtan jelezzük a szervezőnek, hogy velünk nem kell számolni, gondoskodunk a saját ellátmányunkról. Persze csak udvariasan: ha meg akarnak minket lepni valamivel, ne állítsunk be mégis egy kosárnyi étellel, hanem fogadjuk el a kedvességet – hátha kisül (szó szerint) majd belőle valami jó.

Készüljünk elő otthon

Amennyiben mégis magunknak csomagoljuk az elemózsiát, mindenképpen készüljünk elő otthon. Számoljunk azzal, hogy ahová megyünk, nem feltétlenül lesz hely/idő hámozni, szeletelni, aprítani. Ezzel magunknak is megspórolhatunk némi cipekedést: már csak a kiporciózott, felvágott, bepácolt ételt kell magunkkal vinnünk.

Az alapanyagok mellett gondoljunk arra is, lesz-e szükségünk fűszerekre, olajra, ecetre, vagyis minden olyan dologra, amit a szalonnás-kolbászos társaság nem igényel, így nem is hoz magával az erdőbe. Persze, ha egy barát kertjében sütögetünk, kérdezzük meg őt, használhatunk-e pár alapdolgot. De ne lépjük át az udvariasság határait: ne foglaljuk el a konyhát és ne éljünk vissza a felkínált helyzettel.

Gondoskodjunk köretekről

Egy jó darab sült szalonna és kolbász mellé igen kevés dolog kell: egy szelet kenyér, némi zöldség, esetleg savanyúság. Azonban, ha mi ennél kicsit többre vágyunk, bátran készítsünk valamilyen salátát, öntetet. Persze legyen akkora adag, hogy mindenkinek jusson – a megosztással is hozzátehetünk valamit az összejövetelhez, valamint enyhíthetünk a húsos-vega „elkülönülésen” is.

Nyárson

Amilyen kiváló eszköz a nyárs szalonnák és kolbászok sütésére, olyan alkalmatlan a legtöbb vegetáriánus helyzetben. A zöldségek nem sülnek át rajta, vagy túlságosan megégnek, lecsúsznak-potyognak róla a gondosan előkészített alapanyagaink.

Ha mindenáron nyársazni szeretnénk, forduljunk a tofu és a grillsajt felé. Mindkettőből olyat vegyünk, ami sületlenül viszonylag kemény, szilárd állagú – így könnyedén fel tudjuk majd vágni és rá tudjuk helyezni a nyársra. Tofuból vegyünk alapból füstöltet, és süssük kockákra vágva. A sajt esetében arra figyeljünk, hogy mindig egy nagyobb felület legyen kitéve a parázs hőjének, hogy szépen, egyenletesen tudjon barnulni a szelet.

Alufólia-csomagban

Minden más alapanyagot készítsünk alufólia-csomagban: kisebb darabokra vágott zöldségeket olajjal, fűszerekkel elkeverve, esetleg sajttal bolondítva. A zsiradék mennyisége kiemelten fontos: ha nem használunk elég olajat, le fognak ragadni a zöldségek. Szintén figyeljünk az alapos lezárásra – így bent marad majd a felszabaduló gőz, amelyben puhára és tökéletesre párolódik minden. A kis csomagokat a sütögetés vége felé készítsük el, amikor már van elég parázs: alulról és felülről is érje hő a szütyőket, így alaposabban átsülnek majd.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több húsmentes és vega tanács:

Címlapról ajánljuk

További cikkek