Valószínűleg a recepteket követve eddig te is úgy sütöttél sütit, hogy először egy kézi mixerrel összekeverted a vajat és a cukrot, majd érkeztek egyesével a tojások, ezután következett a folyadék, majd a száraz hozzávalók. Ezt nevezik creaming technikának, és amellett, hogy teljes mértékben megállja a helyét, van egy módszer, amivel még könnyebb, jobb textúrájú végeredményt érhetsz el: ez a reverse creaming.
Ennek lényege, ahogy a nevéből is következik, hogy megfordul a sorrend.
Ahelyett tehát, hogy a vajjal és cukorral kezdenél, mikor süteményt sütsz, először a száraz alapanyagokat – liszt, cukor, só, szódabikarbóna, sütőpor stb. – kevered össze, ezután jön a vaj és a folyékony hozzávalók. A reverse creaming (vagy más néven two stage method) pofonegyszerű módszer, nem lehet elrontani, és ezt használja Rose Levy Beranbaum cukrász, szakácskönyvíró minden süteményénél. Az 1988-ban megjelent, ikonikus The Cake Bible szakácskönyv szerzőjének két diplomája is van élelmiszer-tudományból, úgyhogy a tudása megkérdőjelezhetetlen ezen a téren.
Néhány hasznos tipp
Beranbaum a könyvében elmondja, hogy az első lépéshez, azaz a száraz alapanyagok összekeverésénél ő konyhai robotgépet használ, mert így rengeteg energiát spórol meg – a kézi kevergetés elég fárasztó tud lenni. A kézi mixer is jó, csak figyelj, hogy nagy tálat válassz ehhez, hogy ne repüljön szét mindenfelé a liszt.
A vaj legyen szobahőmérsékletű
Ha elfelejtetted előre kivenni, akkor sincsen semmi baj, ezekkel a tippekkel hamar szobahőmérsékletűvé melegítheted a vajat. Beranbaum ezt adja aztán hozzá az alaposan összekevert száraz alapanyagokhoz, egy kevés folyadék társaságában – csak annyit, amennyi épp elegendő a zsiradék eloszlatásához. Aztán 90 másodpercig keveri a tésztát, amitől jó levegős lesz.
A maradék hozzávalókat egy külön tálban keveri össze, majd három lépésben adja hozzá a tésztához. Mivel a lisztet itt már zsír veszi körül, így nem lehet túlkeverni a tésztát ennél az eljárásnál, de azért figyelni kell, hogy alaposan elkeverjük. Beranbaum szerint „az alulkeverés során nem képződik elegendő glutén, ami morzsalékos, durva szemcsés, és nagyon lapos, kissé beesett közepű kérget eredményez.”
Tudjuk, hogy kicsit furcsán hangzik az eljárás, hiszen nem ehhez szoktunk hozzá, de mindenképp megér egy próbát az ínycsiklandó végeredmény érdekében!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több süteménytipp itt: