Segítünk, hogy sűríts, habarj és redukálj úgy, mint a profi séfek

A levesek, főzelékek, mártások sűrítése sokféle technológiával lehetséges, nem kell leragadni a rántásnál, úgyhogy mutatunk néhány profi módszert, amit otthon is könnyen alkalmazhatsz.

A lisztes, tejfölös, zsíros, vagyis a legegyszerűbb sűrítéseket mindenki ismeri, de a levesek, főzelékek, mártások krémesítése sokféle technológiával lehetséges, úgyhogy vegyünk át néhány profi módszert, amit könnyen átemelhetsz a saját konyhádba is. Kezdjük viszont a legelején, a klasszikus rántás-habarás alapjainál.

A rántást valószínűleg mindenki ismeri: létezik világos és paprikás, készülhet zsírral, vajjal, olajjal, barnított vajjal (tulajdonképpen bármilyen zsiradékon indíthatjuk), amit liszttel pirítunk-forrósítunk fel, majd kevés folyadékkal felöntve már kész is a sűrítőanyag bármilyen leveshez vagy mártáshoz. Fontos, hogy folyamatosan keverjük, különben leég és az edény aljára tapad, és ha csomós rántás kerül a levesbe, azt bizony nem lehet már javítani, kis gombócokká fő a lében.

Sűríts, habarj, redukálj, mint a profi séfek

A másik legnépszerűbb technika a habarás, amikor folyadékhoz valamilyen tejterméket adunk a léhez, de van olyan változata, amikor jellemzően tejfölhöz, de egyszerűen egy kevés forró leveshez kevés lisztet keverünk, majd hőkiegyenlítéssel öntjük a leveshez, főzelékhez. A csomós habarás sem túl vonzó, de a másik hibalehetőség, ha a tejtermék kicsapódik és ettől zavaros, darabos lesz a lé. Ezért fontos, hogy a kikevert tejfölt fokozatosan engedjük fel a forró folyadékkal, habverővel keverjük selymesre, így öntsük a sűrítendő léhez.

Sűríthetünk keményítővel, amit hideg vízben kell csomómentesre keverni, majd a leveshez adni, ettől kifezetten krémes lesz a lé - vigyázzunk viszont, hogy ne kerüljön bele túl sok, különben masszív, kicsit taknyos állaga lehet. Lisztes sűrítési mód még a staubolás, amikor a főzés elején dinsztelt vagy pirított húsokat, zöldségeket kevés liszttel szórjuk meg, így tulajdonképpen egy gyengébb rántáson indul a főzés.

Lisztet használunk még a manierozáshoz (vagy manirozáshoz), neve a beurre manié szóból ered, ami csomós vajat jelent. Ez egy régi francia technológia, amivel itthon ritkán találkozni, pedig nagyon jó ízt ad az ételeknek: egy evőkanál vajat egy evőkanál liszttel összekeverünk, lefagyasztjuk, majd a főzés végén adjuk az ételhez. A hideg vaj tökéletesen emulgeálódik a forró lében, a lisztszemcsék pedig nem csomósodnak össze. Krémleveseknél és mártásoknál nagyon hasonló módszert, a montírozást is használják, amikor hideg vajjal dúsítják az ételt a főzés legvégén.

Klasszikus hollandi mártás

A hollandi mártás egy igazi francia klasszikus, ami tavasszal a spárga mellé egyszerűen ellenállhatatlan. Kis gyakorlattal nagyon könnyű elkészíteni!

A manirozás technológiája a nouvelle cuisine, a francia konyhaművészeti újhullám elterjedésével kopott ki a konyhákról, mivel az irányzat egyik fő szempontja (ami Henri Gault és Christian Millau kiáltványának egyik pontja), hogy kerüljük a zsíros, nehéz, feleslegesen lisztes eljárásokat, a cél a könnyed, harmonikus és frissességre alapuló konyha. Így lett például az egyik kedvelt sűrítési mód a redukálás, amit főleg mártásoknál használnak, amivel a lé víztartalmát párologtatjuk a főzés során. Szinte minden folyadékból lehet redukciót készíteni: enyhén édesített kávéból, frissen préselt gyümölcsök levéből, alkoholokból, ecetekből, erősített alaplevekből.

A sűrítés leghedonistább verziója viszont a legírozás, ennél tojássárgáját keverünk össze tejszínnel, majd vékony sugárban öntjük a főzés végén a leveshez. Vigyázni kell viszont, hogy ne forrjon a lé, a hőmérséklete ne emelkedjen 80 °C fölé, különben a fehérje kicsapódik és kellemetlen túrós állagú lesz a levesben.

Persze még ezerféle módon sűríthetünk: főzeléket önmagával sűrítve, összetört burgonyával, rizzsel, zabpehellyel vagy zabliszttel, és akár kenyérrel is, mint például a csodás toszkán ribollitát. Hideg mártásokhoz, desszertekhez ott van a zselatin, az agar-agar, a xanthán vagy a pektin, a lényeg az összes módszernél az, hogy a víztartalmat csökkentsük vagy valamilyen módon megkössük.

Feketeberkenye-sűrítmény

Egyik barátunktól kaptam egy doboz berkenyét, amit egy véletlenszerű áramszünet miatt leolvadt mélyhűtőjében talált, és hirtelen nem tudott feldolgozni. Rám gondolt, biztosan örülök ...

Fehérbor mártás

A fehér (veloute) alapmártásból készítjük. Remek kísérője halaknak, terrineknek, sültetnek, pástétomoknak. Először én is rakott csülökhöz készítettem.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Olvass még több izgalmas cikket a gasztronómia alapjairól:

Forrásunk volt.

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...