A sült szalonna már önmagában is elég, hogy egy jó magyar hazafi gyomrában és elméjében beindítsa a vágyódás folyamatát. Nincs is jobb egy bőséges rántottánál vagy pörcös sztrapacskánál. Vagy mégis? Nos, a sült szalonna csodája a hátramaradt kisült zsír, ami azután is magában hordozza kedvenc hústermékünk ízét, amikor a katonákat már az utolsó falatig jóízűen elfogyasztottuk. Rajta hát, főzzünk szalonnazsírral!
Sült zöldségek
A tepsis zöldségünket legközelebb ne olajjal süssük, hanem némi félretett szalonnazsírral. Mivel elsőre szilárd állapotban lesz, érdemes a felolvadás után (nagyjából 5-10 perc) átkeverni a tepsi tartalmát, hogy mindent alaposan bevonjon a zsiradék.
Fasírt és sült húsok
Extra szalonnás ízélményt adhatunk egy fasírtnak vagy hamburgernek, ha szalonnazsírban sütjük ki.
Arra persze vigyázzunk, hogy ne égjen meg nagyon a zsiradék: maradhatnak benne ugyanis apró darabkák a szalonna kisütése után, amelyek kormosra égnek és nemcsak rossz ízűvé, hanem egészségtelenné is tehetik a sült húst. Persze, ha jól csináljuk, elképesztő szalonnás aroma lesz a jutalmunk.
Pattogatott kukorica
Ha az otthon pattogatók körébe tartozunk, mindenképpen próbáljuk ki a szalonnaízű popcornt. Egy kevés zsírral olyan hatást érhetünk el, amire a világ egyik mozija sem képes. Ráadásul mindezt „természetes” ízesítővel érhetjük el, csak semmi aroma.
Melegszendvics
Süssük a kedvenc sajtos-sonkás szendvicsünket szalonnazsírban. Akár belülről is megkenhetjük a szeleteket, ettől még jobban átjárja majd az ételt a szalonna kellemes aromája.
Szószok és mártások
Amikor valamilyen ételhez mártást főzünk, az alapozáskor leggyakrabban vaj vagy olaj kerül a fazékba. Persze, ezeken is isteni szószokat főzhetünk, de semmi nem hasonlítható egy mélyen szalonnás ízű raguhoz, amit a kisült zsírral főztünk meg.
Salátaöntet
Felolvasztva bekeverhetünk a zsírral egy egyszerű vinaigrette-et is: csupán egy kevés ecet vagy citromlé kell hozzá. Nem érdemes tovább fűszerezni, mert az elnyomná a szalonna karakteres ízét. Szintén legyünk óvatosak a sózással is. Öntsük a dresszinget zöld leveles vagy más salátára.
Tojásos reggelik
Készítsük a rántottát, omlettet vagy tükörtojást a serpenyőben maradt zsírral: ehhez a módszerhez még tartogatni sem kell a maradékot, elég, ha előtte kisütünk egy adaggal a szalonnából.
Krumplis köretek
A krumplipüré vagy hagymás krumpli mind rengeteget profitálhat abból, ha vaj helyett szalonnazsírral főzzük meg.
Így a köretünk kap egy sokkal mélyebb, karakteres ízt, ami bármilyen hús mellett kitűnően szerepel majd.
Levesek
Amikor levest főzünk, kezdjük az egész alapot néhány kanál zsírral. Ha ezen pirítjuk meg a zöldségeket vagy a húst, és utána felöntjük vízzel vagy alaplével, az egész étel átveszi a kellemes, szalonnás ízvilágot.
Sós sütemények
Pogácsa vagy más sós finomság esetében is jól jön ez a sokszínű maradék: ha nem is az összes vajat, de egy részét felcserélhetjük kisült zsírra: igazán magyaros eredménye lesz a sütésnek.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Minden maradék felhasználásra kerül: