Pár hozzávaló és lépés csupán összedobni, mégsem mindegy, mit hogyan csinálunk, ha tökéletes melegszendvicset szeretnénk. Sok mindentől függ, hogy ami végül a tányérunkon landol, remekmű lesz-e vagy egy szottyos darab kenyér. A cikkben minden szigorúan górcső alá kerül, hogy kiderüljön, milyen is a tökéletes melegszendvics.
Követelmények
Biztosan mindannyiunk fejében él egy kép a számunkra minden szempontból felülmúlhatatlan szendvicsről. Ha nem is mindenben, de az alapokban ezek a képek nagyrészt megegyeznek. Fontos, hogy most kizárólag a sütőben készült fajtáról lesz szó, a serpenyő és paninikészítő nem játszik.
A melegszendvicsek nagy többsége három részből áll: kenyér, krém és sajt. Ezekből a kenyér legyen mindig ropogós alul, és krémesen lágy felül, a sajt pedig piruljon meg, és legyen nagyon nyúlós, hogy véletlenül se tudjuk kulturáltan megenni.
Amit mindenképpen el akarunk kerülni: hogy a szendvics tocsogós, puha és elázott legyen. Ilyenkor szinte szétmállik a kezünkben, és egyáltalán nem kellemes beleharapni. A ló túloldalára esve pedig kiszáríthatjuk az egészet (például túl hosszú sütéssel), és a kemény kenyérbe beletörhet a fogunk is.
Erre figyeljünk:
Az itt leírt tanácsok bármilyen kenyérrel, krémmel és sajttal működni fognak.
A lényeg legtöbbször nem a hozzávalókban, hanem az elkészítésben van.
1.) Az előkészületekkel kezdjük: legelső lépésként melegítsük elő a sütőt
A szendvicsek számára ideális környezetet nyújt majd egy 200 ℃-os, légkeveréses sütő. Amíg minden mást elkészítünk, a sütő épp elég meleg lesz.
2.) Felejtsük el a sütőpapírt
A kenyér alja attól lesz ropogós, ha kitesszük a forró tepsi fémlapjának. A papír helyett vékonyan olajozzuk ki az edényt.
3.) A kenyérszeleteket érdemes elősütni
Szinte kérget süssünk rá, hogy a krém ne tudja majd eláztatni. Nem kell viszont olajat tenni a szeletekre, mert a sütő lassú hőjében ezt be fogják szívni, nem lesznek tőle ropogósabbak. A kenyerek szépen megsülnek, közben foglalkozhatunk a feltétekkel.
4.) A szendvicskrémnél két fontos dolgot kell megjegyeznünk
Egyrészt ne használjunk olyat, aminek túl nagy a nedvességtartalma (pl. a tonhalat csöpögtessük le alaposan), mert ettől elázik a szendvics. Másodszor szintén az elázás miatt nem szabad túl sokat kenni a kenyérre. Jó mérték lehet a kenőkés nyele, annak vastagságát használjuk mérceként.
5.) Plusz feltétek
Amennyiben szeretnénk plusz feltétet a krémre helyezni (pl. kolbász, szalámi), ezt mindig nagyon vékony szeletekre vágjuk. Így garantáltan megsülnek a sajtréteg alatt, és a kész szendvics sem fog szétesni a kezünkben a túl nagy kolbászkatonák miatt.
6.) Nem ajánlott nyers zöldséget a kenyérre tenni
Ezek nem sülnek meg egyáltalán ilyen rövid idő alatt, azonban lassan elkezdik kiereszteni a bennük lévő nedvességet. Hagyjuk ki a szendvicsből, együk inkább mellé.
7.) Amikor sajtot szór az ember, szinte megáll az idő
Nem is olyan nagy baj, ha kicsit bátrabbak vagyunk vele, hogy legyen minek olvadni a sütőben. Nem mindegy viszont, milyen formában tesszük a szendvicsre. Használjunk inkább reszelt sajtot a szeletre vágott helyett. A kisméretű szálak egyenletesebben olvadnak és barnulnak hő hatására, ezért nem kell attól tartanunk, hogy a kenyér teteje nyers marad.
8.) Rápirítás
Szintén nagyot dobhatunk az egészen, ha a végén a tepsit a legfelső részre rakjuk a sütőben, és a felső sütési funkcióval rápirítunk a szendvicsre. Gyönyörű aranybarna lesz így a teteje. Az elkészítési idő amúgy a mérettől függ, de egy átlagos szelet összesen 20 perc alatt (beleszámítva az elősütést és utólagos pirítást) biztosan elkészül.
Legközelebb, ha melegszendvicset csinálunk, emlékezzünk erre a pár dologra, és élvezzünk egy teljesen új világot!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Minden étel tökéletes lesz ezekkel a tippekkel: