Hogyan sportoljunk biztonságosan a téli hónapokban?

Az egyre hidegebb időjárás még a legrutinosabb sportolókat is eltántoríthatja attól, hogy rendszeres testmozgást végezzenek a szabadban. Nem érdemes viszont feladni ezt a jó szokást, hiszen megerősíti az immunrendszerünket, és még a hangulatunknak is jót tesz. Ebben az időszakban viszont meg kell tennünk néhány óvintézkedést a biztonságunkért és egészségünkért.

A hidegben való sporttevékenység alapvetően nem egészségtelen, ám vannak olyan kondíciók, betegségek, amelyekkel már kockázatos lehet. Éppen ezért, ha asztmánk vagy esetleg valamilyen szívproblémánk van, először egyeztessünk egy szakemberrel, aki személyre szabottan eldöntheti, alkalmas-e számunkra a mozgás ilyen időben.

Hogyan sportoljunk biztonságosan a téli hónapokban?

Ha már biztosak vagyunk abban, hogy nem kell télire eltennünk a futócipőt, tartsuk be az alábbi szabályokat, hogy a sport valóban öröm lehessen még a legnagyobb hidegben is!

Előrejelzés

Mielőtt útnak indulunk, ellenőrizzük le, milyen időjárás lesz. A hőmérséklet mellett számít a szél ereje és a páratartalom is – ezekhez kell hozzávetnünk a kint töltött idő hosszát.

Mínusz 15 Celsius fok felett viszonylag kicsi az esélye annak, hogy bármilyen egészségügyi kockázattal kelljen szembenéznünk, ám ha jeges szél fúj, akkor az esélyeink is romlanak.

Ha pedig a hőmérséklet már mínusz 18 fok alatt van, vagy ha extrém jeges szél fúj, inkább halasszuk el az edzést. Arra is érdemes gondolni, hogy ha elázunk, a ruhánk átnedvesedik, akkor a testünk nem tudja hatékonyan fenntartani a hőjét, így kevésbé lesz ellenálló.

Jelek

Fontos ismerni a testünk hidegre adott jelzéseit. A hidegben az egyik legjellemzőbb a fagysérülés, amit a hideg okozhat elsősorban a fedetlen testfelületeken. Ezt előre jelezheti a testrész zsibbadása, az érzékelés elvesztése és egyfajta szúró érzés. Ha ilyesmit tapasztalunk, azonnal menjünk be egy fűtött helyiségbe, és melegítsük fel a testrészt!  

Ebben az időszakban a hypothermia is valós veszély. Az extrém hideg hatására a test elkezd több hőt leadni, mint amennyit termelni tud – ennek kockázatát pedig a szabadtéri sportolás növeli. Figyeljünk a jelekre, amelyek között ott van az intenzív remegés, az érthetetlenné váló beszéd, a koordinációs képesség elvesztése és a kimerültség érzése. Ha ezeknek csak egy részét is érezzük magunkon, azonnal hívjunk szakszerű segítséget!

Rétegezés

Nem kell túlságosan meleg ruhákat felvennünk, hiszen maga a testmozgás is hőt generál, ám muszáj rétegesen öltözködnünk. Így elkerülhetjük, hogy túlságosan megizzadjunk – ami hőt von el a testünktől. Ne feledjük lefedni a kezeket, a füleket és az orrot se, hiszen ezek is ki vannak téve a hideg levegőnek!

Intenzitás

Ha folyamatosan váltogatjuk az edzés intenzitását, azzal nagyobb mértékben tesszük ki veszélynek a testünket. Gondoljunk csak bele: ha nagy intenzitással futunk, akkor megizzadunk, majd amikor lelassítunk, és egy kicsit sétálunk, az izzadás fokozott lesz.

Hidratálás

Nem csak nyáron fontos, hogy elegendő vizet igyunk! Télen is oda kell figyelnünk a folyadékpótlásra edzés előtt, közben és után is. Lehet, hogy nem vesszük annyira észre, de a meleg ruhák alatt való izzadás és a száraz, téli levegő miatt is nagyon igényli a szervezetünk a folyadékot.

Forrásunk volt.

Szerző: Szabó Anna


Még több mozgással kapcsolatos cikkünk:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

7 opció, ahonnan szilveszterre hidegtálat, kocsonyát vagy aprósütit rendelhetsz

A szilveszteri bulikat saját bevallása szerint senki nem szereti, de azért mindenki megy valahová. Ez is egy olyan nap, mint a többi, vélik sokan, de azért főznek lencsét, korhelylevest, és mindenkinek megvannak a kis babonái, amiktől szebb, jobb, boldogabb új évet remélnek. Ebben nem tudunk segíteni, de ha december 31-én vendégeket vártok, mutatjuk, honnan lehet rendelni aprósütit, hidegtálat, és hol találtok isteni kocsonyát, ha ahhoz van kedvetek.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...