Hamarosan itt a nyár, és kezdődik a bikiniszezon, így bele kell húzni, ha jó formában szeretnénk lenni. A megfelelő étkezés mellett elengedhetetlen a sport is, ezt mindenki tudja. Ha nem szeretnénk edzőterembe menni, mert vágyunk a friss tavaszi levegőre – illetve spórolnánk is egy kicsit – , akkor irány ki a szabadba. Nézzük, mire kell figyelnünk, ha belevágnánk a szabadtéri edzésbe.
Melegítsünk be!
A bemelegítés az edzés egyik legfontosabb része, mégis sokan elhanyagoljuk, pedig egy rendes bemelegítés nemcsak az edzés hatékonyságát növeli, hanem az egészségünk megőrzése miatt is elengedhetetlen.
Pár karkörzés és néhány törzsdöntés önmagában még nem elég, hogy megfelelően felkészítsük szervezetünket a terhelésre, ahhoz azért egy kicsit több kell. Ha nem melegítünk be rendesen, a szervezetünket gyakorlatilag hidegindításra kényszerítjük, ami sérülésveszélyes, és az edzésteljesítménynek sem tesz jót. Ha bemelegítés nélkül, vagy csak egy 1-2 perces „ráhangolódás” után kezdünk el edzeni, a pulzusunk és a vérnyomásunk is hirtelen fog megemelkedni, és gyorsan kifáradunk majd. Ráadásul a hirtelen terhelés többek között keringési rendellenességet is okozhat.
Öltözzünk fel!
Fontos, hogy attól még, hogy süt a nap, és tudjuk, hogy várhatóan gyorsan ki fogunk melegedni, érdemes felöltözni. A legjobb, ha rétegesen öltözködünk, hogy könnyedén le és fel tudjuk kapni a ruhadarabokat. Sapkát is érdemes felvenni a szelesebb napokon, hogy mindenképpen elkerüljük a megfázást.
Vigyünk magunkkal folyadékot!
Mivel ez egy extra teher, így gyakran inkább nem viszünk magunkkal folyadékot, pedig az edzés közbeni folyadékpótlás nagyon fontos, különösen akkor, ha a szabadban edzünk, hiszen a napsütés fokozza az izzadást. Lehetőleg 15 percenként igyunk néhány kortyot a vizünkből vagy az izotóniás italunkból.
A nyújtás is nagyon fontos
Az edzés végi nyújtásra is szánjunk időt! Ne spóroljuk le csak azért, mert éppen sietünk, vagy nincs kedvünk hozzá. Az izmaink hálásak lesznek érte, arról már nem is beszélve, hogy így elkerülhetjük a kínzó izomlázat. Persze ez egyáltalán nem azt jelenti, hogy nem is lesz izomlázunk soha, csupán azt, hogy nem olyan mértékben. Minden terhelt izmot minimum 15 másodpercen keresztül, statikus nyújtással nyújtsunk le az edzések után, és néha iktassunk be magunknak egy-egy stretching-órát.
Még több az edzésről: