A kardiózás és az izomerő növelésére irányuló edzések szuper gyakorlatok, hiszen elősegítik a fogyást, megerősítenek, formában tartanak és növelik az állóképességet, miközben elősegítik a szív egészséges működését, illetve javítják a mobilitást. Az edzőnapok közé természeten fontos beiktatni pihenőnapokat is, hogy a testünknek legyen ideje regenerálódni. Ugyanakkor ha ezekből a napokból hetek – vagy akár hónapok – lesznek, a fent említett előnyöket a testünk elkezdi elveszíteni.
A testünk alkalmazkodik az ingerekhez, amelyeket kap
– mondta a New York Times-nak Dr. Kevin Stone ortopéd sebész, a Play Forever: How to Recover from Injury and Thrive című könyv szerzője. „Az izmok hozzászoknak a stresszhez, a tesztoszteronhoz, az adrenalinhoz és az endorfinhoz – minden remek dologhoz, ami a testedzéssel jár. Amikor ezeket megvonjuk tőle, a test egyfajta izommegvonó programba kezd” – részletezi.
A témában végzett tanulmányok is egyetértenek abban, hogy a hosszabb szünetek jelentősen csökkenthetik a fittségünket – de azért aggodalomra semmi ok.
Kimutatták, hogy azok, akik korábban aktív életet éltek, akár egy hosszabb kihagyás után is könnyebben térhetnek vissza a rendszeres edzéshez, mint azok, akik soha nem végeztek különösebb testmozgást. Ezt példázza az is, hogy az izomrostok képesek valamelyest összezsugorodni a lustálkodással töltött időszakban, de el nem tűnnek: megmarad egyfajta „izomemlékezet”, amelynek segítségével könnyebben erőre kapnak a kihagyás után.
Kérdés azonban, hogy ehhez menny időre van szükségük.
Dr. Edward Coyle, a Texasi Egyetem kineziológia és egészségnevelés professzora szerint „az edzettségi szinted körülbelül felét vissza tudod szerezni 10-14 napon belül közepesen kemény edzésekkel.” Ezt a kezdeti időszakot követően sok mindentől függ, hogy mennyire gyorsan tudunk visszatérni az eredeti szintünkre, különösen attól, hogy mennyi időt hagytunk ki. De természetesen az sem mindegy, hogy milyen lelkesen vágunk bele újra az egészséges életmódba!
Szerző: Szabó Anna
Még több mozgás: