A zöldspárga a liliomfélék családjába tartozó évelő növény, amelynek megvastagodott hajtását, az úgynevezett spárgasípot fogyasztjuk. A zöldspárga energiatartalma alacsony, sok vizet, káliumot és C-vitamint tartalmaz. Édestestvére a világban inkább elterjedt fehér spárga, ennél íze sokkal intenzívebb, aromás. Amellett, hogy sokoldalúan felhasználható, nagy előnye, hogy néhány darab is olyan intenzív ízélményt tud okozni, hogy nem is kíván az ember egyszerre nagyobb mennyiséget enni belőle.
Főzd, párold
A zöldspárgát nem szükséges megpucolni, a sípok végét egyszerűe csak le kell törnünk, mindegyik darab épp ott fog eltörni, ahol a növény fás része kezdődik.
Vannak, akik arra esküsznek, hogy a spárga ízét a hőkezelés és mindenféle fűszer, más alapanyagokkal való párosítás csak elrontja, az élmény akkor a legelemibb, ha egyszerűen vízben megpároljuk a zöldséget. Valóban, rengeteg minden kihozható a spárgából úgy is, hogy csak enyhén sós vízben megpároljuk, de ha a főző/párolóvízhez adunk egy kiskanálnyi cukrot is, még intenzívebb lesz a zöldség aromája. A spárgát éppen csak addig kell hőkezelni ebben az esetben, hogy kissé megpuhuljon, de fontos, hogy ress maradjon a síp – azok, akik nem szeretik a spárgát, sokszor éppen a szétfőtt változatok által szerzett rossz élmények miatt fordulnak el tőle.
A friss, még mindig élénkzöld színű, párolt spárgát ezután ehetjük köretként könnyű húsok, vagy más zöldségek mellé, de kevés vajjal meglocsolva, lágy-, buggyantott, vagy épp félkeményre főzött tojással is isteni könnyű ebéd vagy vacsora. Ha van időnk és elhivatottságunk, készíthetünk hozzá hollandi mártást is, amely a spárga tradicionális kísérője, ez az ízgazdag, krémes mártás valóban luxusszintre tudja emelni ezt az egyszerű párolt zöldséget is.
Pirítás, sütés és egyéb felhasználási módok
A főző-iskola mellett vannak, akik inkább a sütés mellett teszik le a voksukat és a spárgát serpenyőben vagy sütőben, nagy lángon, de rövid ideig pirítják.
A spárgasípok így belül kemények, kívül pedig kellemesen pirultak lesznek – a sütés történhet vajon, vagy olívaolajon, de ha esetleg egy kevés pirított szezámolaj kerül a spárgára ilyenkor, egyáltalán nem fog ellene tiltakozni.
A sült spárga ezután lehet megint kiegészítő elem hús vagy zöldség mellé, de ha esetleg egy könnyű salátát készítünk hozzá, netán megszórjuk pirított magokkal, vagy épp egy kevés mogyoróvajjal kenjük meg, önmagában is remek fogás lehet. Aki pedig még a sült spárgát látva sem tudna lemondani a húsfélékről, pirítson mellé bacont, vagy egyenesen tekerje baconbe a sípokat, nem fog csalódni.
A spárga sokoldalúságát mi sem bizonyítja jobban, hogy remek krémleves készülhet belőle, sőt zöldséglevesekbe is tehetünk belőle egy keveset, de rizottóba főzve, sós pitékben is nagyon jól illik, nem beszélve a franciák nemzeti ételéről a quiche-ről, amelynek spárgás változata ilyenkor tavasszal szinte kötelező fogás.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Finom alapanyagokat itt találsz: