Így használd fel okosan a serpenyőd aljára ragadt finomságokat

Egy konyhai eljárás, amit lehet, hogy sokan nem ismernek vagy nem használnak, pedig csodákra képes. Kiderül, mi is az a „deglazing”, és miért fontos.

Sajnos a magyar nyelvben nincs találó megfelelője az angolban „deglazing” néven futó, amúgy nagyon egyszerű konyhai praktikának. Egyszerűen lefordítva a sütés után a serpenyőben maradt ízes darabkák feloldását jelenti. Általában elhanyagoljuk, és a leragadt részek a lefolyóban végzik. Azonban érdemes kipróbálni, hiszen ezzel az egyszerű konyhai praktikával elképesztően finom szószokat hozhatunk létre. Nem mellesleg kevesebbet is kell mosogatni utána.

Több íz és kevesebb mosogatás a serpenyő aljára ragadt darabkák feloldásával

Mi marad a serpenyőben?

Amikor húst vagy zöldségeket sütünk egy serpenyőben, kis darabok válnak le belőlük a kevergetés hatására. Ezek az aprólékok általában hajlamosak leragadni az edény aljára, még akkor is, ha azt alaposan kiolajoztuk. Ez azonban nem probléma, sőt.

Mivel odaragadnak, ezek az ételmorzsák karamellizálódnak, és nagyon erőteljesen hordozzák magukban az ízeket. Ezért, ha feloldjuk őket a serpenyőből, egy koncentrált folyadékot kapunk, amiből elkészíthető a tökéletes szósz a hús mellé.

Hogyan oldjuk fel?

Két esetben alkalmazható ez az eljárás: a már említett hús- vagy zöldségsütés után és levesek, raguk készítésénél. A különbség annyi, hogy míg a kész szelet húst kivesszük a serpenyőből, a leves (pl. gulyás) hozzávalói maradnak az edényben.

Az első esetben, miután kivettünk minden húst és zöldséget a serpenyőből, öntsük le a kisült zsiradékot is. Csak a leragadt részek maradjanak.

Tegyük vissza a tűzre, majd öntsünk rá pár evőkanál vizet, bort vagy alaplevet. Éppen annyi legyen, hogy az edény alját teljesen elfedje. Gyorsan kezdjük keverni, hogy minden apró, sült darabka feloldódjon.

Vigyázzunk, ne párologjon el a folyadék nagy része. Ha mindent felszedtünk, kész is vagyunk.

A második eset még ennél is egyszerűbb: nem kell semmit kivenni a fazékból, elég a már bent lévő hozzávalókra egy kevés folyadékot önteni. Így is feloldjuk az ízeket, amelyek beleolvadnak majd az étel szaftjába.

Soha ne használjuk a leégett, kormos darabokat, csak az enyhén megsült barna maradékot!

Mire használjuk?

A serpenyős módon nyert folyadék önmagában egy kiváló, ízletes mártás. Gazdagíthatjuk vajjal vagy tejszínnel, ezt már a tűzről levéve keverjük hozzá, nehogy a hő összerántsa.

Tálaljuk a húsra, zöldségekre vagy köretre csorgatva, esetleg külön tálban mártogatósnak. Ilyen egyszerűen fokozhatjuk ételeink ízét, és a serpenyőt, fazekat elmosni is sokkal hálásabb feladat lesz.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Ezekkel a trükkökkel te is mesterszakács leszel:

Forrásunk volt

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...