Ide járnak a profi séfek nyaralni, és azt is elárulták, miért

Akár belföldön, akár külföldön, de még a fővárosban is vannak olyan gasztronómiai élmények, amelyek köré akár utazást is érdemes szervezni. Ropogós malacfejtől a hazai pisztrángon át a spanyol kockás abroszos vendéglőkig: profik ajánlója következik.

A nyaralások egyik legjobb része, akár külföldi, akár belföldi nyaralásról van szó, hogy az ételeken keresztül megismerhetünk más kultúrákat, szokásokat, regionális tradíciókat, és sokunknál a gasztronómiai felfedezés legalább olyan meghatározó, mint maga a pihenés és a kiszakadás a napi rutinból. Most profi séfeket és szakmabelieket kérdeztünk arról, számukra mik a kihagyhatatlan nyaralóhelyek, na meg persze a kedvenc ételeik.

A spanyol konyha népszerű padron paprikájáért megéri Madridig vagy éppen Barcelonáig menni

Belföldön utazni menő!

Ha belföldi nyaralásról van szó, akkor a legtöbbünknek a Balaton jut eszébe, de az elmúlt években szépen elkezdődött a vidéki éttermek fejlődése is, úgyhogy ma már a Balatonon kívül is rengeteg olyan úti cél van, ahová kifejezetten a gasztronómia vagy egy-egy étterem köré is lehet utazást szervezni. Ha már úgy érzed, megtelt a Balaton és környéke, célozd meg a hazai nemzeti parkokat és azok vonzáskörzetét – több ajánlót is készítettünk már ebben a témában, a kedvenc (és kipróbált!) helyeinkről való élményeinket mindig szívesen osztjuk meg veletek.

Pohner Ádám séf ősszel Mályinkán nyitja meg éttermét, az Iszkort, így a munkálatok során most ebben a régióban tölti főként az idejét: szerinte Zemplén és a Bükk környéke bármikor szuper úti cél, ezért is vonzotta őket ez a világ. Azt érdemes számításba venni, hogy a nagy nyári kánikulában tényleg tökéletes úti cél, hiszen mindig néhány fokkal hidegebb a hőmérséklet, jó felfrissülést hoz a nagy melegben.  A Bükki Nemzeti Parkban kirándulni még nyáron sem megterhelő, ha pedig izgalmas kulináris élményt keresel, mindenképp látogass el Szilvásváradra vagy Lillafüredre, ahol az országban a legfrissebb, helyi pisztrángokat készítik, hétköznapokra is tökéletes program lehet. (Saját tapasztalat: mivel értelemszerűen ezek vízközeli helyek, érdemes a szúnyogokkal is számolni.)

Ha nincs lehetőség nagyobb utazásra, azért a fővárosban is lehet kincseket találni, olyanokat, amelyek kulturálisan és gasztronómiailag is kiszakítanak minket a megszokottból. Beck Marci, a Padron tapas bár egyik alapítója mondott most néhány tippet, mik számára a kihagyhatatlan budapesti helyek:

A jegenye utcai kínai negyedbe bármikor, a budafoki DP-t imádom (azt hiszem, az ő fogásaikra gondolok mostanában a legtöbbet), a Babka és Babka Deli párosban bármikor otthon érzem magam, és ugyanez igaz a Khanra, a Ping- és Dobrumbára. És persze óriási 101, Qui, Vietnamigulyás.hu HK és Enso rajongó vagyok.

Spanyolország, te csodás

A megkérdezett szakmabelieknek Spanyolország az egyik legkedvesebb úti céljuk gasztronómiai és kulturális szempontból, Kerekes Sándor, a Gléda Vendéglő tulajdonos-séfje pedig évekig dolgozott egy madridi étteremben, így jól bejáratott helyeket ajánlott nekünk.

Ha kedvenc úticélról van szó, akkor az egyértelmű Spanyolország, Madrid, ott pedig három hely. A Cafe de Oriente egy elegáns, bisztrósabb hangulatú hely, ahol tradicionális ételeket készítenek, szépen tálalva, jól elkészítve, de egyáltalán nem túlgondoltan. Onnan egy sarokra található a Taberna de Alaberdero, ahol szintén hagyományos ételeket készítenek, egy kicsi, kellemes, fehér abroszos vendéglő. Aztán ott van még a Mesón del Boquerón, ami egy tapas bár a piactól, a Mercado de Sang Migueltől két percre. Olyan hely, ahová betérsz egy sörre, és közben mindenféle jópofa dolgot eszel: legyen az malacfül fokhagymásan, szardínia, moricilla, padrón paprika, mindet érdemes megkóstolni! És persze a Mercadot sem szabad kihagyni, ami önmagában egy tobzódás, hatalmas élmény.

A madridi San Miguel piac (fotó: Getty Images)

Beck Márton a spanyol gasztronómia hatalmas rajongója, rengeteg utazás, tesztelés és kutatómunka után nyitotta meg itthon családjával a budapesti Padron tapas bárt, és néhány héten belül egy újabb helyen, az Arquitecto Pitpitben próbálhatjuk ki a legnagyobb spanyol kedvenceiket. Mi számára a non plus ultra úti cél?

Közhelyes, de Barcelona. A teljes spektrumot lefedi a város, a csóró chiringuitóktól a szuper piacokig, sokcsillagos helyekig minden van. De tényleg minden: a fantasztikus ramenezőktől a tradicionális és újhullámos tapasbárokig, tonhalra specializálódott japán fine dining élményig nincs olyan igény, amire ne adna választ Barcelona. És ehhez társul a nagyon sajátos helyi atmoszféra, minden sarkon van egy hely, és ezek nagy része mindig tele van. Szeretnek enni. És kicsit eltávolodva a spanyol konyhától is van pár top hely, ahova bármikor elmennék: Japánban az Ichiran ramenlánc bármelyik egységébe bármikor beülnék egy tonkotsura, Tel-Avivban a Port Said örök kedvenc, Toszkánában Dario Cecchini Solo Ciccia éttermét minden vasárnap szívesen meglátogatnám, a kedvenc dekadens másnapos dőzsölésem pedig New York-ban Luke lobster rollja (és ha már NY, a Russ and Daughters sem maradhat ki). Szóval nincs kedvenc.

Marci akkor jött rá, hogy nincs kedvenc étele, amikor a Pitpit étlapjának a koncepciója megszületett – a menü azon fogások gyűjteménye, amiket a kedvenc városaik kedvenc helyein fogyasztottak, mintegy tisztelegve előttük.

„Természetesen nem lemásoljuk ezeket (ez lehetetlen is lenne), hanem ezekből inspirálódunk. Persze párat ki tudok emelni: a ropogós malacfej a La Tasqueria de Javi Estevez-ben (Madrid), a borjúpofa-szelet Szt. Jakab kagylóval és spárgával a Bambarolban (Barcelona), a szeletelt citrusos tokaszalonna a Casa Mantecaban (Cadiz), vagy a fűszeres rák- és ördöghalnyársak a malagai piacon.”

Ne ragadj le a turistanegyedben!

Bárhová utazik az ember, általános alapszabály, amiben semmi újdonság nincs, hogy (bár természetesen ott akadnak jó helyek), érdemes kimenni a turistanegyedekből, felkeresni azokat az éttermeket, ahová főként a helyiek járnak. Így lehet megismerni az igazi regionális ízeket, a helyi kultúrát, nem pedig az egységesített, turistáknak fenntartott bohóckodásokban elveszni. Ehhez néha kell egy kis bátorság, de megéri – az egyik legjobb élményem Baszkföldről, amikor egy iszonyú lepukkant pintxo bárba merészkedtünk be, a helyiek eléggé meg is lepődtek rajtunk. A pultnál nyomorogva kértünk néhány pintxót, egy-egy pohár sört, aztán véres hurkás fabadát és szardellás kenyeret majszolgatva hallgattuk, ahogy a baszk Legyen Ön is Milliomos! ment a tévében, miközben az egész kocsma ordibálva tippelgette a válaszokat. Imádtuk.

Szárad a friss olasz tészta

Kerekes séf is ezt ajánlja, ők legutóbb Barin hagyták maguk mögött a turistanegyedet, ahonnan az óvárosig fél óra sétával mentek át. Kanyargós, sikátoros kis utcák, a kint szárított, hálóval letakart házi tészták minden második kis lakás előtt, polipos szendvicsek, lakás előtt grillezés – ilyen az ottani élet. És amikor azt látod, hogy az olaszok kígyózó sorokban állnak egy hely előtt, miközben mindenki nyugodt, jól érzi magát, pedig akár egy órát is várnak a sorban, na akkor tudod, hogy igazán jó helyen vagy.


Ezeket a cikkeket is olvasd el!

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...