Savanyúsággal is leküzdhető a stressz: jó, ez a mondat így önmagában nem fedi le a teljes igazságot, mindenesetre kiemeli egy új kutatás eredményének egyik fontos pontját. Ír kutatók ugyanis rájöttek, hogy nemcsak a testmozgás vagy a tudatos jelenlét segíthet a stresszel szemben, hanem az étrend is. A mentális egészségünk fenntartásának érdekében érdemes megismernünk a pszichobiotikus étrendet, amelyben nagy szerepet kapnak például a fermentált savanyúságok is – többek között nagy kedvencünk, a savanyú káposzta!
A bél-agy tengely fontossága
A tudomány jelenlegi állása szerint feltételezhető, hogy az agyunk és a bélflóránk között szoros kapcsolat áll fenn: a bél-agy tengely beleszólhat az olyan dolgokba, mint az emésztés és az étvágy kialakulása.
A mostani kutatás abban jelentett nagy újdonságot, hogy rámutatott a mentális állapot étrend általi befolyásolhatóságának lehetőségére.
Tehát például a stressz is csökkenthető lehet az étrendünk megváltoztatásával. John Cryannek, a Corki Egyetem kutatásért és innovációért felelős alelnökének friss tanulmánya bemutatja, hogy milyen eredményeket lehet elérni a pszichobiotikus étrenddel.
A pszichobiotikus étrend
A kísérlet keretében 45 önkéntest vizsgáltak meg: a 18-59 éves alanyokat két csoportra osztották, ahol az egyik csoport hagyományos, dietetikus által irányított egészséges étrendet követtek, míg a másik csoport tagjai a pszichobiotikus diétát.
A dr. Kirsten Berding táplálkozási szakértő által megalkotott étrend fő jellemzői a következők:
- jelentős mennyiségben jelen vannak az étrendben fermentált és prebiotikus élelmiszerek
- négy héten át napi hat-nyolc adag, prebiotikus rostokban gazdag zöldséget és gyümölcsöt kell fogyasztani (pl. vörös- és póréhagymát, káposztát, almát, banánt és zabot)
- naponta öt-nyolc adag gabonafélét is be kell venni az étrendbe
- heti három-négy adag hüvelyes zöldség is a diéta részét képezi
- napi két-három adag fermentált élelmiszer is a menüben van (pl. savanyú káposzta, kefir, kombucha)
Csökken a stressz
A pszichobiotikus étrendet követő alanyok a kísérlet végéről a következőkről számoltak be:
- kevésbé érezték magukat stresszesnek
- minél alaposabban betartották az előírásokat, annál kiegyensúlyozottabb volt a hangulatuk
- javult az alvás minősége
Ugyan maga az étrend nem sokat változtatott a bélflóra összetételén és működésén, változtak a baktériumok által termelt kulcsfontosságú vegyületek, amelyek a mentális egészséggel is kapcsolatban állnak.
Ezeket is olvasd el, ha fontos az egészséged: