Mindazok, akik nem kedvelői a sárgaborsó-főzeléknek, könnyedén találnak különböző csomókat a hüvelyes fogás kákáján. Túl sűrű, „betonos” az állaga, puffaszt és amúgy meg teljesen íztelen az egész, szinte nincs is értelme. Persze, akinek igazán problémája lenne az étellel, az finnyáskodás helyett kiköszörülné a csorbákat saját maga, de sebaj, nézzük meg együtt, mit lehet tenni annak érdekében, hogy a sárgaborsó-főzelék még a kekeceknek is szimpatikussá váljon.
Áztasd be a borsót (egy kis extrával)
Kerüljük el, hogy kemény, rágós szemek maradjanak a főzelékben: áztassuk be előre a borsót. Szerencsére, mivel alapból „feles”, a kisebb méretű szemeket nem kell olyan hosszan a vízben hagyni, mintha babbal vagy lencsével dolgoznánk – 30 perc bőven elég lesz nekik.
Ráadásul, ha az áztatóvízbe egy késhegynyi szódabikarbónát is szórunk, akkor a hüvelyes puffasztó mellékhatását is csökkenthetjük.
Indítsd egy ízes alapon
Az tény és való, hogy a sárgaborsónak önmagában sok íze, zamatos aromája nincsen, így ha főzeléket szeretnénk belőle készíteni, mindenképpen segítséget kell kérnünk különböző ízesítőktől és fűszerektől.
A megszokott babérlevél és fűszerpaprika mellett jó ötlet lehet, ha valamilyen gazdag, zsíros alapon indítjuk el a főzeléket. Pirítsunk le kolbászt vagy szalonnát, vegetáriánus verzió esetében pedig használjunk jó minőségű olíva- vagy fűszerolajat.
Hagyd el a lisztet
Sokan csúfolják betonfőzeléknek a sárgaborsót, ami természetesen az állagára utal: amikor egy kicsit is hűlni kezd az étel, jelentősen besűrűsödik, ami a hüvelyesből kifőtt keményítőnek köszönhető.
Épp ezért nincs értelme, sőt, kontraproduktív, ha további lisztet vagy egyéb sűrítőanyagot adunk a főzelékhez – ettől ugyanis csak még inkább betonos lesz az állag. Ha szeretnénk mégis sűríteni a főzeléken, esetleg turmixoljuk le egy kis részét.
Főzd türelmesen
A hüvelyeseknél kiemelten fontos, hogy ne siessük el a főzést: ha túl hirtelen, erőszakos lángon forraljuk fel őket, belül kemények maradnak a szemek, miközben a külsejük szétmorzsálódik.
És ugyan mondhatnánk, hogy egy főzelék esetében ez teljesen mindegy, érdemes türelmesen, közepes lángon, inkább gyöngyözve főzni a sárgaborsót – így tényleg élvezhető állaga lesz.
Krémesítsd valamivel a végén
Miután megfőztük, még mindig tehetünk valamit az állag tökéletesítése érdekében: egy evőkanál tejföl vagy joghurt sokat dobhat az étel krémességén és adhat neki némi kellemes, fanyar alapízt is. Tejmentesség esetén pedig használjunk mustárt.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ezeket a hasznos konyhai tippeket is fogadd meg: