A sárgaborsó annyival több is lehet, mint főzelék

A sárgaborsó-főzeléket persze mind nagyon szeretjük (vagy, ha nem is mindenki, de azért páran biztos), de ismerjük-e az apró, felezett, sárga hüvelyes többi, izgalmas oldalát is?

Sárgaborsóból a háztartások nagy részében valószínűleg főzelék készül, nem is beszélve az iskolai és irodai menzák, magyaros éttermek nagy részéről, ahol a krémes, karakteres ízű egytálétel bizony rendesen megosztja az embereket. Van, aki nagyon szereti, van, aki ki nem állhatja a sárgaborsót, egy azonban biztos, viszonylag kevesen főzünk belőle mást, mint főzeléket. Ez innentől változzon meg, fedezzük fel a hüvelyes adta lehetőségeket!

A sárgaborsó annyival több is lehet, mint főzelék

Saláta

Mivel a sárgaborsón már nincsen rajta a külső héj (ezért is hívják felesborsónak, mert ugye két félre esik szét a héj nélkül), viszonylag gyorsan, áztatás nélkül is puhára fő. Ezért hipp-hopp salátát varázsolhatunk belőle.

Keverjük össze valamilyen főtt gabonával, így létrehozhatunk egy tápláló alapot.

Erre pakoljunk leveles zöldeket (spenót, rukkola, saláta), friss zöldségeket feldarabolva, sajtot, magvakat, amit csak szeretnénk. Lássuk el valamilyen öntettel (ne legyen nagyon nehéz, inkább valamilyen friss, citrusos-joghurtos szósz), és már ehetjük is.

Fasírt

Mint a legtöbb hüvelyesből, természetesen a sárgaborsóból is csinálhatunk zöldségfasírtot. Ehhez csak nagyon meg kell főznünk, majd pépesítenünk fűszerekkel, esetleg hagymával, fokhagymával.

Ezt a pépet valahogy szilárdabbá kell tennünk, amit liszt helyett inkább zsemlemorzsával, zabpehellyel vagy valamilyen főtt gabonával csináljunk. Legyen a masszánk kezelhető állagú, se nem túl lágy, se nem túl száraz. Ebből süssünk kevés olajon tetszőleges méretű és alakú fasírtokat. Tálaljuk zöldsalátával vagy hamburgerként, esetleg főzelékek feltéteként.

Krém

Hasonló helyről indulunk, mint a fasírt esetében: puhára főzött hüvelyes, azonban itt teljesen bátran szétfőzhetjük a szemeket, hiszen úgyis a minél krémesebb állag lesz a célunk. Akár önmagában is lehet belőle selymes krém, de lazíthatjuk valamivel a még jobb állagért.

Nagyon jót tesz neki valamilyen magkrém (pl. tahini), de joghurtot, tejfölt vagy egész egyszerűen csak pár evőkanál alaplevet is tehetünk bele, hogy fellazítsuk. Kenjük kenyérre vagy szendvicsbe, mártogassuk chips-szel vagy zöldségekkel.

Leves

Ezt talán többször főzünk belőle, legalábbis a sárgaborsó-krémleves talán ismerősebb lehet a magyar asztaloknak. Azonban sima levest is készíthetünk a szemekből, pontosabban szinte a legtöbb levesbe marokszám szórhatjuk.

A ragu- és zöldséglevesek közül az összes szívesen fogad egy kevés hüvelyest, ettől laktatóbb és táplálóbb lesz akár csak egy tányér is az ételből. De a közel-keleti stílusú levesekbe is kerülhet, illetve bármibe, amibe hüvelyes kell. Akár ki is válthatjuk vele a levesbetétet, sokkal többet hozzáad a leveshez, mint a tészta.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ismerd meg még több izgalmas alapanyag új oldalát:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek