Így válassz sajtot a melegszendvicsbe a legnyúlósabb élményért

A sajtos melegszendvics gyakori gyors vacsora/uzsonnaválasztás a legtöbb háztartásban, fix receptje azonban mégsincs: a legtöbben csak úgy, hasraütésre készítjük. Pedig ha egy kicsit tudatosabban állunk neki, jelentősen felszorozhatjuk élvezeti értékét. Jöjjön egy gyors értekezés sajtokról!

Mint a legtöbb ételnél, a sajtos melegszendvics esetében is igaz, hogy akkor érhetünk el tényleg ínycsiklandó eredményt, ha mindegyik alapanyagunk jó minőségű. Azonban a kenyéren, vajon és minden más hozzávalón túl mégis a sajton vagy sajtokon áll vagy bukik a dolog – nem véletlenül sajtos melegszendvics a neve az ételnek. Szenteljünk hát egy kicsit több figyelmet a tejtermékeknek, és vizsgáljuk meg, mit érdemes használni a sütés során, és mi az, amit kevésbé.

Így válassz sajtot a melegszendvicsbe a legnyúlósabb élményért

A kenyerek közt: olvadás

Nyilván, a legfontosabb dolog, amit elvárunk egy melegszendvicstől abban a pillanatban, amikor beleharapunk, az olvadt sajt kilométeres nyúlása lesz. Persze nem mindegyik sajtféle ugyanolyan, mind más és más tulajdonságaik vannak: míg egyesek képesek ilyen akrobatikus nyújtásokra, mások sajnos csalódást okoznak.

A választás során akkor döntünk majd jól, ha egy aspektust tartunk szem előtt – ez pedig nem más, mint a sajt zsírtartalma.

Több tényező is befolyásolhatja a zsírtartalmat a felhasznált tejtől kezdve egészen az érlelési időig: a frissebb, kevés ideig érlelt sajtok ugyan lehetnek zsírosak (pl. krémsajt, burrata), azonban ez a fajta zsírtartalom ne hoz majd ugyanolyan nyúlós eredményt. Ezzel szemben a hosszan érlelt sajtokból már túl sok nedvesség távozott, ők ezért nem képesek olyan jól megolvadni (de ne aggódjunk, hasznuk így is akad majd a melegszendvics készítése során).

A tökéletes választást bármilyen zsíros, félkemény sajt jelenti, ezek fognak a leglátványosabban megolvadni a kenyerek ölelésében.

Íme, egy lista:

  • trappista
  • gouda
  • ementáli
  • maasdamer
  • edami
  • gruyére
  • érlelt mozzarella
  • cheddar

És ugyan nem tartoznak a fenti kategóriába, az alábbiak is megállják a helyüket:

A kenyereken: roppanás

Persze kár lenne mindössze ennyiben hagyni a dolgot: a sajtot ugyanis nemcsak a szendvicsek belsejébe, hanem azok külsejére is reszelhetjük, ezáltal ellenállhatatlanul roppanós kérget adhatunk a kenyereknek.

Azonban ami működik a szendvicsen belül, nem feltétlenül lesz jó választás annak külső részén: persze, a zsíros, félkemény sajtok is felvehetnek ropogós állagot, azonban ehhez sokkal hosszabb idő kell, ami alatt félő, hogy a kenyerünk túlságosan megégne.

Ehelyett inkább térjünk vissza a korábban már említett, öreg, érlelt keménysajtokhoz: ugyan ezek költségesebbek és talán pazarlásnak is érezhetjük a használatukat holmi melegszendvicsekhez, azonban mindenképpen megéri bevetni őket. Úgyis csak kis mennyiségben lesz szükségünk rájuk.

Reszeljünk egy keveset az alábbi sajtokból közvetlenül a melegedő serpenyőbe, majd miután megolvadt, fektessük bele a szendvicset, hogy ropogós kérget kapjon:

Csupaszaftos grillszendvics

Nemrég lezárult #szendvicssztorik receptversenyünk győztese Takács Dóri lett - az ő szuper szaftos grillszendvicsét készítettük most el. Sok-sok nyúlósan olvadó sajt, pirult kolbász ...

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több konyhai tipp leselkedik rád itt:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...