Miért esznek sajtot vacsora után számos európai kultúrában?

Krémes, penészes, kemény, fűszeres: a sajtokat minden formában imádjuk. De miért épp akkor fogyasztjuk őket, amikor?

A legtöbb országban a sajttálak a kedvenc előételek közé tartoznak, ám egyes sajtimádó európai kultúrákban épp ellenkező szokást tapasztalhatunk: az étkezések végén hozzák ki ezeket az ínyencségeket. A franciáknál például ez egy bevett szokásnak számít – nézzük meg, hogy miért!

Miért esznek sajtot vacsora után számos európai kultúrában?

Ennek a gyakorlatnak többféle oka is van. Először is, a sajtok jobban passzolnak a vacsora után fogyasztott italokhoz: kiemelik azok édességét, anélkül, hogy túlságosan geil lenne az összhatás. Továbbá, ha már elfogyasztottunk egy ízletes vacsorát, kisebb az esély arra, hogy túlegyük magunkat zsíros sajtkészítményekkel.

Több online forrásban is azt olvashatjuk, hogy mivel a sajt lúgos, elősegítheti az emésztést az élelmiszerben lévő savak semlegesítésével. Ez azonban nem igaz: a sajtok pH-ja alacsonyabb, mint a feldolgozatlan tejé, emellett savképző is, így nagyobb eséllyel válthat ki savas refluxot, minthogy beváltaná a fent említett jótékony hatást. De érdemes megemlíteni, hogy léteznek emésztést elősegítő típusok is, ezek általában a zsírosabb fajták: egyes savaik képesek csökkenteni a gyulladást, de még az immunrendszert is támogatják.

A fő ok, amiért érdemes megfontolni a vacsora utáni sajtfogyasztást, tehát nem az, hogy milyen hatással van a szervezetünkre.

Ez inkább magáról a sajtról szól...

A sajt ugyanis akkor a legjobb, amikor szobahőmérsékleten fogyasztjuk. Így az európai hagyományok segíthetnek abban, hogy az elfogyasztott sajt valóban olyan ízű legyen, mint amilyennek lennie kell. Ha tehát már a vacsora kezdetekor kivesszük a sajtokat a hűtőből, az étkezés végére lesznek épp tökéletesek a fogyasztásra.

Ennek tudományos oka is van: a sajt ízének nagy része zsírban oldódó molekulákból származik. Melegebb körülmények között – olyan hőmérsékleten, ami közelebb áll a saját testhőmérsékletünkhöz – az illékony aromás vegyületeket az érzékszerveink könnyebben észlelik. Így tehát jobban fel tudjuk fedezni a sajt sokszínű aromáit, árnyaltabb ízeit.

Ha következőre egy többfogásos vacsorát tervezünk, jusson eszünkbe ez a tipp, és próbáljuk ki, figyeljünk meg, hogy milyennek tapasztaljuk így a sajtokat!

Forrásunk volt.


Imádjuk a sajtot mindenhez is!

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Receptverseny

MUM, de jó! Bosch Ünnepváró Receptverseny indul

Van egy ünnepi recepted, aminek az elkészítéséhez több konyhai eszközt is használsz? Minél izgalmasabb a folyamata, annál nagyobb az esélyed, hogy nyerj egy Bosch konyhai robotgépet a most induló receptversenyünkön, görgess, és nézd meg a részleteket!

Legújabb receptek

Dubaji csoki

A dubaji csoki most óriási őrület, úgyhogy muszáj volt kipróbálnunk, hogy valóban felér e a hírnevéhez.

Egyszerű francia hagymaleves

Csak a franciák olyan ügyesek és leleményesek, hogy az egyszerű vöröshagymából ízes, karakteres és komfortos levest tudjanak varázsolni. Szerencsére, az alábbi recept birtokában, ...

Céklaravioli

Hideg előétel céklából nagyszerű ricottás-parmezános-citromhéjas töltelékkel, pont olyan, mint a legjobb olasz ravioli, csak még színesebb, ízletesebb. Nagyszerű lisztmentes ünnepi ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...