Só, bors...sáfrány?! Nem tartozik a fűszerpolc elmaradhatatlan tagjai közé, főként borsos árának köszönhetően – hiszen ez a világ legdrágább fűszere –, mégis érdemes olykor-olykor beruházni egy csipetnyi luxusra. Mit tud, amit más, olcsóbb fűszerrel ne lehetne elérni? Nemcsak az íze egyedülálló, de számos, az egészséget támogató tulajdonsággal rendelkezik, többek között javítja az agy egészségét, és a hangulatunkra is pozitív hatással van.
Mi az a sáfrány?
A sáfrány a Crocus sativus L. növény szárított bibéjéből származik. A szárított bibék szálakhoz hasonlítanak, gyakran élénkvöröses-narancsszínűek, és számos konyhai folyamatban használják őket.
Az ízét nehéz szavakban átadni, talán úgy lehetne jellemezni, hogy földes, mégis finoman édes, de mindenképpen nagyon jellegzetes és azonnal felismerhető azok számára, akik egyszer már kóstolták. A markáns jellegéből adódóan meg kell jegyezni, hogy nem mindenkit vesz le a lábáról.
Az ízesítés mellett színezékként is használják élelmiszerekben és kozmetikumokban, jellegzetes bordó árnyalata miatt.
A sáfrány hatása a szervezetünkre
A sáfrány négy hatóanyagból áll: krokcin, kroketin, szafranal és pikrocrocin. Az élénksárga/piros színéért a krocin, egy karotinoid felelős. Ezáltal antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, ami több szempontból is támogatja a szervezetünket.
Elsődlegesen hangulatjavító hatása miatt szeretik sokan, és itt nemcsak az általános rosszkedvre kell gondolni, de akár enyhe vagy közepesen súlyos depresszióban szenvedő embereknél is javulást idézhet elő. Egy 2013-as, öt randomizált, kontrollált vizsgálatot összegző meta-analízis szerint a sáfrányt alkalmazó felnőtteknél a depresszió tünetei jelentősen csökkentek a placebocsoporthoz képest. Meglepő módon a sáfrányt is hasonlóan hatékonynak találták, mint az antidepresszáns gyógyszereket. (Természetesen ez nem azt jelenti, hogy azonnal el kell dobni a gyógyszereket, de érdemes orvossal konzultálni a lehetséges kiegészítő kezelésről.)
Sőt, a sáfrány akár a PMS vagy a PMDD okozta nemkívánatos hangulati változások, így az ingerlékenység ellenszere is lehet, minimális mellékhatással
Erőteljes antioxidáns-tartalma miatt a fűszer támogatja az agy egészségét, és véd az oxidatív stresszel szemben. Emellett úgy tartják, hogy a sáfrány aktív vegyületei szív- és idegvédő hatásúak. Egyre több kutatás bizonyítja, hogy a sáfrány ígéretes előnyökkel jár a különböző, korral összefüggő betegségek megelőzésében, sőt néha még kezelésében is, a makuladegenerációtól és a glaukómától kezdve az Alzheimer- és Parkinson-kórig.
Hogyan használd a sáfrányt a konyhában
Mivel a sáfrány éppoly drága, mint amilyen hasznos, érdemes először valahol megkóstolni, kipróbálni, hogy milyen is az íze, mielőtt egy kisebb vagyont beruháznál a készleteid felhalmozására.
Főleg a mediterrán, közel-keleti és dél-ázsiai valamint bizonyos észak-afrikai konyhákban használják előszeretettel a sáfrányt, így ilyen receptekben nyugodtan használhatod. Például tahdigben és a spanyol paellában nyugodtan alkalmazhatod, levesekben és pörköltekben is jól mutat, de egy rizottót is feldobhatsz vele.
Érdemes kísérletezni vele – mivel nagyon erőteljes az íze, így tényleg csak egy csipet kell belőle – és új ízeket felfedezni, mert megéri!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További őszi tartalmakért olvass tovább: