Te is sok alvással tartozol a testednek? Így hozhatod be!

Azt már jól tudjuk, hogy milyen negatív hatásokkal jár, ha nem alusszuk ki magunkat egy-egy estén – de mi a helyzet akkor, ha ez rendszeresen fennáll?

Ne gondoljuk, hogy a rendszeres alváshiány csak minket érint, ez egyáltalán nem ritka jelenség. Sőt: olyannyira gyakori, hogy a dictionary.com 2023-ban hivatalosan is megalkotott egy új kifejezést, az alvásadósságot. De mit jelent ez pontosan? Miért olyan problémás, ha ezzel küzdünk? És hogyan egyenlíthetjük ki az alváshiányon?

Te is sok alvással tartozol a testednek? Így hozhatod be!

Mi az alvásadósság?

A Dictionary.com definíciója szerint az alvásadósság

a személy alvásigénye és a valóban alvással töltött idő közötti különbség, amikor a szükséges mennyiség meghaladja az alvással töltött időt

Egyszerűbben fogalmazva: az alvásadósság az elveszett alvás teljes mennyisége.

Közismert tény, hogy a legtöbb egészséges felnőttnek arra kell törekednie, hogy napi hét-nyolc órát aludjon (van, akinek valamivel többre, míg van, akinek kicsit kevesebbre van szüksége). Ha pedig minden éjszaka két órát veszítünk az alvásból, akkor a teljes alvástartozásunk egy hét után már 14 órára rúg!

Eltekintve attól, hogy másnap nem érezzük jól magunkat, nem tűnik túl nagy problémának egy nem kellően pihentető alvással töltött éjszaka. De láthatjuk, hogy a hiány milyen könnyen felhalmozódik – ami idővel nagyobb deficithez és krónikus alváshiány-ciklushoz vezethet.

Hogyan hat az egészségre?

Az alvásadósság lehetséges egészségügyi hatásai túlmutatnak azon, hogy pusztán morcosnak érezzük magunkat reggelente. A krónikus alváshiány miatt olyan veszélyek fenyegetnek minket, mint a szív- és érrendszeri problémák fokozott kockázata, az immunrendszer károsodása, a hangulati zavarok – ilyen az ingerlékenység és a szorongás –, de kognitív hiányosságok is a felszínre kerülhetnek.

Aggodalomra ad okot az alvásadósság?

Akadnak, akik megtanulnak együtt élni azzal, hogy esténként mindössze 5-6 órát alszanak. Sok alvásszakértő azonban egyetért abban, hogy nem szabad belenyugodnunk abba, ha rendszeresen a kelleténél kevesebbet alszunk, hiszen ez az egészségünk és a jólétünk szempontjából is kifogásolható. A rendszeres, pihentető és minőségi alvás elengedhetetlen a fizikai és mentális egészségünk, ezáltal pedig a biztonságunk és az általános életminőségünk szempontjából. Ezért az alvásnak mindig prioritásnak kell maradnia – azaz fontos, hogy lépéseket tegyünk az alvásadósság elkerülésére.

Meg tudunk szabadulni tőle?

Mostanra már biztosan mindenkiben felmerült a kérdés: vissza tudjuk nyerni az elveszített alvás idejét?

Nos, a válasz az, hogy nem, nem igazán. Ugyanakkor elkezdhetünk lépéseket tenni, hogy kilábaljunk ebből a ciklusból!

Az alvásadósság csökkentésének legjobb módja az, ha kialakítunk egy egészséges alvási ütemtervet, és ezt következetesen betartjuk. Ha például a munkahét során kevesebbet pihenünk, az nem megoldás, hogy hétvégén viszont sokkal tovább alszunk. Inkább úgy alakítsuk ki a mindennapi rutinunkat, hogy ne kelljen aztán folyton pótolnunk az elveszített időt. Nézzük, hogyan tehetjük ezt meg!

Itt az ideje, hogy jól aludj!

Tippek az ideális alvási rutinhoz

A legjobb módja annak, hogy végleg megszabaduljunk az alvásadósságtól, ha olyan változtatásokat eszközölünk az alvási szokásainkban, életmódunkban és alvási környezetünkben, amelyek elősegíthetik a minőségi alvást.

Az egyik ilyen változtatás az alvás idejére vonatkozik: ébredjünk fel és feküdjünk le mindennap ugyanabban az időben. A következetesség a legfontosabb tényező, még annál is fontosabb, hogy mennyi ideig alszunk. Az is fontos, hogy mindennap menjünk ki a természetes fényre, lehetőleg minél korábban, hiszen ez pozitív hatással van a biológiai óránkra.

Legyen egy éjaszakai rutinunk is: mindig hagyjunk magunknak időt lecsendesedni, lenyugodni alvás előtt. Kerüljük a telefon, a tévé és a laptop használatát, lefekvés előtt egy órával legkésőbb már tegyük el ezeket az eszközöket!

Figyeljünk arra is, hogy mit eszünk és iszunk: délután már kerüljük a koffeint és az alkoholfogyasztást is mérsékeljük, hiszen ezek megzavarják az álmunkat. Ugyanígy az edzést is érdemes kerülni az esti órákban, inkább délelőttre időzítsük a testmozgást, hogy ne emeljük meg a pihenés előtti időszakra a vérnyomásunkat.

Az sem mindegy, milyen a hálószobánk. Legyen csendes vagy használjunk füldugót, sötétítsünk be és legyen kellemes hűvős!

Ha ezeket betartjuk, akkor az alvási ritmusunk hamar egy ideális ütemet vehet fel, és nem kell az alvásadósságtól tartanunk.

Forrásunk volt.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Tartós árcsökkentés: 2021-es árakkal találkozhatsz az ALDI-ban

2024. november 21-től illetve 28-tól 57 közkedvelt zöldség, gyümölcs és friss hús árát tartósan csökkentettük, hogy valódi segítséget nyújtsunk a magyar családok számára. Az a célunk, hogy a mindennapi bevásárlást pénztárcabarátabbá tegyük – nemcsak az ünnepek előtt, hanem hosszabb távon is, hiszen a kedvező árak a karácsonyi szezon után is megmaradnak.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Elkészítettük a Bosch „MUM, de jó!” Ünnepváró Receptverseny első helyezettét,...

Lezárult a Bosch Ünnepváró Receptversenye, amire több, mint 140 recept érkezett. A három dobogós helyezés mellett egy különdíjat is kiosztottunk lelkes feltöltőink között. Az első helyet Judit69 nevű felhasználónk nyerte adventi kalácsával. A receptet a Bosch háziasszonyával, “Fűszeres” Bodrogi Eszterrel mi is elkészítettük, miközben leteszteltük a verseny főnyereményét, a Bosch MUM 5 konyhai gépet. A végeredmény egy szaftos, álompuha kalács lett, amely gyors finomság karácsonyra, mégis egyedi, ötletes és mutatós az ünnepi asztalon.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...