Te is sok alvással tartozol a testednek? Így hozhatod be!

Azt már jól tudjuk, hogy milyen negatív hatásokkal jár, ha nem alusszuk ki magunkat egy-egy estén – de mi a helyzet akkor, ha ez rendszeresen fennáll?

Ne gondoljuk, hogy a rendszeres alváshiány csak minket érint, ez egyáltalán nem ritka jelenség. Sőt: olyannyira gyakori, hogy a dictionary.com 2023-ban hivatalosan is megalkotott egy új kifejezést, az alvásadósságot. De mit jelent ez pontosan? Miért olyan problémás, ha ezzel küzdünk? És hogyan egyenlíthetjük ki az alváshiányon?

Te is sok alvással tartozol a testednek? Így hozhatod be!

Mi az alvásadósság?

A Dictionary.com definíciója szerint az alvásadósság

a személy alvásigénye és a valóban alvással töltött idő közötti különbség, amikor a szükséges mennyiség meghaladja az alvással töltött időt

Egyszerűbben fogalmazva: az alvásadósság az elveszett alvás teljes mennyisége.

Közismert tény, hogy a legtöbb egészséges felnőttnek arra kell törekednie, hogy napi hét-nyolc órát aludjon (van, akinek valamivel többre, míg van, akinek kicsit kevesebbre van szüksége). Ha pedig minden éjszaka két órát veszítünk az alvásból, akkor a teljes alvástartozásunk egy hét után már 14 órára rúg!

Eltekintve attól, hogy másnap nem érezzük jól magunkat, nem tűnik túl nagy problémának egy nem kellően pihentető alvással töltött éjszaka. De láthatjuk, hogy a hiány milyen könnyen felhalmozódik – ami idővel nagyobb deficithez és krónikus alváshiány-ciklushoz vezethet.

Hogyan hat az egészségre?

Az alvásadósság lehetséges egészségügyi hatásai túlmutatnak azon, hogy pusztán morcosnak érezzük magunkat reggelente. A krónikus alváshiány miatt olyan veszélyek fenyegetnek minket, mint a szív- és érrendszeri problémák fokozott kockázata, az immunrendszer károsodása, a hangulati zavarok – ilyen az ingerlékenység és a szorongás –, de kognitív hiányosságok is a felszínre kerülhetnek.

Aggodalomra ad okot az alvásadósság?

Akadnak, akik megtanulnak együtt élni azzal, hogy esténként mindössze 5-6 órát alszanak. Sok alvásszakértő azonban egyetért abban, hogy nem szabad belenyugodnunk abba, ha rendszeresen a kelleténél kevesebbet alszunk, hiszen ez az egészségünk és a jólétünk szempontjából is kifogásolható. A rendszeres, pihentető és minőségi alvás elengedhetetlen a fizikai és mentális egészségünk, ezáltal pedig a biztonságunk és az általános életminőségünk szempontjából. Ezért az alvásnak mindig prioritásnak kell maradnia – azaz fontos, hogy lépéseket tegyünk az alvásadósság elkerülésére.

Meg tudunk szabadulni tőle?

Mostanra már biztosan mindenkiben felmerült a kérdés: vissza tudjuk nyerni az elveszített alvás idejét?

Nos, a válasz az, hogy nem, nem igazán. Ugyanakkor elkezdhetünk lépéseket tenni, hogy kilábaljunk ebből a ciklusból!

Az alvásadósság csökkentésének legjobb módja az, ha kialakítunk egy egészséges alvási ütemtervet, és ezt következetesen betartjuk. Ha például a munkahét során kevesebbet pihenünk, az nem megoldás, hogy hétvégén viszont sokkal tovább alszunk. Inkább úgy alakítsuk ki a mindennapi rutinunkat, hogy ne kelljen aztán folyton pótolnunk az elveszített időt. Nézzük, hogyan tehetjük ezt meg!

Itt az ideje, hogy jól aludj!

Tippek az ideális alvási rutinhoz

A legjobb módja annak, hogy végleg megszabaduljunk az alvásadósságtól, ha olyan változtatásokat eszközölünk az alvási szokásainkban, életmódunkban és alvási környezetünkben, amelyek elősegíthetik a minőségi alvást.

Az egyik ilyen változtatás az alvás idejére vonatkozik: ébredjünk fel és feküdjünk le mindennap ugyanabban az időben. A következetesség a legfontosabb tényező, még annál is fontosabb, hogy mennyi ideig alszunk. Az is fontos, hogy mindennap menjünk ki a természetes fényre, lehetőleg minél korábban, hiszen ez pozitív hatással van a biológiai óránkra.

Legyen egy éjaszakai rutinunk is: mindig hagyjunk magunknak időt lecsendesedni, lenyugodni alvás előtt. Kerüljük a telefon, a tévé és a laptop használatát, lefekvés előtt egy órával legkésőbb már tegyük el ezeket az eszközöket!

Figyeljünk arra is, hogy mit eszünk és iszunk: délután már kerüljük a koffeint és az alkoholfogyasztást is mérsékeljük, hiszen ezek megzavarják az álmunkat. Ugyanígy az edzést is érdemes kerülni az esti órákban, inkább délelőttre időzítsük a testmozgást, hogy ne emeljük meg a pihenés előtti időszakra a vérnyomásunkat.

Az sem mindegy, milyen a hálószobánk. Legyen csendes vagy használjunk füldugót, sötétítsünk be és legyen kellemes hűvős!

Ha ezeket betartjuk, akkor az alvási ritmusunk hamar egy ideális ütemet vehet fel, és nem kell az alvásadósságtól tartanunk.

Forrásunk volt.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek