Azt mindenki tudja, hogy az alvás testet-lelket pihentet, szebbé varázsolja a bőrt, de emellett javítja a memóriát, és gyulladásgátló hatása is van.
Tudtad?
Az alvás nem a ledobott kilók számát növeli, hanem az összetételt: egy kutatás szerint azok a fogyókúrázók, akik eleget alszanak, inkább zsírt veszítenek, míg a keveset alvók jellemzően több izmot.
A kialvatlanság károsan hat többek között:
1. A ráncokra:
Az Ohio Egyetem tanulmányában azt írják, hogy már a pár hónapig fennálló kialvatlanság is felgyorsítja az arcbőr ráncosodását, megereszkedését, és a májfoltok kialakulását.
2. A közérzetre:
Egyértelmű, hogy ha nem alszunk eleget, akkor rossz lesz a kedvünk, harapósabbá válunk, és ha ez a kialvatlanság hosszú távon velünk marad, akkor hangulatingadozásokat, sőt, akár még depressziót is hozhat magával. Az agynak szüksége van alvásra, hogy feldolgozza az érzelmeket és élményeket.
3. Az alváshiány gyengíti az immunrendszert:
A Centre for Infectious Disease Control kísérletében két csoportra osztották a résztvevőket, az egyik csoportnak hat éjszakán át csupán négyórás alvásra volt lehetősége, míg a másik csoport alhatott rendesen. Ebben a hat napban adták be mindkét csoportnak az influenza elleni oltást, és azt nézték, milyen reakciót ad a szervezetük a védőoltásra. Az eredményben azt találták, hogy akik csak négy órát alhattak, a szokásos ellenanyag kevesebb mint 50 százalékát termelték. Azaz, ha nem alszunk eleget, akkor az immunrendszer nem tud megfelelően működni.
Hány órát érdemes aludni?
Egy kutatásban 8000 felnőttet kértek arra, naplózza, mennyit alszik, néhány résztvevőt pedig elláttak egy az alvást is mérő karkötővel is.
A résztvevők egészségét két évtizeden(!!) át követték nyomon, a diabétesz, a rák, illetve a szívbetegségek kialakulását is figyelték esetükben.
A PLoS Medicine kutatás a következő eredményre jutott:
1. Az 50 éves koruk körül öt órát vagy annál kevesebbet alvók esetében 30 százalékkal nagyobb volt több betegség kockázata, mint azoknál, akik hét órát aludtak.
2. Az öt óránál rövidebb alvás 50 éves korban a vizsgált időszak alatt a halálozás magasabb kockázatával is összefüggésbe hozható volt, ami főként a krónikus betegségek megnövekedett kockázatával függött össze.
Tehát öt óránál kevesebb alvásmennyiséggel ne érd be te sem egészséged érdekében:
az ideális 7-8 óra lehet.
Szerző: Németh Orsi
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: