Kutatások kimutatták, hogy a kevés és / vagy rendszertelen alvás összefüggésben áll a magasabb testtömegindexszel – azzal a mérőszámmal, ami ugyan nem tökéletes, de még mindig az egészséges testsúly behatárolására használják. A JAMA Internal Medicine tudományos folyóiratban megjelent tanulmány most ezt az állítást akarta újra igazolni: két éven keresztül gyűjtött adatokat Fitbitek segítségével 120 ezer emberről, hogy megállapítsa, tényleg előidézi-e a rossz alvás a túlsúly esélyét.
A szakértők mindkét problémát megvizsgálták: azt is, hogy mi történik, ha valaki kevesebbet alszik, mint az ajánlott mennyiség, illetve azt is, hogy a rendszertelen alvás mekkora probléma. Az derült ki, hogy azok, akiknek 30 fölött van a BMI-jük (ez már a túlsúlyos kategória), kevesebbet és rendszertelenebbül alszanak, mint azok, akiknek egészséges a testsúlyuk.
Ez persze még nem jelent ok-okozati összefüggést, de nem ez az első olyan kutatás, ami bizonyítja: a rossz alvás és a túlsúly igenis összefügg. Egyre több kísérlet vizsgálja ezt a témát, leginkább annak köszönhetően, hogy a Fitbitek segítségével pontosabb adatokat lehet gyűjteni, és nem kell annyira az alanyok memóriájára hagyatkozniuk a kutatóknak, ami nyilvánvalóan pontatlanabb eredményeket jelent.
A California Davis Egyetem szakértője, Dr. Kimberly A. Hardin elmondta: a túl sokat és túl keveset alvóknak is általában magasabb a BMI-jük, a rossz alvás pedig kvantitatív és kvalitatív alváshiányhoz is vezet. Ennek az eredménye a napközbeni fáradékonyság és az alacsony hatékonyság a mindennapi teendőkben. Ezt sokan extra koffeinnel és cukorral kompenzálják, ami egyenes út az elhízáshoz.
A résztvevők átlagosan egyébként 6 órát és 47 percet aludtak a kutatás időtartama alatt, ez kevesebb, mint az optimális, ami legalább 7,5 óra lenne minden nap. Persze ez egyénenként változhat, de jó jele annak, hogy szükséged van több alvásra az, ha hétvégente mindig tovább alszol, és próbálod bepótolni a pihenést, amire hétköznap nem volt lehetőséged. A felnőtteknek egyébként jellemzően a 7-8 óra alvás az ideális, a serdülőknek ennél többre lehet szükségük.
Ugyanilyen fontos az is, hogy az alvás rendszeres legyen: ha mindig teljesen más időpontban fekszel le, és máskor kelsz, a szervezeted azt is megsínyli, mert nem tudja kialakítani azt a rutint, ami az alvást segítő hormonok termelődéséhez szükséges. Így, ha nem szeretnél egészségtelenné válni, és esetleg elhízni, mind az alvásmennyiségedre, mind az alvásminőségedre figyelned kell.
Ezeket olvastad már?
Ezeket olvastad már?
Alvás helyett a plafont nézed éjjelente? 5+1 tipp, hogy nyugodtabban...
Aludnod kellene, de csak a mennyezetet szuggerálod? Ha éjjelente azon stresszelsz, hogy alvás helyett az ébren töltött órákat számolod, akkor próbáld ki a következő tippeket!
Petrás GabriellaVan olyan, hogy alvásszorongás, így szabadulhatsz meg tőle
Mit tegyél, amikor azért nem tudsz elaludni, mert aggódsz, hogy nem fogsz tudni elaludni?
Stuth-Nagy Niki10 egyszerű tipp, hogy nagyon gyorsan el tudj aludni
Ha küzdesz az álmatlansággal, zongorázd végig ezeket a trükköket, valamelyik biztosan segíteni fog.
Stuth-Nagy NikiKiderült: ilyen hatással van a külön alvás a párkapcsolatokra
Attól még, hogy nem tud az egyik fél aludni a másiktól, nem rossz a kapcsolat, sőt, akár jobb is lehet, ha ebben az esetben külön ágyba költöznek - állítja egy elmélet.
Nosalty