Mi az a rizsdiéta, és mennyire egészséges?

Furcsán hangzik, de súlyvesztésre hatásos lehet – csak nem mindegy, milyen áron.

Az észak-karolinai Duke Egyetem kutatója, Walter Kempner az 1940-es években alkotta meg a rizsdiétát. Az egész pontosan az, aminek hangzik: egy olyan diéta, amely szinte kizárólag rizsre épül. Az étrend alapvetően egy magas szénhidrát-, zsír- és fehérjeszegény diéta, amit persze a fogyás érdekében alkottak meg.

Mi az a rizsdiéta, és mennyire egészséges?

A diéta kalóriadeficitet, csökkent nátriumbevitelt hozhat magával, amivel elvileg nincs gond – kérdés azonban, hogy az egészséges zsírok, fehérjék és az egyéb vitaminok és ásványi anyagok alacsony bevitele mekkora problémát jelent tulajdonképpen.

Kempner elmélete szerint az egyén étrendjének és életmódjának megváltoztatása csökkenti a vesék munkaterhelését, és életeket menthet. Kempner eredeti kutatásában a rizsdiéta nem gyógyított meg mindenkit, de 192 résztvevőből 107-nél jelentős javulást tapasztaltak a vérnyomásban, és sokan a szívméret, a retinabetegségek és a koleszterinszint csökkenését is észlelték. Fontos azonban megjegyezni, hogy ebben az időszakban a magas vérnyomás például felért egy halálos ítélettel, az ebben szenvedők átlagos élettartama a diagnózistól számított 6 hónap volt.

A rizsdiéta rajongói szerint az étrend nagyon hatékony fogyásra, és sokkal élénkebbnek, frissebbnek érzik magukat azok, akik követik. Tény, hogy a sófogyasztás csökkentése kétségtelenül egészséges, és megelőzhet egy sor, lassan kialakuló kóros állapotot.

Ezen felül a csökkentett zsírtartalom sem hátrány – de az, hogy valaki egyáltalán ne fogyasszon az egyik legfontosabb makrotápanyagból, már hagy némi kívánnivalót maga után.

Vannak, akik a rizsdiéta betartását kihívásnak vagy túlságosan korlátozónak találhatják, az étrend ráadásul makro- és mikrotápanyagbeli hiányosságokat okozhat. Az alacsony fehérjetartalom miatt például egyesek izomtömegvesztést tapasztalhatnak, vagy hiányozhatnak a szervezetükből a fehérjeszintetizáláshoz szükséges aminosavak. Ezenkívül a szervezetnek egészséges zsírokra van szüksége a megfelelő működéshez, és ezek korlátozása egészségügyi problémákhoz vezethet. Vannak továbbá olyan egészségügyi problémák, amelyek mellé még a megálmodói sem ajánlják a rizsdiétát.

Összességében rövid távon akár még hathat is ez a diétafajta, de hosszú távon súlyos hiányosságokat okozhat, így nem érdemes sokáig követni.

Forrásunk volt.


Még több fogyókúra:

Címlapról ajánljuk

További cikkek