Mi az a rizsdiéta, és mennyire egészséges?

Furcsán hangzik, de súlyvesztésre hatásos lehet – csak nem mindegy, milyen áron.

Az észak-karolinai Duke Egyetem kutatója, Walter Kempner az 1940-es években alkotta meg a rizsdiétát. Az egész pontosan az, aminek hangzik: egy olyan diéta, amely szinte kizárólag rizsre épül. Az étrend alapvetően egy magas szénhidrát-, zsír- és fehérjeszegény diéta, amit persze a fogyás érdekében alkottak meg.

Mi az a rizsdiéta, és mennyire egészséges?

A diéta kalóriadeficitet, csökkent nátriumbevitelt hozhat magával, amivel elvileg nincs gond – kérdés azonban, hogy az egészséges zsírok, fehérjék és az egyéb vitaminok és ásványi anyagok alacsony bevitele mekkora problémát jelent tulajdonképpen.

Kempner elmélete szerint az egyén étrendjének és életmódjának megváltoztatása csökkenti a vesék munkaterhelését, és életeket menthet. Kempner eredeti kutatásában a rizsdiéta nem gyógyított meg mindenkit, de 192 résztvevőből 107-nél jelentős javulást tapasztaltak a vérnyomásban, és sokan a szívméret, a retinabetegségek és a koleszterinszint csökkenését is észlelték. Fontos azonban megjegyezni, hogy ebben az időszakban a magas vérnyomás például felért egy halálos ítélettel, az ebben szenvedők átlagos élettartama a diagnózistól számított 6 hónap volt.

A rizsdiéta rajongói szerint az étrend nagyon hatékony fogyásra, és sokkal élénkebbnek, frissebbnek érzik magukat azok, akik követik. Tény, hogy a sófogyasztás csökkentése kétségtelenül egészséges, és megelőzhet egy sor, lassan kialakuló kóros állapotot.

Ezen felül a csökkentett zsírtartalom sem hátrány – de az, hogy valaki egyáltalán ne fogyasszon az egyik legfontosabb makrotápanyagból, már hagy némi kívánnivalót maga után.

Vannak, akik a rizsdiéta betartását kihívásnak vagy túlságosan korlátozónak találhatják, az étrend ráadásul makro- és mikrotápanyagbeli hiányosságokat okozhat. Az alacsony fehérjetartalom miatt például egyesek izomtömegvesztést tapasztalhatnak, vagy hiányozhatnak a szervezetükből a fehérjeszintetizáláshoz szükséges aminosavak. Ezenkívül a szervezetnek egészséges zsírokra van szüksége a megfelelő működéshez, és ezek korlátozása egészségügyi problémákhoz vezethet. Vannak továbbá olyan egészségügyi problémák, amelyek mellé még a megálmodói sem ajánlják a rizsdiétát.

Összességében rövid távon akár még hathat is ez a diétafajta, de hosszú távon súlyos hiányosságokat okozhat, így nem érdemes sokáig követni.

Forrásunk volt.


Még több fogyókúra:

Legújabb receptek

Aranyló tyúkhúsleves

Mi az? Aranyló, illatos, és minden gondra megoldás. Bizony, egy melengető tyúkhúsleves! Az ünnepekre való tekintettel most hoztunk nektek pár egyszerű ötletet, amivel még ízletesebbé ...

Legegyszerűbb franciasaláta

A leggazdagabb majonézes saláta, ami a kis és nagy napokat is különlegessé képes tenni: az alábbi klasszikus franciasaláta-receptet bármikor elkészíthetjük. Nem akar flancolni, de nem is ...

Címlapról ajánljuk

Ismerd meg a bottargát, és azt is elmondjuk, hogy használd...

A bottarga egy különleges gasztronómiai alapanyag, amelyet gyakran neveznek a "tenger aranyának". Azok számára, akik még nem találkoztak vele, a bottarga nem más, mint sózott és szárított halikra, amely különleges ízvilágával azonnal magával ragadja az ínyenceket. Ezt a mediterrán kincset évezredek óta fogyasztják, és ma is nagy becsben tartják a kulináris világban.

Hering András

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...