Szinte mindennapos szereplő konyháinkban a rizs, ráadásul zseniális sokszínűség jellemzi a gabona felhasználhatóságát. A köretek és rakott ételek mellett rizsdesszerteket is készíthetünk belőle: krémes tejberizst, légies felfújtat vagy karamellizáltra sült pudingot. Sokan ezeknél is ugyanazt a rizsfajtát használjuk, mint amit a sós főételeknél, annak ellenére, hogy az édességeknek teljesen más igényei vannak. Legalábbis állítólag: nézzük meg, tényleg másfajta gabonára van-e szüksége a rizsdesszerteknek!
Mitől lesz igazán finom egy rizsdesszert?
Ahhoz, hogy meg tudjuk határozni, milyen rizsre lesz szükségünk a desszertekhez, először meg kell határoznunk, hogy melyek azok a tulajdonságok, amelyek ezeket az édességeket oly’ szimpatikussá teszik.
Hiszen ezek a tulajdonságok nagyrészt a felhasznált rizs fajtájának köszönhetők.
Mert amilyen hasonlónak tűnnek, mégsem ugyanolyanok a különböző fajták: az „A”-rizs, a basmati, a jázmin, a kerekszemű vagy az arborio mind-mind saját egyéniség, eltérő ízekkel és textúrákkal.
Nagy általánosságban elmondhatjuk, hogy a rizsdesszertek egyik legfontosabb tulajdonsága a krémes állag: a tejberizs ettől lesz olyan ellenállhatatlan, és tekintve, hogy a rizskoch alapját is ez adja, mindkét recepthez hasonló rizsre lesz szükségünk. Egy olyan fajtára, ami nagymértékű krémességet képes produkálni.
Miben más a rizsdesszertek elkészítése?
Az sem mindegy, milyen módon főzzük meg a felhasznált rizst: ha egyszerű köretet készítünk, sima párolást vetünk be. Ezzel szemben a tejberizsnél inkább a rizottóhoz hasonlatos lassú, fokozatos kevergetés ajánlott – szintén azért, hogy a szemekben lévő keményítőt lassan, fokozatosan oldjuk ki, ezzel is krémesebbé téve az állagot.
Akkor mégis milyen rizs kell a rizsdesszertekbe?
A fentieket figyelembe véve nagyon úgy tűnik, hogy számít, milyen rizst használunk a desszertek esetében: ha ennyire specifikus igényekkel rendelkeznek, és még az elkészítésük is eltérő mozzanatokat kíván, jobb, ha nem „B”-rizsből készítjük őket.
A legjobb, ha rizottó- vagy kerekszemű rizst használunk az édességekhez, ezekben ugyanis több a keményítő, ami végső soron krémesebb, gazdagabb állagot eredményez. Ráadásul a szemek is apróbbak, ami kellemesebb textúrát ad minden harapásnál.
Persze ez nem jelenti azt, hogy ne működne a rizskoch- vagy tejberizsrecept, ha másféle gabonából főzzük – egyszerűen ne számítsunk olyan tökéletes végeredményre, ha eltérünk a fenti típusoktól.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További hasznos konyhai tippekkel gazdagodhatsz: