Nyomós oka van, miért kell átmosnod a rizst főzés előtt

Bár egy plusz feladat, de megéri: főzés előtt mindig mosd át a rizst!

A köztudatban van némi bizonytalanság, hogy most akkor meg kell-e mosni a rizst főzés előtt vagy sem, de most eloszlatunk minden kétely: igen, meg kell mosni a rizst, mindig! Miért és hogyan öblítsd át a rizst? Olvass tovább, és kiderül!

Nyomós oka van, miért kell átmosnod a rizst főzés előtt

Miért mosd meg a rizst főzés előtt?

Két okot is mondunk arra, hogy miért mosd meg a rizst, mielőtt megfőzöd. Egyrészt a tisztaság miatt. Mire a konyhádba elér a rizs, óriási utat tesz meg, így mindenféle kosz és szennyeződés kerülhet rá, amiket nem akarsz majd felszolgálni a tányérodon.

Emellett az sem elhanyagolható, hogy ilyenkor a rizsszemek felületéről eltávolítod a felesleges keményítőt. Ettől lesz a végén szép puha a rizs, aminek a szemei nem tapadnak össze. Az átmosás nélkül a rizsszemek felületén marad, és a főzést követően rágós vagy nagyon ragadós lesz a rizs.

Lecsós pirított rizs

Volt egy adag maradék rizs, meg nyárhoz híven rengeteg paprika és paradicsom. Egyet csavartam csak rajta a klasszikus rizses lecsó kombinációhoz képest, de az pont elég volt ahhoz, hogy egy ...

Rizsfelfújt, ahogy Vicikó készíti

Nagyon kedveljük a rizskoch-ot, amolyan gyerekkori emlék - eledel ez is. Pedig az óvodai, iskolai variációk, emlékszem mindig szárazak voltak, olykor még kemény is volt benne a rizs..., de ...

Milyen rizst moss meg főzés előtt?

Gyakorlatilag minden rizst érdemes átmosni legalább, hogy megtisztítsd a szennyeződésektől, legyen az rövid vagy hosszú szemű, és bármilyen csomagolásban is vásárold meg.

Ha ragacsos rizst készítesz, akkor is érdemes időt szánnod az átmosásra, mivel főzés közben a szemekben található keményítő előjön, és gondoskodik a vágyott textúráról. És hogy mit csinálj a maradék ragacsos rizzsel? Ebből a cikkünkben írtunk a maradékmentő tippről.

Hogyan mosd meg a rizst

Minden rizst érdemes átmosni, de típusonként eltérő, miként ajánlott ezt megtenni. A teljes szemek esetében öntsd egy szűrőbe a kívánt mennyiséget, majd hideg víz alatt mosd át 30 másodpercig, miközben finoman rázogatod közben. Itt nem fog megváltozni a víz színe, mivel ezzel csak a rizshéjakat és törött rizsszemeket mosod ki belőle.

Fehér rizs esetében hasonló az eljárás, rázogatás mellett nagyjából két percig tartsd a folyó víz alá a rizst. Eleinte opálos lesz a víz, majd két perc után már szinte teljesen áttetszőnek kell lennie. Eközben kerüld el, hogy a kezeddel összedörzsöld a rizsszemeket, mivel így a súrlódás miatt továbbra is el fog színeződni a víz.

Átmosás vs. áztatás

Melyik jobb, ha csak gyorsan átmosod vagy áztatod a rizsszemeket? Fontos hangsúlyozni, hogy a két eljárás két különböző célt szolgál, tehát nem felcserélhetőek.

A mosás az esetleges szennyeződéseket, valamint a keményítőt távolítja el, addig az áztatás a főzési időt csökkenti. Emellett az arzén mennyiségét is képes csökkenteni a rizsben.

Arzén a rizsben? Igen, a rizs más gabonafélékhez viszonyítva jobban felszívja az arzént a talajból.

Az áztatáshoz először a fenti módon mosd át a szemeket, majd 30 percre áztasd vízbe őket. Azután a szokásos módon főzd meg.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Még több érdekes konyhai megoldás:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Téli feltöltődés a büki termálvíz erejével

Képzeljük el a pillanatot, mikor a szobából vagy akár a medencéből szemléljük a szállingózó hópelyheket, és lelkünket a megnyugvás szelleme járja át. Az év legzordabb, mégis csodás időszakában megérdemlünk egy kis kényeztetést, finom falatokat, lágy illatokat és stresszoldó kezeléseket.

Legújabb receptek

Brownie-toboz sütés néklül

Tobozsütit ilyen módon még biztosan nem készítettél, próbáld ki ezt az egészségesebb verziót most egy zöldség bevonásával - lehet, hogy plusz édesítést sem kíván!

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...