A nyers rizs az egyik legalapabb élelmiszer a konyhában, ami szinte úgy tűnik, hogy bármeddig eláll a polcon. Főtt társára azonban ez már közel sem igaz, és pár napnál hosszabb ideig nem szabad tárolni, mert veszélyes lehet. Ha pedig ezt a négy jelet tapasztalod, már nem ajánlott elfogyasztani a főtt rizst.
Milyen hosszan lehet tárolni a rizst?
Ez a rizs típusától és az elkészítési módjától is függ, de hüvelykujjszabályként elmondható, hogy a hűtőben tárolt maradék rizs nagyjából három-négy napig jó. Szerencsére ahogy a legtöbb étel, a rizs is egyértelműen jelzi, ha már nem szabad piszkálni. Mutatjuk mik ezek!
Nagyon kemény és száraz
Nem kell aggódnod, hogy nem veszed észre, hogy megromlott a rizs, mert látható jelei vannak ennek a ténynek. Például, hogy nagyon száraz és kemény lesz, szinte ropog, akkor az egyértelműen arra utal, hogy leáldoztak a napjai. Ha rizst készítesz, mindig tartsd észben, hogy egy pár napon belül mindet el kell fogyasztanod, és a biztonság érdekében tárold légmentesen záródó dobozban.
Túl hosszú ideig nem tetted be a hűtőbe
Érdemes minimalizálni azt az időt, amit a főtt rizs szobahőmérsékleten tölt, a nedves környezet ugyanis kiváló táptalaj a baktériumoknak. A hűtő ugyan nem állítja meg teljes mértékben a baktériumok szaporodását, de lelassítja.
A nyers rizsben előfordulhatnak a Bacillus cereus nevű baktérium spórái, amik akár még a főzést is túlélhetik. Ha a főtt rizst nem megfelelően kezelik, hűtik, tárolják vagy melegítik fel, ezek a baktériumok ételmérgezést okozhatnak.
Tehát ha legalább két órát kint hagytad a pulton a rizst, mielőtt a hűtőbe tetted volna, a legbiztosabb, ha megszabadulsz tőle.
Többször is felmelegítetted és lehűtötted
Arra is érdemes ügyelni, hogy ne melegítsd fel sokszor a rizst, majd tedd vissza a hűtőbe (bár ez minden étellel így van), ugyanis ez remek alkalom a baktériumok szaporodásához. A maradék rizst a legjobb, ha mindössze egyszer melegíted újra, ezután már jobb, ha kidobod.
Hogyan előzheted meg mégis, hogy kukába kerüljön a rizs? Egyrészt fagyaszd le. A másik tippünk, hogy ha sok rizs maradt, akkor kis adagokban melegítsd fel, mindig csak annyit, amennyit biztosan megeszel.
Kellemetlen az illata
A látásod mellett egy másik érzékszerved is segít abban, hogy ne egyél romlott rizst. Ha azt érzed, hogy kellemetlen az étel illata, akkor semmiképpen se fogyaszd el!
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!
Még több érdekes háztartási megoldás: