A ricinusolaj egy igen érdekes készítmény: egykor még az olasz fasiszták büntetésként használták mint gyors hatású hashajtót, ma pedig egy fogyókúrás trendtermék a TikTokon. Igaz, az influenszerek nem szájon át alkalmazzák, egészen más módszert találtak a felhasználására: a köldökükbe csepegtetik vagy a ricinusolajba áztatott törölközőt tekernek a hasi tájékukra. És hogy miért csinálják ezt? Nos, állítólag ez a módszer képes leolvasztani a hasi zsírt és még a puffadás ellen is segít.
Mi a ricinusolaj?
A ricinusolaj – amelyet a ricinus növény magjaiból nyernek – egy ősi gyógyszer. Említést tesz róla egy ókori egyiptomi orvosi szöveg, az Ebers-papirusz már Krisztus előtt 1550-ben is, ekkor hashajtóként és különböző bőrbetegségek kezelésére használták. De azt mondják, hogy Kleopátra is alkalmazta a haján, valamint arra, hogy ragyogóbbá tegye a szemfehérjét.
Miért és hogyan lehet hatásos?
A szagtalan olaj gazdag egy ricinolsav nevű zsírsavban, amely erősen serkenti a bélmozgásokat. Ma néhány országban jóváhagyott vény nélküli gyógyszer a rövid távú székrekedés kezelésére, és az orvosi vizsgálatok előtti béltisztításra is használják. Azonban egyelőre nincs sok tudományos bizonyíték arra, hogy ez a hashajtó hatás jobb lenne, mint bármely más, gyakran használt hashajtóké, például a szennáé, amelyet szintén évszázadok óta használnak.
A ricinusolajat a belek mellett a test más területein is alkalmazzák.
Hagyományos felhasználásai közé tartozik például a fájó és viszkető szemek kezelése, az ízületi és menstruációs fájdalmak enyhítése, valamint a szülés megindítása is.
De itt is ki kell emelnünk, hogy egyelőre kevés bizonyíték áll rendelkezésre annak kapcsán, hogy ezekre mind alkalmas lenne.
Plusz, a ricinusolajat nemcsak belsőleg alkalmazzák, hanem széles körben keverik bőrápoló krémekbe, hajkondicionálókba és más kozmetikai termékekbe, például rúzsokba is. A ricinolsavtartalma miatt úgy tartják, hogy hidratáló, enyhíti a bőrirritációt és a ráncok megjelenését is csökkenti. A hajápoló termékek összetevőjeként pedig állítólag segít a hajhullás és a korpásodás ellen, de sokan alkalmazzák a haj vagy éppen a szempillák növesztésére is.
Érdemes ismerni a kockázatokat
Nem árt ugyanakkor tudni, hogy a ricinusolaj önálló termékként történő fogyasztása nem kockázatmentes. A fő mellékhatásai közé tartoznak a hasi görcsök, a hányás, a puffadás és a szédülés is. Az idősek, csecsemők, terhes vagy szoptató nők, valamint a máj- vagy veseelégtelenségben szenvedők számára például egyáltalán nem ajánlott a bevitele. Ugyanez vonatkozik mindenkire, aki gyulladásos bélbetegségben, vakbélgyulladásban vagy gyomor-bélrendszeri elzáródásban, esetleg perforációban szenved.
A ricinusolaj mellékhatásai súlyosbodhatnak azoknál az embereknél, akik étkezési zavarban szenvednek, és az olajat a testsúlycsökkentés érdekében használják. Pontosabban: azért, hogy felgyorsítsák az étel áthaladását a bélrendszeren.
A ricinusolaj mellékhatásai súlyosbodhatnak azoknál az embereknél, akik étkezési zavarban szenvednek, és az olajat a testsúlycsökkentés érdekében használják. Pontosabban: azért, hogy felgyorsítsák az étel áthaladását a bélrendszeren.
De akkor is legyünk óvatosak, ha külsőleg alkalmaznánk: egyeseknél allergiás reakciót válthat ki. Mindig javasolt, hogy először egy kis mennyiségű tiszta ricinusolajat vagy ricinusolaj-tartalmú kozmetikai terméket vigyünk fel a bőr egy kis területére. Ha 24 óra elteltével nincs allergiás reakció, akkor már jó eséllyel biztonságosan alkalmazhatjuk.
Végső soron viszont, ami a TikTok-trendet illeti: vannak biztonságosabb és jobb megoldások is, mint a ricinusolaj alkalmazása. Nem akarunk senkit becsapni, önmagában ez a módszer nem fogja leolvasztani a hasi zsírt, de ha helyesen étkezünk és mellette rendszeresen mozgunk, akkor már jobbak lesznek az esélyeink!
Még több a hasi zsírról: