A réteslap konyhai felhasználását kissé lehatárolja az alapanyag neve: elsősorban sós vagy édes rétest készítünk belőle. És persze ebbe nem is kell belekötni, a rétes egy gyors és isteni desszert vagy sós finomság. De néhanapján lépjünk túl bátran ezen a vonalon, és főzzünk a réteslappal úgy, ahogy azt még sosem tettük korábban.
Nyitott pite
Pitetészta vagy leveles tészta helyett ugyanolyan nyugodtan használhatunk réteslapot is. Mivel azonban jóval vékonyabb rétegekről van szó, nem lesz elég csupán egy lap. Persze nem véletlen, hogy egy csomagban minimum 6 réteslap van: a tészta arra lett kitalálva, hogy rétegezzük.
Amikor nyitott pitét sütünk, egész egyszerűen csak egymásra kell fektetnünk 6-9 réteslapot.
A lényeg, hogy alaposan megolajozzuk mindegyiket a rétegezés közben, így nem fog kiszáradni a tészta, hanem fantasztikusan ropogós lesz. Az így kapott vastag, lemezes tésztába pedig szinte bármit beletölthetünk: készíthetünk quiche-t hússal, zöldségekkel, de összedobhatunk egy spenótos pitét is. Persze édes vonalon is gondolkodhatunk.
Sajt bundája
A rántott sajt ropogós bundája egy nagyon csalogató dolog, de sajnos mérhetetlen mennyiségű forró olaj szükséges hozzá. Hagyjuk ki ezt a lépést, és kapjuk elő a serpenyőnket, és persze egy csomag réteslapot is.
Ebbe fogjuk ugyanis beburkolni a sütni kívánt sajtunkat. A végeredmény: kívülről aranybarna és ropogós tésztabunda, ami egy nyúlós-olvadt darab sajtot rejt magában.
A legjobban talán camembert-rel működik ez a módszer, mivel ez gyorsan olvadó sajt, így nem kell félnünk, hogy odakap a réteslap. Persze bármilyen más lágy vagy félkemény, zsíros sajttal kipróbálhatjuk a módszert.
Sós baklava
A baklavát őrülten cukros íze miatt sokan nem szeretik, mások éppen ezért imádják. Nos, a sós baklava ezzel szemben valószínűleg mindkét csoport kedvence lesz, ugyanis valamennyit megtart a közel-keleti desszert zseniális tulajdonságaiból, valamit azonban elhagy.
Szükségünk lesz jó sok réteslapra és valamilyen sűrű, nem túl folyós, fűszeres ragura. Ez lehet zöldséges-paradicsomos vagy húsos, netán spenótos is. Ezt fogjuk a baklava közepére tenni. Használhatunk bőven sajtot is, hogy alaposan megolvadjon benne.
Tegyünk a kiolajozott sütőtálunkba 6 réteg réteslapot (mindegyiket egyenként kenjünk meg olajjal), majd jöhet rá a töltelék, amit kövessen még 6 olajozott réteslap. A baklava tetejét is kenjük meg olajjal, hogy szépen megpiruljon. Vágjuk fel előre közepes méretű kockákra, majd süssük 180 fokon nagyjából 30-40 percig, amíg aranybarna nem lesz a teteje. Elképesztően szaftos, lemezes-réteges, sós ebéd kerekedik belőle.
Húsos csomagok
Ha pedig valami húsos ételre vágyunk, ami ráadásul villámgyorsan elkészül, és némi izgalmat hoz az asztalra, csomagoljunk darált húsos ragut réteslapba. Az így kapott kis csomagok kívül ropogósak lesznek, belül szaftosak, és melléjük már csak valamilyen saláta kell majd köretként.
Itt is figyeljünk a rétegezésre és az olajozásra, egyrészt a ropogós állag elérése miatt, másrészt azért, nehogy kiszakadjon a vékony lapok egyike, és kifolyjon a töltelék.
Mivel előre főzött húsos ragut töltünk bele, a sütésnél már csak arra kell figyelni, hogy a tészta alaposan megsüljön. Ne használjunk túl szaftos-leveses ragut, mert eláztathatja a tésztánkat.
Egy okos trükk, ha muffinformába tesszük a kis csomagokat: így biztosan nem fognak szétcsúszni, és a külsejük is ropogósabb lesz (persze csak akkor, ha kiolajozzuk a forma mélyedéseit).
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Ismerj meg közelebbről még több izgalmas alapanyagot: