Így építs sokkal bombább alapot a leveseknek és raguknak

Amikor elénk kerül a tányéron egy isteni, gazdag leves vagy egy szaftos-tunkolós ragu, akkor valószínűleg nem arra gondolunk, hogy mindezt egy alapnak köszönhetjük. Pedig alap nélkül nem áll meg egy étel sem, nézzük, hogyan építhetjük fel a legtutibbat!

A leves- és ragualapok ugyan nem határozhatóak meg túl egyszerűen, azért mégis mindig valamilyen alapvető logikát, alapvető szabályokat követnek. Ha ezeket betartjuk, illetve ezekre odafigyelünk, akkor megadhatjuk azt a biztos (és istenien finom) alapot az ételeknek, amelyektől tényleg tökéletesek lesznek.

Így építs sokkal bombább alapot a leveseknek és raguknak

Zsiradék

A főtt ételek nagy része zsiradékkal indul, és érdemes ennek az elemnek kellő figyelmet adni. Hiszen a használt zsiradék fogja megadni az egész fogás alapízét. Választhatunk vaj, zsír és különböző olajok közül.

A húsos ételeknek nagyon jót tesz a zsír, mivel komplexebb aromákat érhetünk el vele.

A zöldséges levesek és raguk sokat nyernek az olívaolaj karakteréből, míg egyes raguk vajon érik el a legtökéletesebb formájukat.

Hagyma

A legalapabb alapzöldség esetében arra érdemes odafigyelnünk, hogy kellő ideig dinszteljük. Ugyanis minél türelmesebben, lassabban pároljuk, annál komplexebb ízeket ad majd az ételünknek. Alacsony lángon, fedő alatt, legalább 5-10 percet adjunk neki.

Kaszás leves gazdagon

Valójában talán senki sem tudja, mi kerül az autentikus kaszás levesbe, ahány recept, annyi verzió létezik. Gyakran visszatérő alapanyag bennük a savanyú káposzta, a burgonya és a ...

Az eredeti palócleves receptje

Magyaros ízvilágú leveseink közül az egyik legnagyobb klasszikus a palócleves, amit a monda szerint először Gundel János készített el egy ünnepségre, ahol Mikszáth Kálmán is jelen ...

Fűszerek

Amennyiben egész fűszereket használunk (kömény, bors, babérlevél, stb.) a főzéshez, érdemes őket az olajos-hagymés alapon enyhén lepirítani. Ez jobban kihozza az ízüket, amit majd átvesz az egész leves/ragu is.

Az őrölt fűszereket is lehet pirítani, azonban itt sokkal óvatosabbnak kell lennünk, ugyanis könnyen odakapnak a porfűszerek a forró olajban.

Pirítás

A karamellizáció nagy úr a főzés során: amikor a zöldségek, húsok enyhén megpirulnak, sokkal izgalmasabb, komplexebb ízük lesz. Ezért, ha a főzés elején lepirítjuk a húsdarabokat vagy a zöldségeket, majd innen megyünk tovább, a kész étel is ízletesebb lesz.

Zöldségek

Természetesen köztudott, hogy a pörköltalap is azért olyan isteni, mert zöldségek (hagyma, paprika, paradicsom) szétfőzésével kezdődik. Sok más ilyen ragu is létezik: az apróra vágott vagy lereszelt zöldségek (pl. répa, fehérrépa, zeller) elengedhetetlenek ezek sikeréhez.

Fedőhasználat

Az alapok nagy részét fedő alatt érdemes kezdeni, mert ez teszi lehetővé, hogy a zöldségek megpuhuljanak, majd szétfőjenek.

Azonban, miután ez megtörtént, lehet, hogy szükség lesz az alap redukálására. Ha azt látjuk, hogy túl híg, akkor nyugodtan vegyük le a fedőt, és főzzük el egy részét: ettől az ízek is elmélyülnek majd.

Fenséges csirkepaprikás

A csirkepaprikás egyike azon ételeknek, amely szinte a legközelebb áll a szívünkhöz, hisz megannyi családi ebéd emléke köthető hozzá. Igaz, hogy a nagymama paprikása mindig a legjobb ...

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több okos konyhai tippet mutatunk:

Legújabb receptek

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...