A leves- és ragualapok ugyan nem határozhatóak meg túl egyszerűen, azért mégis mindig valamilyen alapvető logikát, alapvető szabályokat követnek. Ha ezeket betartjuk, illetve ezekre odafigyelünk, akkor megadhatjuk azt a biztos (és istenien finom) alapot az ételeknek, amelyektől tényleg tökéletesek lesznek.
Zsiradék
A főtt ételek nagy része zsiradékkal indul, és érdemes ennek az elemnek kellő figyelmet adni. Hiszen a használt zsiradék fogja megadni az egész fogás alapízét. Választhatunk vaj, zsír és különböző olajok közül.
A húsos ételeknek nagyon jót tesz a zsír, mivel komplexebb aromákat érhetünk el vele.
A zöldséges levesek és raguk sokat nyernek az olívaolaj karakteréből, míg egyes raguk vajon érik el a legtökéletesebb formájukat.
Hagyma
A legalapabb alapzöldség esetében arra érdemes odafigyelnünk, hogy kellő ideig dinszteljük. Ugyanis minél türelmesebben, lassabban pároljuk, annál komplexebb ízeket ad majd az ételünknek. Alacsony lángon, fedő alatt, legalább 5-10 percet adjunk neki.
Fűszerek
Amennyiben egész fűszereket használunk (kömény, bors, babérlevél, stb.) a főzéshez, érdemes őket az olajos-hagymés alapon enyhén lepirítani. Ez jobban kihozza az ízüket, amit majd átvesz az egész leves/ragu is.
Az őrölt fűszereket is lehet pirítani, azonban itt sokkal óvatosabbnak kell lennünk, ugyanis könnyen odakapnak a porfűszerek a forró olajban.
Pirítás
A karamellizáció nagy úr a főzés során: amikor a zöldségek, húsok enyhén megpirulnak, sokkal izgalmasabb, komplexebb ízük lesz. Ezért, ha a főzés elején lepirítjuk a húsdarabokat vagy a zöldségeket, majd innen megyünk tovább, a kész étel is ízletesebb lesz.
Zöldségek
Természetesen köztudott, hogy a pörköltalap is azért olyan isteni, mert zöldségek (hagyma, paprika, paradicsom) szétfőzésével kezdődik. Sok más ilyen ragu is létezik: az apróra vágott vagy lereszelt zöldségek (pl. répa, fehérrépa, zeller) elengedhetetlenek ezek sikeréhez.
Fedőhasználat
Az alapok nagy részét fedő alatt érdemes kezdeni, mert ez teszi lehetővé, hogy a zöldségek megpuhuljanak, majd szétfőjenek.
Azonban, miután ez megtörtént, lehet, hogy szükség lesz az alap redukálására. Ha azt látjuk, hogy túl híg, akkor nyugodtan vegyük le a fedőt, és főzzük el egy részét: ettől az ízek is elmélyülnek majd.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több okos konyhai tippet mutatunk: