Ezeket készítsd a tavasz legzsengébb póréhagymáiból

A póréhagyma legszebb, legzsengébb szárait ilyenkor, májusban fogjuk megtalálni a boltokban és a piacokon. Nézzük, mi minden készülhet ebből az édeskés hagymaféléből.

Póréhagymát ugyan egész évben találhatunk a boltok zöldségrészlegén, ez azonban nem jelenti azt, hogy meg is kell vennünk a mindig elérhető szárakat. Hiszen a pórénak is van szezonja, ami május környékén az első, még vékonyabb póréhagymákkal indul, majd nyár végén-ősz elején tetőzik. Így meghatározó íze a napfényes hónapoknak, ezt az ízt pedig megannyi fogásban elhelyezhetjük.

Ezeket készítsd a tavasz legzsengébb póréhagymáiból

Póréhagymaleves

Nyilván ezzel az étellel kell kezdenünk a felsorolást, hiszen a legtöbb embernek ez jut először eszébe, ha a póréhagymára gondol. Érthető is, hiszen a póré kellemesen édeskés íze nagyon jól illik a legtöbb levesbe.

Akár önmagában, akár más zöldségekkel párosítva is főzhetünk belőle levest, mindkettőben érezni fogjuk a hagyma karakteres aromáját.

Nagyon jól illik mellé a kukorica, a cukkini, a brokkoli, de többféle hagymával összefőzve például készíthetünk belőle egy nagyon intenzíven hagymás levest is. A póréhagymából készült leveseket érdemes natúr vagy ízesített (pl. sajtos, zöldfűszeres) galuskával, esetleg egy marék rizzsel laktatóbbá tenni.

Póréhagymaszósz

A póréhagyma nagyon könnyen és gyorsan puhul, ezért ha óvatosan bánunk vele, egy egészen különleges szószt főzhetünk belőle. A technikája hasonló a hagymalekváréhoz, ez azonban egy elsősorban sós étel lesz, egyedül a póré természetes édességét érezhetjük majd ki belőle.

Egy fazékban, alacsony lángon, fedő alatt, bő olajon kell szépen-lassan párolnunk a pórét, amíg az teljesen meg nem puhul, és szét nem esik. Ezen a ponton dönthetünk, hogy meghagyjuk-e ilyen rusztikusan a „szószt”, vagy adunk hozzá egy kevés tejszínt, és krémesre turmixoljuk.

A póréhagymaszószt tálaljuk tetszőleges tésztával, sok-sok sajttal. Persze kedvünk szerint társíthatunk mellé más zöldségeket, vagy egy szelet sült csirkét is.

Sült póréhagyma

A karikákra vágott póréhagymát megsüthetjük sütőben. Olajjal, sóval és borssal forgassuk össze egy tálban, majd egyengessük el egy csupasz tepsin (sütőpapír nélkül jobban lepirul) és 200 fokon süssük nagyjából 15-20 percig, vagy amíg a hagyma puha és enyhén pirult nem lesz.

Ezt a sült hagymát megannyi módon használhatjuk: kínálhatjuk más sült zöldségekkel köretként, keverhetjük salátákba, halmozhatjuk szendvicsekbe. Rászórhatjuk sült húsokra, elrendezhetjük sós pitékben is (pl. quiche). Tésztaételeket is kiegészíthetünk vele, csakúgy, mint gabonaköreteket.

Nyers póréhagyma

Egészen vékonyra szeletelve a póré nyersen is ugyanolyan finom. Itt érdemes elsősorban a fehér részét elfogyasztani, bár a zöldnek is találhatunk valamilyen felhasználási módot. Vágjuk egész vékony karikákra a fehér részt, és tegyük salátákba, szendvicsekbe. Nem annyira erős, inkább kellemesen édeskés ízt ad.

A póréhagyma zöldjét is ehetjük nyersen, persze csak a még épp, nem elszáradt részeket. Ezeket egészen apróra aprítva szórhatjuk hidegtálakra, kencékre és mártogatósokra vagy igazából bármi másra úgy, mint a metélőhagymát vagy snidlinget.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több friss, tavaszi íz és étel:

Címlapról ajánljuk

További cikkek