Izgalmas zöldség a póréhagyma: ízes alapot is adhat, teljesen szétfőzve elrejthetjük ragukban, levesekben, de ha épp arra kerül a sor, a saját lábán is képes megállni, van annyira karakteres zöldség. Persze ezt a karaktert meg kell tanulni előhozni, dédelgetni, tökéletesíteni – az alábbi eljárások és konyhai technikák segíthetnek ebben, bevetésükkel tényleg kihozhatjuk a legtöbbet egy-egy szál póréhagymából.
Párold teljesen édesre
Ha türelmesen, szépen pároljuk a pórét, előhívhatjuk belőle a legédesebb hagymás ízeket (a többi fajtához képest mindenképpen ez a leginkább édes), ami bármilyen ételnek jól áll. Vágjuk egyenletesen vékony szeletekre, tegyünk alá kellő mennyiségű zsiradékot (a legjobb valamilyen semleges ízű olaj vagy vaj), enyhén sózzuk meg, majd alacsony lángon, fedő alatt pároljuk 10-15 percig.
Csak arra figyeljünk, hogy rendszeresen keverjük meg a párolódó hagymát, különben leragad, odakap, és keserű lesz.
A kellemesen karamellizált pórét használhatjuk zöldségkrémek és egyéb mártogatósok ízesítésére, de levesek, raguk alapjaként is, illetve húsok, halak mellett is.
Égesd oda
Érdekes módon a tökéletes ellenpólus is jól áll a pórénak, nevesen az erőszakos pirítás és odakapatás. Ha magas lángon pirítjuk vagy sütőben ilyen módon sütjük, a külsején csodásan pirult foltok jelennek majd meg.
Ne ijedjünk meg, ugyan égett a zöldség, de egyrészt nem teljesen, másrészt épp ezt az ízt kell elérnünk ezzel a módszerrel. A mélyen karamellizált hagymát vessük be a fent említett módokon, vagy tálaljuk karakteres sajtokkal (pl. kecskesajt), előétel gyanánt.
Töltsd meg
Van elég hosszú ahhoz a póré, hogy ujjnyi darabokra vágjuk, a belsejét kinyomjuk, majd, mint egy üreges csövet megtöltsük különböző ízes töltelékekkel. A fűszerezett kecskesajtkrém például kiváló választás lehet: miután telenyomtuk vele a pórét (használjunk habzsákot az egyszerűség kedvéért), pirítsuk körbe némi olajon a hengereket – persze a sütőbe is bedobhatjuk őket.
Hasznosítsd a zöldjét is
Csak akkor tudjuk teljes körűen kiaknázni a póréhagyma adottságait, ha nemcsak a zsenge fehér, hanem az egy fokkal rostosabb zöld részeket is felhasználjuk.
Ezek ugyanúgy ehetőek (kivéve a láthatóan elszáradt, fás levélvégek), csak több hőkezelés, párolás kell nekik. További lehetőség, ha blansírozzuk, majd savanyítjuk a zöld levélrészt: egészen vékonyra aprítva gyorsan megpuhul, utána bevethetjük ehető díszítésként, húsételekre, köretekre, tésztákra, salátákra szórva.
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
Még több konyhai tipp és tanács vár itt: