4 trükk, amivel megmenthető az odakapott hagyma

Igen fájó tud lenni, amikor odakap a serpenyőben a dinsztelésre szánt hagyma – úgy érezhetjük, hogy már rögtön a főzés elején elszúrtuk az egészet. Ne adjuk át magunkat a siránkozásnak, inkább kövessük a Napi Tipp által ajánlott lépések egyikét!

Indulhat a főzés! Az alapanyagok előkészítve, miközben a fedő alatt szépen-lassan párolódik a hagyma, mi valami mással ügyködünk, hiszen úgyis van még idő, a lángot a fazék alatt alacsonyra vettük, nem lesz itt semmi baj. Aztán egyszer csak mégis az orrunkban érezzük az odaégett hagyma jellegzetes, enyhén kesernyés illatát. Rohanunk a tűzhelyhez, felkapjuk a fedőt, de sajnos már késő: a gondosan felszeletelt zöldség bizony színt váltott, aranybarnás, neadjisten feketés lett! Mit lehet ilyenkor tenni? Szerencsére – bizonyos határok között – még menthető az odaégett hagyma, az alábbi trükkök bevetésével próbálkozhatunk, hogy ne kelljen az egészet előlröl kezdeni.

4 trükk, amivel megmenthető az odakapott hagyma

Egy kis savas

Amikor lekap a hagyma, egy túlzott pirulási folyamat megy végbe, amit a legkönnyebben valamilyen folyadékkal állíthatunk meg. Persze egy kis vizet is önthetnénk a párolódó zöldségre, de ha két legyet ütnénk egy csapásra, használjunk inkább valamilyen ecetet vagy citruslevet.

Ez nem elég, hogy feloldja a leragadt részeket és megállítja az égést, de az ízekbe is belebabrál. A keserűt szelídíti, minden mást pedig kihangsúlyoz és felerősít.

Némi édes

Megannyi hagymakaramellizálási kísérlet bukik meg ott, hogy a zöldség előbb kezdd el égni, mint hogy a benne lévő cukrok átváltoznának karakteres karamellé. Ha idejében elcsípjük ezt a félrecsúszást, némi cukorral (nagyjából egy evőkanál) menthetővé válhat a helyzet. Ugyan nem természetes módon, hanem némi csalással, de karamellizált hagymát kapunk a végén.

Bevethetjük ezt a trükköt bármilyen ételben, ami elbír némi édességet. De vigyázzunk, a cukor is könnyen keserűre éghet. Nagyjából egy perc olvasztás után adjunk az alaphoz némi folyadékot, vagy szórjuk a lábosba a sorban következő alapanyagot.

Sűrítmények

Vannak olyan sűrű, koncentrált ízű paszták és krémek, amelyek szintén segíthetnek egy esetleges hagymaégési helyzetben. Egy további kellemes egybeesés pedig az, hogy ezeknek a sűrítményeknek nagyon jól áll egy kiadós pirítás.

A sűrített paradicsom, a paprikakrém, a misopaszta vagy a mogyoróvaj mind ilyenek: vegyük elő azt, ami legjobban illik az ételünkhöz.

Leheletnyi alkohol

Végső soron pedig előhívhatjuk a nagyágyúkat is, alkohollal csillapíthatjuk a fazék alján történő pörkölődést. Nem kell aggódni, az alkohol úgyis elfő belőle, szinte azonnal – ami pedig utána marad, csodás aromaként beépül majd a ragu, szósz vagy egytálétel alapjába. Bor, sör, de akár valamilyen gyengébb, édesebb „féltömény” (konyak, brandy, sherry) is csurranhat-cseppenhet… ahogy az adott étel megkívánja.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezek a konyhai trükkök is jól jönnek majd, ha beüt a krach:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk

További cikkek